آمریکا با انتقادات گسترده ای برای تبرئه دونالد ترامپ روبرو خواهد شد؛ کشوری که داعیه‌ دار دروغین دموکراسی است.

 

به گزارش جماران، شیکاگو سان تایمز در سرمقاله خود نوشت: در پایان روشن بود که دونالد ترامپ می توانست به میانه خیابان پنجم برود و دموکراسی ملت را هدف بگیرد و اکثریت جمهوری خواهان هم او را محکوم نمی کردند.

این کشور با انتقادات گسترده ای برای تبرئه ترامپ در انتخابات های آینده روبرو خواهد شد. فقط هفت جمهوری خواه شهامت کافی برای انجام کار میهن پرستانه را داشتند: محکوم کردن رئیس جمهور سابق هم حزب خود به دلیل تحریک یک کودتای خشونت آمیز - بگذارید آن را همانطور که بود بنامیم - در حالی که هنوز درکاخ سفید کار می کرد.

هیچ کس نمی تواند با اطمینان ادعا کند که خشم و بی قانونی که در کنگره ایجاد شد، در انتخابات آینده، از رقابت ها برای انتخابات ریاست جمهوری گرفته تا مبارزات انتخاباتی در سطح محلی، دیگر دموکراسی را هدف قرار نخواهد داد.

جمهوری خواهانی که رأی به تبرئه ترامپ دادند، هیچ توجهی به شواهد و قرائن که با دقت توسط دادستان ها استیضاح مجلس ارائه شد که یک جدول زمانی، فیلم های وحشتناک، توییت ها و شواهد دیگری برای اثبات اقدام ترامپ بود، نکردند. 

او در تاریخ 19 دسامبر در یکی از توئیت های خود از طرفدارانش خواسته بود که به پایتخت بیایند.

شواهد قانع کننده و قدرتمند به روشنی نشان داد که رئیس جمهور پیشین فقط یک چیز را در ذهن داشت - اینکه به نوعی، حمله خشونت آمیز به کنگره توسط پیروانش راهی برای دوره دوم ریاست جمهوری برای وی باز می کند. به همین دلیل او پیروان خود را تشویق کرد که به واشنگتن بیایند. به همین دلیل او آنها را ترغیب کرد که به کنگره بروند و برای لغو نتایج انتخابات 3 نوامبر مبارزه کنند.

ترامپ حاضر بود تقریباً دو و نیم قرن حاکمیت دموکراتیک آمریکا و انتقال صلح آمیز قدرت را برای یک هدف خودخواهانه نابود کند: جایگاه خود را در این سمت حفظ کند.

در طول دوره ریاست جمهوری ترامپ، جمهوری خواهان شیطانی دروغ های بیشمار او، حملات او به نهادهای دموکراتیک، برنامه ریزی آشکار او برای عدم پذیرش نتایج انتخابات را خیلی قبل تر از خود انتخابات بهانه کردند. پس از اینکه رئیس جمهور جو بایدن پیروزی چشمگیر خود را کسب کرد، بسیاری از جمهوری خواهان از پذیرفتن آن امتناع ورزیدند، و اجازه دادند ادعاهای خشمگینانه ترامپ در مورد پیروزی وی در انتخابات توسط پیروان او بیشتر شود.

حتی در روزی که قرار بود کنگره آرا الکترال را به طور تشریفاتی بشمارد و پیروزی بایدن را تأیید کند، اکثریت جمهوری خواهان در کنگره با تأخیر در شمارش آرا، می خواستند صدای ملت را نشنوند.

با ایجاد چنین بادی در برابر دموکراسی، هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که گردبادی در سیاست و دولت ملت ما گشوده شده است. ترامپ اکنون که تبرئه شده است، می تواند برای دومین بار در کاخ سفید حضور داشته باشد و سنا هیچ قدرتی برای سلب حقوق بازنشستگی یا مزایای دیگر او ندارد.

پیام اکثر جمهوری خواهان واضح است: تحریک جمعیت برای حمله به کنگره و تلاش برای به کاربردن ترفندهای غیرمنتظره برای لغو انتخابات هیچ پیامد معناداری به همراه ندارد.

اگرچه این بیشترین آراء استیضاح دو حزبی در تاریخ کشور بود، اما تنها هفت جمهوری خواه به محکومیت ترامپ رای دادند.

سناتور «میچ مک کانل» روز شنبه اعتراف کرد که مدیران مجلس نمایندگان پرونده خود را ثابت کردند، و سعی کردند بار گناهان خود را از جایی که متعلق به آن است، کاملاً بر دوش مردم منتقل کنند.

مک کانل رای گیری سنا در مورد استیضاح را تا پس از خروج ترامپ از قدرت به تأخیر انداخته بود، و یک پوشش بدبینانه را برای جمهوری خواهان ایجاد کرده بود که به طور غیرقابل تصوری استدلال می کردند برای محکومیت خیلی دیر است.

بدون شک بسیاری از این جمهوری خواهان - به جای این که به سوگندهای اداری خود عمل کنند - بیشتر نگران مواجه شدن با چالش ها در انتخابات مقدماتی آینده یا از دست دادن حمایت مالی اهدا کنندگان بزرگ بودند. مک کانل و جمهوری خواهان فقط به تلاش برای پس گرفتن مجلس و سنا در سال 2022 اهمیت می دهند. اما بسیاری از جمهوری خواهان در سراسر کشور از 6 ژانویه با انزجار از حزب فرار کرده اند و ممکن است شمار بیشتری هم پس از رای گیری 13 فوریه در سنا برای تبرئه ترامپ فرار کنند.

شرم بر کسانی که به تبرئه ترامپ رأی دادند. حامیان ترامپ همچنین نشان دادند که توجه کمی دارند به این که ترامپ معاون خود را در معرض خطر قرار دهد.

در 6 ژانویه آمریکا جایگاه خود را به عنوان چراغی از دموکراسی برای کسانی که در سراسر جهان در تلاشند تا از یوغ دولت های استبدادی خارج شوند. محکوم کردن ترامپ حداقل این پیام را می داد که شعله دموکراسی در آمریکا را نمی توان به همین راحتی خاموش کرد.

جمهوری خواهان زیادی که هم به عنوان همکار و هم به عنوان اعضای منصفه نشسته بودند، به بقیه ما پشت کردند.

راهی طولانی و سخت خواهد بود که این روز سخت را پشت سر بگذاریم.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.