طبق توضیحات سخنگوی وزارت بهداشت 13 استان کشور در وضعیت قرمز هستند و 15 استان نیز در وضعیت هشدار به سر می برند.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایرنا، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۳۹۳ هزار و ۴۲۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۲۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۲ هزار و ۶۶۹ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز چهارشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به این ویروس در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۳۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۲۲۹ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۹۳ هزار و ۴۲۵ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۲ هزار و ۶۶۹ نفر رسید.

معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۳۳۹ هزار و ۱۱۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۷۳۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری افزود: تا کنون سه میلیون و ۴۵۷ هزار و ۷۴۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

 

وضعیت کرونا در استان کرمانشاه

وی درباره وضعیت کرونا در استان کرمانشاه بیان کرد: در استان کرمانشاه از اسفند سال گذشته تا پایان اردیبهشت امسال نمودار موارد ابتلا و بستری روزانه در استان با یک شیب صعودی ملایم در حال امتداد بود که از اوایل خرداد امسال شاهد یک خیز شدید در موارد ابتلا و بستری در اغلب شهرستان‌های این استان بودیم. به طوری که در روزهای پایانی خرداد ماه و روزهای آغازین تیر ماه امسال تعداد موارد ابتلا و بستری روزانه در این استان به بیشترین میزان خود از زمان شیوع بیماری رسید.

لاری افزود: با همکاری مردم استان کرمانشاه در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تلاش‌های بی وقفه کادر بهداشت و درمان این استان و حمایت‌های اعضای ستاد استانی کرونا، از نیمه دوم تیر ماه شاهد روند کاهشی قابل توجه در موارد ابتلا و بستری روزانه در اغلب شهرستان‌های این استان هستیم که البته طی هفته‌های گذشته تا حدی از شدت این روند کاهشی کاسته شده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر شهرستان سنقر در این استان در وضعیت قرمز و شهرستان‌های پاوه و کنگاور در وضعیت هشدار بیماری کرونا قرار دارند.

میزان استفاده از ماسک در کرمانشاه

لاری اظهار کرد: میزان استفاده از ماسک توسط مردم استان کرمانشاه در مراکز و اماکن عمومی ۶۵ درصد و در وسایل نقلیه عمومی ۷۰ درصد گزارش شده است. همچنین میزان استفاده از ماسک توسط کارمندان اداره‌ها و سازمان‌های دولتی این استان ۹۵ درصد و میزان استفاده توسط متصدیان و شاغلان واحدهای صنفی و صنعتی ۷۵ درصد گزارش شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: امیدواریم با رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی و استفاده جدی‌تر و همگانی‌تر از ماسک توسط مردم استان کرمانشاه، شاهد تداوم روند کاهشی در موارد ابتلا و بستری روزانه و خروج شهرستان‌های این استان از وضعیت قرمز و هشدار بیماری کرونا باشیم. فراموش نکنیم که هرگونه عادی انگاری شرایط و سهل انگاری در رعایت توصیه‌های بهداشتی، زمینه‌ای را جهت خیز مجدد بیماری در این استان فراهم می‌کند.

 

سه شهرستان استان زنجان در وضعیت قرمز کرونایی هستند

دکتر  علیرضا آرمانی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: در زمان حاضر شرایط کرونایی برخی از شهرستان‌های استان خوب نیست به طوری که شهرستان‌های ابهر، زنجان و خرمدره در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی افزود: برخی از شهرستان‌های استان زنجان موقعیت خوبی در خصوص بیماری کرونا دارند که با همکاری خوب مردم، شهرستان‌های طارم و ماهنشان در وضعیت سفید هستند که باید این مهم تقویت شود.

وی ، تنها راه قطع زنجیره انتقال کرونا را استفاده مستمر از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی عنوان کرد و اظهار داشت: در زمان حال حاضر در موقعیت تثبیت آمار کرونا در استان هستیم.

تعداد بیماران و تلفات کرونا در قزوین از میانگین کشوری سبقت گرفت

منوچهر حبیبی جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در قزوین گفت: تعداد ابتلای روزانه بیماران و تلفات کرونا در استان از میانگین کشوری فراتر رفته به گونه ای که وضعیت قزوین در مرحله فوق قرمز قرار گرفته است.

وی افزود: رشد بیماران و تلفات ناشی از این بیماری در قزوین روزافزون بوده و شرایط بسیار نگران کننده شده است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین اظهار داشت: میزان بستری بیماران کرونایی در بیمارستان های قزوین روز به روز افزایش می یابد و هر روز تعداد اشغال تخت های بیمارستانی توسط بیماران کرونایی بیشتر می شود.

افزایش ۵ درصدی شیوع کرونا در گلستان

عبدالرضا فاضل رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان از افزایش ۵ درصدی مبتلایان به کووید ۱۹ در استان خبر داد و گفت که به دلیل کاهش سطح مراقبت فردی و کم‌توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، این هفته آمار مبتلایان به کرونا افزایش یافته و ۶ شهرستان در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار گرفتند.

وی اظهار داشت: شهرستان‌های رامیان، مینودشت، کردکوی، بندرگز، بندرترکمن و آق قلا در وضعیت قرمز و مابقی شهرستان ها در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار دارند و شرایط کل استان نزدیک به هشدار است.

احتمال افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در شهرستان بویراحمد وجود دارد

پرویز یزدان پناه رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد هشدار داد وضعیت شیوع بیماری کووید ۱۹در بویراحمد به گونه ای است که احتمال می رود ظرف سه هفته آینده تعداد مرگ و میر در شهرستان افزایش یابد و نتوان بیماری کرونا را در این منطقه کنترل کرد.

وی ظهار داشت: شمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹در شهرستان بویراحمد رو به افزایش است به گونه ای که بیشترین درصد موارد مثبت در روز سه شنبه با ۶۰درصد آمار استانی مربوط به این شهرستان بوده است. روند افزایش ابتلای افراد به بیماری کرونا و تعداد بیماران بستری در شهرستان بویراحمد نگران کننده است و ادامه این روند موجب مرگ افراد بیشتری در هفته های آینده می شود.

حضور افراد ناقل کرونا در تجمعات پیگرد قانونی دارد

احد جمالی معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: حضور افراد دارای علایم بیماری کرونا در تجمعات، ادارات، مراسمات و جامعه خطرناک بوده و بدون تردید با آن ها برخورد قضایی خواهد شد.

وی  اظهار داشت: برخی افراد کرونایی با بی توجهی نسبت به سلامت دیگران، به راحتی در جامعه حضور می یابند. اداراتی که در استان فاصله گذاری های اجتماعی را رعایت نمی کنند با آن ها برخورد قانونی خواهد شد و در این میان به بانک ها نیز اخطار لازم داده شود.

رعایت پروتکل های بهداشتی در وضعیت سفید کرونایی الزامی است

دکتر مصطفی جوانیان عضو کمیته ملی ستاد مبارزه با کرونا کشور گفت : رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونایی در هر شرایط از جمله وضعیت سفید الزامی است و این دستورالعمل‌ها حتی با ورود واکسن و درمان قطعی بیماری هم تنها راه پیشگیری محسوب می‌شود ، همان گونه که در مورد سایر بیماری‌های واگیر مانند آنفلوانزا پیشگیری مقدم بر درمان است.

وی افزود : انتظار می رود شهروندان رعایت مسایل بهداشتی مانند پوشیدن ماسک ، فاصله گذاری اجتماعی و شستن دست ها را در هر وضعیت کرونایی حتی وضعیت سفید جدی بگیرند چون همواره برای حل هر مشکلی حتی در زمینه های غیرپزشکی هم پیشگیری بهتر از راه حل های مداخله ای دیگر است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.