life

جی پلاس؛

امام خمینی(س) در هجدهم فروردین سال ۴۳ و در حالی که چند ساعتی از آزادی شان از حصر ده ماهه می گذشت، اعتراض خود را نسبت به حکم صادر شده برای آیت الله طالقانی و مهندس بازرگان اعلام داشتند.

به گزارش خبرنگار جی پلاس، امام خمینی (س) در تاریخ هجدهم فروردین ۱۳۴۳ و در حالی که تنها ساعاتی از آزادی شان می گذشت، در پیامی خطاب به ملت ایران، در اعتراض به حکم صادرشده برای آیت الله طالقانی و مهندس بازرگان و نیز اظهار تاسف از تسلط اسرائیل بر همه شئون کشور، اینگونه مرقوم فرمودند: 

 

متن پیام امام در اعتراض به حکم صادره برای آیت الله طالقانی و مهندس بازرگان

"بسم اللّه‌ الرحمن الرحیم

و سَیَعلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُونَ[1]

من خوف داشتم که اگر در موضوع بیدادگری نسبت به حجت الاسلام آقای طالقانی و جناب آقای مهندس بازرگان و سایر دوستان کلمه‌ ای بنویسم، موجب تشدید امر آنها شود و ده سال زندان به پانزده سال تبدیل گردد. اینک که حکم جائرانۀ دادگاه تجدیدنظر صادر شد، ناچارم از اظهار تأسف از اوضاع ایران عموماً، و از اوضاع دادگاه خصوصاً. به قدری خلاف قوانین و مقررات در دادگاه ها جریان دارد که موجب تأسف و تعجب است: محاکمات سرّی، حبس های قبل از ثبوت جرم، بی‌ اعتنایی به دفاع مظلومین. اینجانب و اشخاص با وجدان و با دیانت متأسفیم از مظلومیت این اشخاص که به جرم دفاع از اسلام و قانون اساسی محکوم به حبس های طویل‌ المدت شده، و باید با حال پیری و نقاهت در زندان، برای اطفای شهوات دیگران، به سر برند. رأی‌ دهندگان باید منتظر سرنوشت سختی باشند.

 

باز هم در این زمینه بخوانید:

روایتی متفاوت از شبی که حصر امام شکسته شد

امام در نیمه فروردین چه حکمی به آیت الله خامنه ای داد؟

حکمی که امام به آیت الله خامنه ای داد

در نامه امام به دانش آموزان دبستانی چه آمده بود؟

موضوع حکم امام به داریوش فروهر چه بود؟

علت اختلاف بین روحانیون که موجب نامه نگاری امام به آیت الله یزدی شد، چه بود؟

روزی که حجت الاسلام کروبی مامور اجرای حکم امام شد/ محتوای حکم چه بود؟

موضوع نامه امام به مهندس موسوی چه بود؟

احکامی که امام در ۲۳ اسفند صادر کردند

 

تأسف بالاتر تسلط اسرائیل و عمال اسرائیل است بر بسیاری از شئون حساس مملکت و قبضه نمودن اقتصادیات آن، به کمک دولت و عمال دستگاه جبار. اسرائیل با دوَل اسلامی در حال جنگ است، و دولت ایران با کمال دوستی با او رفتار می‌ کند و همه نحو وسایل تبلیغ و ورود کالاهای آن را فراهم می‌ سازد.

من کراراً اعلام خطر کرده‌ ام: خطر برای دیانت مقدسه، خطر برای استقلال مملکت، خطر برای اقتصاد کشور. من از کلمۀ «الکُفرُ مِلَّةٌ وَاحِدَةٌ[2]» که از سازمان ها به دست و دهان ها افتاده متأسفم. این کلام برخلاف نص کلام‌اللّه‌، و برای پشتیبانی از اسرائیل و عمال اسرائیل است، مقدمۀ شناسایی اسرائیل است، برای پشتیبانی از عمال اسرائیل و فرقۀ ضالۀ منحرفه[3]است. من متأسفم از اینکه در مملکت اسلامی برخلاف قانون اساسی اوراق ضالۀ مخالف با نص قرآن و ضروریات دین مقدس نشر می‌ شود، و دولت ها از آن پشتیبانی می‌ کنند. کتاب انتقاد که بر رد قرآن مجید نوشته شده، و طرح قانون خانواده که برخلاف احکام ضروریۀ اسلام و خلاف نص کلام‌ اللّه‌ مجید [است] طرح و منتشر می‌ گردد، و کسی نیست از دولت ها استیضاح کند. من متأسفم از رفتار سازمان ها با مجالس تبلیغ احکام و عزاداری بر سید مظلومان ـ علیه الصلوة و السلام. هر کسی به طور کلی از ظلم و ظالم بحث کرد، اکنون در زندان به سر می‌ برد یا مدت ها به سر برده است. تمام مجالس در تحت فشار، و صاحبان آنها در فشارهایی جانفرسا بوده و هستند. اشخاص متدین را، به جرم آنکه در عاشورا دسته راه انداخته‌ اند و شعار ضداسرائیل با خود داشته‌ اند، به حبس و زجر و شکنجه کشیدند و اکنون هم در حبس به سر می‌ برند، با آنکه با کمال آرامش حرکت می‌ کردند.

 

من به جمیع دوَل اسلام و مسلمین جهان، در هر جا هستند، اعلام می‌ کنم که ملت عزیز شیعه از اسرائیل و عمال اسرائیل متنفرند، و از دولت هایی که با اسرائیل سازش می‌ کنند متنفر و منزجرند. این ملت ایران نیست که با اسرائیل منفور در حال سازش است؛ ملت ایران از این گناه بزرگ بری است. این دولت ها هستند که به هیچ وجه مورد تأیید ملت نیستند. از خداوند تعالی عظمت اسلام و حفظ احکام اسلام را خواستار است.

 

روح‌ اللّه‌ الموسوی الخمینی"

1 ـ آیۀ 227 سورۀ شعراء: «و آنان که ستم کردند بزودی خواهند دانست که به چه کیفرگاهی بازگشت‌ می‌ کنند». 

2 ـ حدیث منسوب به پیامبرص و شعاری که از سوی وابستگان به رژیم داده می‌شد تا اسرائیل (و بهاییت) نیز چون کشورهای مسیحی تلقی گردیده و به‌ رسمیت شناخته شود. امام خمینی این سخن را مخالف نص صریح قرآن و اسلام دانستند.

3 ـ فرقۀ بهاییت. 

 

صحیفه امام؛ ج ۱، ص ۲۶۱-۲۶۲

 

امام خمینی (س) در روند مبارزات خود علیه نظام شاهنشاهی، با تاکید بر وابستگی این رژیم به دولت های خارجی، مقابله با استکبار، و استقلال کشور از آمریکا و هم پیمان اصلی اش، اسرائیل را از اهداف اصلی نهضت اسلامی می دانستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره و همچنین آگاهی از دیدگاه های سیاسی ایشان، خلاصه زندگینامه امام خمینی (س) را مطالعه کنید.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1504051
ارسال نظر