life

جی پلاس؛

امام خمینی در بیست و پنجم اسفند ماه سال ۵۸ و در حالی که چند روزی از ترخیص شان از بیمارستان می گذشت، اما توجه و اهتمام شان نسبت به کسانی که برای پیروزی انقلاب اسلامی زحمت کشیده و دچار خسارت شده بودند، ایشان را بر آن داشت تا در حکمی به حجت الاسلام و المسلمین شیخ مهدی کروبی، وی را مامور تاسیس بنیاد شهید کند.

به گزارش خبرنگار جی پلاس، امام خمینی در بیست و پنجم اسفند ماه سال ۵۸، در حکمی حجت الاسلام والمسلمین شیخ مهدی کروبی را مامور تاسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی کردند. متن حکم امام در ادامه آمده است:

 

حکم امام به حجت الاسلام و المسلمین شیخ مهدی کروبی 

"بسم اللّه‌ الرحمن الرحیم

جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ مهدی کروبی ـ ایّده‌ اللّه‌ تعالی

ملت شریف ایران می‌ داند که نهضت اسلامی و پیروزی انقلاب اسلامی مرهون فداکاری قشرهای مختلف ملت است که در صف اول باید شهدای انقلاب ـ رحمة‌ اللّه‌ علیهم ـ و کسانی که در این راه معلول و آسیب دیده شده‌ اند، محسوب داشت. لهذا باید رسیدگی کامل به خاندان شهدا و آسیب‌دیدگان و معلولین در این راه، چه در حال انقلاب و چه قبل و بعد از آن به نحو احسن و با مراعات احترام آنان بشود.

 

لهذا لازم است سازمانی به سرپرستی جنابعالی و هیأتی از معتمدین متدین و آگاه و آشنا بدین گونه امور، برای این مقصد مهم تأسیس شود که با اجرای طرح های مفید آن، ملت و دولت انقلابی، دیْن خود را در مقابل این گروه فداکار در راه انقلاب اسلامی ادا نمایند، شورای انقلاب موظف است برای این شروع مهم، بودجۀ کافی تصویب نماید و در اجرای آن سرعت عمل به خرج دهد و دولت و متصدیان امور، موظف هستند مواد زیر را مورد تصویب و اجرای سریع قرار دهند:

 

باز هم بخوانید:

موضوع نامه امام به مهندس موسوی چه بود؟

احکامی که امام در ۲۳ اسفند صادر کردند

موضوع نامه امام به آیت الله سید روح الله خاتمی چه بود؟

ماجرای نامه هایی که عروس امام خمینی باید آنها را می رساند، چه بود؟/آیا او دستگیر هم شد؟

 

1ـ اولویت فرهنگی: یعنی در مدارس و دانشگاه با تسهیلات مقتضی وارد شوند.

2ـ اولویت اقتصادی: یعنی مسکن، زمین، وسایل زندگی و سایر مایحتاج زندگی برای آنان تهیه گردد.

3ـ اولویت در استخدام: یعنی خانوادۀ شهدا و معلولین در استخدام دولت اولویت داشته و آنان که قدرت خدمت دارند به استخدام دولت درآیند.

4ـ کارت مجانی برای سوار شدن آنان در اتوبوس های دولتی داخل شهرها تهیه گردد.

5ـ کارت نیمه بها برای استفاده از وسائل نقلیۀ بین شهری مثل قطار و هواپیما و غیره.

6ـ تشکیل دفترچه مخصوص برای قدرت خرید از تعاونی های دولتی.

7ـ بیمه درمانی و استفاده از کارت ویژۀ خرید دارو.

8ـ قرار دادن حقوق رسمی برای معلولین که قدرت کار ندارند و خانوادۀ شهدا بالنسبه به افراد آن خانواده.

9ـ ایجاد برنامه‌ هایی در رادیو به عنوان معلولین و خانواده شهدا.

10ـ سازمان موظف است بدون فوت وقت، معلولین و آسیب‌ دیدگانی که احتیاج به معالجه دارند تحت علاج قرار دهد و در صورتی که با تصدیق طبیب لازم است برای معالجه به خارج کشور بروند، اسباب مسافرت و مخارج معالجۀ آنان را فراهم نماید.

ضمناً متذکر می‌ شود که اگر سازمان در موارد مرقومه به اِشکالی برخورد نمود و یا از طرف بعضی متصدیان اهمالی شد، اینجانب را مطلع نمایند تا در رفع آن به طور مقتضی عمل نمایم.

روح‌ اللّه‌ الموسوی الخمینی"

 

صحیفه امام؛ ج ۱۲، ص ۱۸۵-۱۸۶

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1501060
ارسال نظر