یک اثر تاریخی در دشت آزادگان و یک اثر تاریخی دیگر در شوشتر توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شدند و از بین رفتند.

به گزارش جماران؛ مضیف میسان از آثار گردشگری شهرستان دشت آزادگان در استان خوزستان به دست افراد ناشناس به آتش کشیده شد و از بین رفت.

یک فعال میراث فرهنگی خوزستان روز جمعه گفت: مضیفِ میسان واقع در دشت آزادگان در روستای دحیماوی (بردیه کوچک) امروز توسط افراد ناشناس به طور کامل سوزانده شد. 

قاسم آل‌کثیر ادامه‌داد: این مضیف (محل پذیرایی) که دارای ارزش معنوی و میراثی برای مردم استان و کشور است امروز به دلیل اختلاف قبیله‌ای که هیچ ارتباطی با مالک مضیف نداشت توسط عده ای به آتش کشیده شد. 

این فعال میراث فرهنگی تصریح‌کرد: مضیف میسان همه ساله میزبان تعداد بسیاری از گردشگران از نقاط مختلف جهان و کشور بود همچنین در ایام اربعین حسینی(ع) نیز در مسیر زائران قرار داشت و علاوه بر این در تعطیلات نوروزی نیز این مضیف مقصد بسیاری از گردشگران بود. 

آل‌کثیر همچنین یادآورشد: طبق برآورد صورت گرفته این آتش سوزی بیش از یک میلیارد ریال به گردشگری این روستا و مالکِ مضیف خسارت وارد کرده است. 

وی تاکیدکرد: انتظار می‌رود متولیان گردشگری و دیگر مسئولان فرهنگی استان برای برپا کردنِ مجددِ این مضیف که از مراکز مهم گردشگری است کمک و تسهیلات لازم را در نظر بگیرند. 

آل کثیر با اشاره به اینکه امروز صبح نیز افراد ناشناس یکی از خانه‌های مرعشی شوشتر را به آتش کشیدند، گفت: این بنای تاریخی و فرهنگی ۳۰۰ سال قدمت داشت که از ارزش معنوی بسیار زیادی برای مردم استان و همچنین کشور برخوردار بود. 

این فعال میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به وجود خلاء آموزشی در زمینه های مختلف میراثی مربوط به نگهداری و اهمیت حفظ چنین بناهایی در بین عموم، یادآورشد: اداره کل میراث فرهنگی خوزستان لازم است در زمینه آموزش عمومی توجه بیشتری داشته و گام های موثری در این رابطه بردارد.

مضیف کلمه‌ای عربی است به معنای مهمان‌سرا و محل میهمانی. مضیف‌های اقوام عرب حاشیه هور که با نی‌های نیزار ساخته می‌شوند، فضاهایی مستقل از خانه‌ها هستند که برای برگزاری میهمانی‌ها و جلسات مهم بین اقوام ساخته می‌شوند. فناوری ساخت مضیف و آداب قهوه‌خوری در مضیف پیش از این به عنوان ارزش ناملموس در فهرست میراث ملی ایران ثبت شده است.

آثار تاریخی خوزستان سوختند (2)

 

 

آثار تاریخی خوزستان سوختند (1)

در و بخش های ورودی خانه مرعشی شوشتر با قدمتی ۳۰۰ ساله صبح امروز توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شد

در و بخش های ورودی خانه مرعشی شوشتر با قدمتی 300 ساله صبح امروز توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شد.قدمت این اثر مربوط به دوره قاجار است که در جوار ساباط معین التجار شوشتر قرار دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شوشتر گفت: علت این آتش سوزی در حال بررسی است. مراتب به مسئولان انتظامی و قضایی گزارش شده است. عدم ثبت ملی این اثر تاریخی یکی از عواملی است که نگهداری و حفاظت از این اثر را با مشکل روبرو ساخته است.

شوشتر با بیش از 100 بنای آبی تاریخی متعلق به دوران مختلف از شهرهای کهن ایران است و شاهکارهای مهندسی آب آن این شهر را به عنوان موزه مهندسی آب ایران تبدیل کرده است.

شهرستان شوشتر دارای حدود 350 اثر ثبت ملی و 13 سند تاریخی در فهرست میراث فرهنگی است. سازه‌های آبی تاریخی شوشتر که مجموعه‌ای به هم پیوسته از پل‌ها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به صورت یکجا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره 1315 به ثبت رسیدند.

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.