بر اساس آخرین توضیحات سخنگوی وزارت بهداشت 28 استان کشورمان از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز و هشدار به سر می برند.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایرنا، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۴۰۴ هزار و ۶۴۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۵۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۳ هزار و ۳۱۳ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز دوشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به این ویروس در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۶۱۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۳۸۲ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴۰۴ هزار و ۶۴۸ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۳ هزار و ۳۱۳ نفر رسید.

معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۳۴۸ هزار و ۱۳ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۷۹۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری افزود: تاکنون سه میلیون و ۵۸۶ هزار و ۸۴۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

 

وضعیت کرونا در استان قم

وی درباره وضعیت کرونا در استان قم اظهار کرد: پس از خیز شدید بیماری در اسفند سال گذشته در استان قم، با همکاری مردم این استان در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تلاش کادر بهداشت و درمان و همکاری مسئولان ستاد استانی کرونا، از ابتدای فرودین تا اواسط خرداد سال جاری شاهد یک روند نزولی در موارد ابتلا و بستری روزانه در این استان بودیم، ولی متاسفانه از اواخر خرداد ماه، نمودار موارد ابتلا و بستری روزانه در این استان مجددا روند صعودی به خود گرفته و این شیب صعودی همچنان در حال امتداد است.

لاری افزود: اکنون حدود 500 بیمار مبتلا به بیماری کووید 19 در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان قم بستری هستند که وضعیت عمومی 95 نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: استان قم برای چندین هفته متوالی است که در وضعیت قرمز بیماری قرار دارد. بروز موارد بستری در این استان، بالاتر از متوسط کشوری است و بیم آن می‌رود که عادی انگاری شرایط و سهل انگاری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، زمینه‌ای را جهت خیز مجدد بیماری در این استان فراهم کند.

بازرسی بهداشتی از مراکز متخلف استان قم

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از زمان شیوع بیماری بیش از 156 هزار بازدید از اماکن عمومی و واحدهای صنفی و صنعتی استان قم انجام شد که برای بیش از 27 هزار مورد از اماکن مذکور به دلیل سهل انگاری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی اخطار صادر شده و تعداد 197 واحد متخلف پلمب شده‌اند.

میزان استفاده از ماسک در قم

وی ادامه داد: طی بررسی‌های صورت پذیرفته، میزان استفاده از ماسک توسط مردم استان قم در مراکز و اماکن عمومی، اداره‌ها، بانک‌ها و مراکز خرید صنفی 81 درصد و در وسایل نقلیه عمومی درون و برون شهری 78 درصد است. همچنین میزان استفاده از ماسک توسط کارمندان اداره‌ها و بانک‌های این استان 96 درصد و میزان استفاده از ماسک توسط متصدیان و شاغلان واحدهای صنفی و صنعتی به ترتیب 75 و 92 درصد گزارش شده است.

لاری بیان کرد: بالاترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته سوم شهریور ماه در استان قم در بانک‌ها و کمترین میزان رعایت در اماکن ورزشی و واحدهای بستنی فروشی گزارش شده است.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: امیدواریم با رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی و استفاده جدی‌تر و همگانی‌تر از ماسک توسط مردم شریف استان قم و حمایت و مدیریت ستاد استانی کرونا، شاهد کاهش موارد ابتلا و بستری روزانه و خروج این استان از وضعیت قرمز بیماری طی هفته‌های آتی باشیم و فراموش نکنیم که بروز هرگونه رفتار اجتماعی خطر آفرین و سهل انگاری در رعایت توصیه‌های بهداشتی، زمینه لازم را جهت خیز مجدد بیماری در کشور فراهم می‌کند.

 

وضعیت کرونا در استان ها

ابتلای تعدادی از دانش آموزان شهرستان سلسله به کرونا در ابتدای هفته و اعلام وضعیت قرمز و روند رو به رشد بیماری کرونا در شهرستان دلفان، موجب تعطیل شدن مدارس این ۲ شهرستان در استان لرستان شد.

ابتدای این هفته و در شرایطی که سال تحصیلی وارد دومین هفته خود شده بود، سرپرست فرمانداری سلسله در جلسه ستاد مدیریت کرونای این شهرستان اعلام کرد که تعدادی دانش آموز هفت تا ۱۷ ساله در شهرستان به کرونا مبتلا شده اند و مدارس منطقه تا پایان شهریور تعطیل اعلام شد.

فرید بهرامی معاون سلامت و تربیت بدنی آموزش و پرورش لرستان اعلام کرد: دانش‌آموزان مبتلا به کرونا در استان تحت درمان هستند و روند درمانی آنها توسط آموزش و پرورش در حال پیگیری است.

وی بیان کرد: به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در مدارس استان از ورود دانش آموزان مبتلا به مدارس جلوگیری می شود و هیچ دانش آموز مبتلا اجازه ورود به مدارس را ندارد.

وی با تاکید بر اینکه دانش آموزان مبتلا به کرونا در شهرستان سلسله در محیط مدرسه به کرونا مبتلا نشده اند، اظهار داشت: ۲۱ دانش آموز قبل از بازگشایی مدارس در این شهرستان به بیماری کرونا مبتلا شده بودند که ۱۸ دانش آموز نیز در روزهای ۲۱ و ۲۲ شهریور ماه به این بیماری مبتلا شدند.

همچنین سید راشد جزایری رییس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری از افزایش ابتلای جوانان به کرونا در چهارمحال و بختیاری خبر داد و گفت: گزارش‌های موجود حاکی از آن است که افراد دارای ۱۶ تا ۴۵ سال در هفته‌های اخیر بیشترین ابتلا به ویروس کرونا را به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: با توجه به رشد فزاینده تعداد بیماران سرپایی در استان، بیشترین تعداد این بیماران را جوانان تشکیل داده‌اند که به ۲ دلیل کتمان بیماری و بی‌توجهی به روش‌های مراقبتی خود را در شرایط سخت قرار می‌دهند.

دکتر محمد صائینی معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۱۰ هزارو ۴۹۸ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند که از این تعداد تست کرونای سه هزارو ۴۵۹ نفر، معادل ۳۳ درصد مثبت اعلام شده است.

وی افزود: بر این اساس از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون در این استان ۸۴ هزارو ۶۸۹ نفر به مراکز ۱۶ ساعته کووید - ۱۹ در استان مراجعه و خدمت دریافت کرده و به صورت سرپایی درمان شده‌اند.

به گفته وی طی این بازه زمانی حدود ۴۶ هزارو ۷۲۳ نفر به صورت سرپایی به لحاظ ابتلا به ویروس کرونای در استان آزمایش شده‌اند که از این تعداد تست کرونای ۱۴ هزارو ۲۴۷ نفر  معادل ۳۰ درصد مراجعه‌کنندگان سرپایی مثبت اعلام شده است.

همچنین دکتر پیمان نامدار سرپرست دانشگاه علو م پزشکی قزوین مسافرت‌های اخیر را باعث افزایش مبتلایان به بیماری کرونا در سطح استان قزوین دانست و گفت: اگر نتوانیم با توجه به شرایط پیش آمده بحران این ویروس را مدیریت کنیم به طور قطع در روزهای آینده با مشکلات بیشتر روبرو خواهیم شد.

وی تصریح کرد: در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد خانم‌های خانه‌دار با ۴۰ درصد بیشترین آمار تست مثبت و بستری شده ما در قزوین را تشکیل داده و دلیل این موضوع نیز حضور آنان در مراکز خرید و تجمعات خانوادگی بیش از ۱۰ نفر بوده که باید در این زمینه ورود جدی به این حوزه داشته باشیم.

به گفته صفدر سلطانی معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با توجه به شرایط خاص آغاز سال تحصیلی جدید، اجرای ورزش‌های پربرخورد میان دانش‌آموزان در مدارس ممنوع است.

وی افزود: آموزش و پرورش خراسان رضوی تمامی برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را مطابق با مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا پیش خواهد برد بنابر این اجرای ورزش‌های پربرخورد مانند ورزش‌های توپی، برگزاری جشنواره‌ها، ورزش صبحگاهی، مراسم آغازین صبحگاه و برگزاری اردوها در شرایط فعلی ممنوع است.

دکتر سید محمود علوی سرپرست مرکزبهداشت خوزستان گفت: برای پیشگیری از آنفلوآنزا و کرونا و هر نوع بیماری ویروسی سه اصل نسخه شفا شامل شست و شوی دست‌ها با آب و صابون، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک باید رعایت شود.

وی بیان کرد: علائم ویروس کرونا و آنفلوآنزا با تفاوت های جزیی شبیه یکدیگرهستند که شامل تب، درد عضلانی، گلو درد، تنگی نفس و آبریزش بینی است. 

دکتر ابراهیم شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از راه‌اندازی سامانه مدیریت بیماران مشکوک به کووید ۱۹ مراجعه کننده به مراکز ۱۶ ساعته استان خبر داد.

وی با بیان اینکه این سامانه از هفته سوم شهریور آغاز به کار کرده است، افزود: مشخصات فرد مشکوک به بیماری کووید۱۹ پس از مراجعه به مراکز منتخب تشخیص بیماری، توسط کارشناسان مربوطه در سامانه مدیریت بیماران ثبت می شود.

محمد  علی شجاعی استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه  علت بالا بودن ابتلای خراسان شمالی به کرونا شناسایی شودگفت: کار مدیران ارائه اخبار و آمارهای کرونایی در استان نیست، بلکه وظیفه اصلی آنان شناسایی علل بالا بودن ابتلا و تلاش برای کاهش فوتی‌های این بیماری است.

به گفته وی در حقیقت باید ضعف های حوزه پیشگیری و درمان به طور دقیق و کارشناسی مشخص شود تا شاهد کاهش آمار مبتلایان و فوتی های ناشی از کرونا در استان باشیم. استان خراسان شمالی از اوایل مردادماه در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته است و اکنون با گذشت حدود ۲ ماه در رهایی از این وضعیت توفیقی نداشته است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.