طبق توضیحات امروز سخنگوی وزارت بهداشت ۱۳ استان در وضعیت قرمز و ۱۵ استان در وضعیت هشدار کرونا هستند و ۸۸ شهر در شرایط قرمز و ۹۰ شهر زرد قرار دارند.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایرنا، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت ۱۲۸ بیمار کرونای دیگر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید۱۹ در کشور به ۲۳ هزار و ۱۵۷ نفر رسید و ۲۸ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا قرار دارند.

سیما سادات لاری روز یکشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۳ شهریور ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی،دو هزار و ۸۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۹۵۶ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴۰۲ هزار و ۲۹ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۳۴۶ هزار و ۲۴۲ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۷۹۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون سه میلیون و ۵۵۹ هزار و ۵۶۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی با اعلام اینکه همچنان ۱۳ استان در وضعیت قرمز و ۱۵ استان در وضعیت هشدار کرونا هستند، افزود: بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استانهای تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استانهای آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

۸۸ شهرستان قرمز و ۹۰ شهر زرد

لاری گفت: هم اکنون ۸۸ شهرستان در وضعیت قرمز و ۹۰ شهرستان در وضعیت هشدار زرد یا سفید یا خطر متوسط بیماری  کرونا قرار دارند و هیچ شهری در کشور در وضعیت سبز و عاری از بیماری کرونا نیست.

وی افزود: بیشترین میزان بروز هفتگی کرونا در هفته سوم شهریور در بوشهر، قم، لرستان و بیشترین بروز هفتگی موارد مرگ کرونا در استانهای خراسان  شمالی، سمنان و اصفهان بوده است. کمترین بروز هفتگی بستری کرونا در هفته سوم شهریور نیز در استانهای کردستان و سیستان و بلوچستان بوده است

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از ۱۱ تا ۱۹ شهریور امسال ۱۰۳ هزار و ۵۰۰ مورد بازدید از مراکز تهیه و عرضه مواد غذایی در کشور انجام شده و ۸۵۱۴ مرکز متخلف از پروتکل های بهداشتی در این مدت به مراجع قضایی معرفی و ۵۵۵ وا حد متخلف پلمپ شدند.

وی افزود: میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور در هفته های اخیر رو به کاهش بوده و بیشترین میزان آن در ادارات و سازمانهای دولتی با ۸۲.۸ و کمترین آن در پاساژها با ۳۸.۱ درصد بوده است. میانگین استفاده از ماسک در اماکن عمومی توسط مردم نیز ۷۵.۵۷درصد که ۱.۳۵ درصد کاهش یافته است.

لاری ادامه داد: میزان استفاده از ماسک توسط شاغلان مراکز صنفی و صنعتی و کارمندان ادارات افزایشی بوده اما استفاده از ماسک در وسایل نقلیه عمومی کاهش یافته است. امیدواریم با رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی و استفاده همگانی از ماسک و پرهیز از هرگونه عادی انکاری و سهل انکاری شاهد قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا در کشور باشیم.


۱۳۷۰ تَن در قم برای بار دوم به کرونا مبتلا شدند

رئیس علوم پزشکی قم با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۰ تَن با تشخیص احتمالی و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم مورد پذیرش قرار گرفتند گفت: یکهزار و ۳۷۰ تَن از بهبود یافتگان کرونا در قم برای بار دوم به این بیماری مبتلا شدند.

محمد رضا قدیر در تبیین آخرین وضعیت کووید ۱۹ در قم اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته و منتهی به بیست و سوم شهریور ماه ۸۱ تَن در بخش های درمانی قم تحت نظر اورژانس بیمارستان بستری شدند.

وی با اشاره به ترخیص ۴۸ تَن از کل بیمارانی که طی روزهای گذشته بستری بودند افزود: در حال حاضر ۵۱۴ تَن مشکوک به کرونا در بیمارستان ها بستری می باشند که حال ۹۶ تَن آنها وخیم است.

وی همچنین بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته پنج تَن که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت بود جان خود را از دست دادند.

قدیر در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد آزمایش های کرونا در قم مثبت می شود افزود: نرخ آزمایش های مثبت کرونا در قم در خردادماه ۱۰ درصد بود.

رئیس علوم پزشکی با تاکید بر اینکه با برگزاری هر گونه تجمعی مخالف هستیم گفت: نانوایی ها و مجتمع های تجاری کمترین رعایت پروتکل های بهداشتی را دارند.

وی افزود: شاهد یک خیزش در میزان ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در قم هستیم که این خیزش به دنبال تجمع ها، تعطیلی ها و مسافرت ها در دو هفته قبل شکل گرفت.به هیچ عنوان کروناترسی نمی کنیم، واقعیت ها را به مردم می گوییم و معتقدیم که مردم باید همه واقعیت ها را بدانند.

وی تصریح کرد: ابتلا در حال حاضر خانوادگی بوده و سرایت ویروس نیز زیاد است و بدترین حالت برای شیوع ویروس تجمع است که باید تجمع ها را به حداقل ممکن برسانیم، با برگزاری هر گونه تجمعی مخالفیم و این را با صراحت بیان می کنیم و معتقدیم که رعایت پروتکل های بهداشتی معجزه نمی کند، بلکه باید در کنار آن تجمع نکردن و استفاده از ماسک را در نظر داشت.

رئیس دانشگاه  علوم پزشکی قم یادآور شد: میزان سطح آنتی بادی در ۲ نوبت اردیبهشت ماه و مرداد ماه ۶۰ تا ۸۰ درصد افت داشته است، از اول اسفند سال گذشته تا ۱۵ شهریورماه امسال، یکهزار و ۳۷۰ تَن از کسانی که بستری شدند، برای بار دوم مبتلا شده و مجبور به بستری در بیمارستان بوده اند.

قدیر خاطر نشان کرد: نیازمند نیروهای جهادی در بیمارستان ها هستیم و همانند اسفندماه که نیروهای جهادی به کمک کادر بیمارستان آمدند، امروز نیز نیازمند این هستیم که این عزیزان وارد عرصه شده و کمک کنند.

وی اذعان داشت: در حال حاضر نانوایی ها و مجتمع های تجاری کمترین رعایت پروتکل های بهداشتی را دارند که نگران هستیم و تذکرهای لازم ارائه شده است.

 

افزایش ابتلا و کاهش فوتی‌های کرونا در استان اردبیل

آمار ابتلای روزانه کرونا در استان اردبیل طی روزهای اخیر به طور نسبی در حال افزایش بوده و همزمان آمار جان باختگان به کووید.۱۹ کاهش یافته است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل روز دوشنبه آخرین وضعیت شیوع کرونا در این استان را تشریح و اعلام کرد: طی شبانه‌روز گذشته ۳۶ بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان بستری شده و یک نفر از مبتلایان نیز جان خود را از دست داد.

دکتر شهرام حبیب‌زاده افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۲۷ نفر در اردبیل، یک نفر در پارس‌آباد، چهار نفر در مشگین‌شهر، یک نفر در گرمی، یک نفر در بیله‌سوار و ۲ نفر در خلخال در مراکز درمانی بستری شده و تحت مداوا قرار گرفتند.

وی با اشاره به ترخیص ۳۴ نفر از مبتلایان بستری و با اعلام ادامه وضعیت هشدار بیماری کرونا در استان اردبیل بیان کرد: آمارها حاکی از افزایش میزان ابتلا و بروز بیماری در این استان است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به ترخیص ۳۴ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در شبانه‌روز گذشته اظهارداشت: در حال حاضر ۲۲۴ نفر در مراکز درمانی استان بستری هستند که از این تعداد ۶۱ نفر بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه تحت نظر قرار دارند.

وی با اشاره به قرار گرفتن استان اردبیل در پیک دوم شیوع کرونا و آمار بالای شیوع کرونا در شهرستان‌های اردبیل، مشگین‌شهر و پارس‌آباد گفت: در حال حاضر استان اردبیل در وضعیت هشدار شیوع کرونا قرار دارد.

 دکتر حبیب‌زاده، از مردم خواست تا برای مهار بیماری کرونا، رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، شستن دست‌ها و رعایت فاصله اجتماعی را در اولویت قرار دهند.

وی همچنین گفت: افرادی که دچار تب، سرفه و تنگی نفس می‌شوند، قبل از تشدید بیماری به مراکز درمانی استان مراجعه کنند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به بازگشایی مدارس و حضور والدین در مدارس، خواستار توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ وضعیت کنونی برای جلوگیری از بروز وضعیت قرمز در استان شد.

بالاترین آمار ثبت شده ابتلا به بیماری کرونا در استان اردبیل با ۷۶ بستری روزانه و بالاترین رقم فوتی روزانه نیز ۱۷ مورد بوده است.

آمار بستری همزمان کرونا در استان یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفری اردبیل که اوایل امسال به بیش از ۴۰۰ مورد رسیده بود، در پی همکاری مردم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مراقبتی، طی یک ماه اخیر روند ثابت ۲۲۰ تا ۲۵۰ نفر طی کرده است.

 

۳۰۷نفر از مددجویان کمیته امداد لرستان به کرونا مبتلا شدند

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی( ره) لرستان گفت: تاکنون ۳۰۷ نفر از مددجویان کمیته امداد استان به کرونا مبتلا شده و از این مجموع ۲۴۲نفر بهبود یافته‌اند.

جاسم محمدی فارسانی روز یکشنبه به خبرنگاران اعلام کرد: تاکنون ۳۰۷ نفر از مددجویان تحت حمایت این استان به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند که ۲۴۲ نفر از آن‌ها بهبود یافته و متأسفانه ۶۵ نفر از آن‌ها فوت شدند.

وی اظهار داشت: به خانوارهای آن دسته از مددجویانی که بر اساس پروتکل‌های وزارت بهداشت براثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشته‌اند، مساعدت‌هایی تعلق می‌گیرد.

محمدی فارسانی ادامه داد: اگر فرد فوت‌شده سرپرست خانوار باشد مبلغ ۱۰میلیون تومان و اگر عضو خانواده بوده پنج میلیون تومان از سوی کمیته امداد به‌حساب خانواده این افراد واریز می‌شود.

وی اظهار داشت: کمیته امداد در خصوص پیشگیری از بیماری کرونا به خانوارهای تحت حمایت خود بسته‌های بهداشتی شامل ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده اعطا کرده و یا مبالغی بین ۱۰۰ هزار تومان تا ۲۵۰ هزار تومان به‌ویژه به آن دسته از مددجویانی که بیماری زمینه‌ای و خطرناک، صعب‌العلاج و سالمند هستند واریز کرده است.

وی در خصوص تسهیلات کمیته امداد به مددجویانی که بیماری‌های صعب‌العلاج دارند، اظهار داشت: بیماران خاص، صعب‌العلاج، زمین‌گیر و سالمندان علاوه بر اعطای تسهیلات در خصوص کرونا در اولویت تمام برنامه‌های ما هستند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.