محمود عارفی قوچانی

مقالات

 • به مناسبت هفتمین سالگرد ارتحال:

  به مناسبت هفتمین سالگرد ارتحال حجت الاسلام و المسلمین شیخ مصطفی رهنما، پایگاه خبری جماران اقدام به بازنشر این خبر که در 10/7/94 منتشر شده بود، می کند.

 • در همین هنگام، مرد میانسال دیگری با قد و قواره نسبتا بلند که سبیل کم پشتی پشت لب داشت و چشمان ریزش به سختی دیده می شد و از ظاهرش بر می آمد صاحب تعمیرگاه باشد، به من نزدیک شد و همانطور که دو دستش درون جیب کاپشن کرم رنگش بود با آرنج به من زد و سلامی کرد و به آرامی گفت: ...

 • در دکه کوچکش همواره کاسه ای است پر از آب نبات که به مشتری ها تعارف می کند و کنار دستش تصویری زیبا از شوقعلی شاه. عبدالله حکاک همانطور که مشغول حکاکی اسم مولای متقیای حضرت علی(ع) بر روی نگین انگشتری است، حکایت مرد روغن فروشی را تعریف می کند که از مال مردم صاحب ثروتی شده بود.

 • قبل از هر سخنی ذکر این نکته ضروری است که وقتی می‌گوییم چندصدایی در سیاست، به این معنا نیست که هیچ چارچوبی وجود نداشته باشد که بدون چارچوب‌ها جامعه به سمت هرج و مرج و بی قانونی خواهد رفت. ولی گاهی این چارچوب‌ها خیلی تنگ می شوند. برای اینکه جامعه ای شکوفا شود باید امکان بروز چندصدایی‌ در لوای گفت و گو را فراهم کرد؛ این‌طور جامعه ای پویا می‌شود و راه را از بی راه و سره را از ناسره تشخیص می دهد.

 • ... و روز 27 اردیبهشت ۱۳۸۸، روزهای پایانی انتظار برای رسیدن به دیدار معبود بود. در تمام سال‌های زندگی پر خیر و برکتش با همه وجود و با جسم تکیده‌ و روح تشنه و رنج‌دیده‌اش، آرزوی وصال سرمدی داشت. برای او که عبد صالح خداوند بود و در تمام دوران زندگی خویش جز به بندگی نمی‌اندیشید، لحظۀ دیدار معبود، آغاز لذت محض روحانی بود.

 • تصور کار در عمق دوهزار متری زمین، مکانی که تنها کمتر از 60 سانت برای نشستن داری و مخلوطی از گازهای کشنده و گَرد زغال و خاک معلق در فضا راه نفس کشیدن را سخت می کند، برای اکثر ما غیر قابل باور است آن هم با حقوقی اندک !!

 • اما شاید تنها نقطه مشترک تمامی این نام نویسی ها شاخص ایرانی الاصل و تابع ایران بودن باشد که اکثر نامزدهای احتمالی این شاخصه را در خود می بینند. گرچه در انتخابات اولین دوره ریاست جمهوری یکی از کاندیداهای مشهور به دلیل همین موضوع از دور رقابت ها خارج شد.

 • میدان «انقلاب» جدید، با این گنبد سبز فیروزه ای حداقل در نگاه اول تصویر زیبا و مستقلی را به وجود آورده است اما محیط بصری مطلوبی نیست و نشانی از میدانی با نام و هویت «انقلاب» ندارد.

 • شاید حادثه ساختمان پلاسکو و شهادت جمعی از آتش نشانان فداکار ایرانی تنها تلنگری بود برای ما که فراموش کرده بودیم این قهرمانان کم ادعا و برادران و خواهران همیشه در صحنه و سنگر نشینمان را که برای آرامش هموطنان خود شجاعانه دل به آتش و خطر می زنند.

 • غلو نیست که اگر بگوییم در این سال و بعد از سال 68 و رحلت جانگداز حضرت امام و سال 73 فوت ناگهانی حاج احمد آقا، خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی یار صدیق امام و رهبری، روز 19 دی ماه را به یکی از تلخ ترین ایام 38 سال اخیر تبدیل کرد.