life

جی پلاس؛

اسقف هیلارین کاپوچی در فروردین سال ۵۸ به ایران سفر کرد و به عنوان مهمان رسمی وارد ایران شد، وی در سیزدهم فروردین در قم با امام دیدار کرد. او این سفر و دیدار را روایت کرده است.

جی پلاس: اسقف هیلارین کاپوچی که در سیزدهم فروردین ماه سال ۵۸ در قم به دیدار امام خمینی (س) رفته و به عنوان مهمان رسمی به ایران آمده بود، در خاطره خود از این دیدار  و استقبال گرم امام چنین روایت کرده است:                                                  

 

 در فرودگاه هزاران نفر از برادران به استقبال من آمده بودند. به سوی منزل امام حرکت کردیم. ایشان مرا به گرمی در آغوش گرفت و روبوسی کرد. سپس در حالی که دست مرا در دست داشت خطاب به خبرنگاران فرمود: همگی استقبال از اسقف کاپوچی را مشاهده کردید. شما از دروغ هایی که مغرضین و دشمنان انقلاب اسلامی ایران پخش کرده ‌اند تا چهره این انقلاب را دگرگون نشان دهند، اشباع شده ‌اید. در این دروغ ها، انقلاب را انقلاب تشنّج و تعصّب و خونریزی توصیف نموده ‌اند. با وجود اینکه می‌ دانند دین اسلام که شعار ما در این کشور است، دین محبّت، پاکدامنی، وسعت نظر و حیاست و من برای اینکه دروغ های مغرضین را از میان ببرم، اسقف کاپوچی را دعوت کردم. او فقط یک مسیحی نیست او یک اسقف یا کارگزار و مسئول کلیساست.

 

باز هم در این زمینه بخوانید:

در دیدار امام و اسقف کاپوچی چه گذشت؟

حکمی که امام به آیت الله خامنه ای داد

در نامه امام به دانش آموزان دبستانی چه آمده بود؟

موضوع حکم امام به داریوش فروهر چه بود؟

علت اختلاف بین روحانیون که موجب نامه نگاری امام به آیت الله یزدی شد، چه بود؟

روزی که حجت الاسلام کروبی مامور اجرای حکم امام شد/ محتوای حکم چه بود؟

موضوع نامه امام به مهندس موسوی چه بود؟

احکامی که امام در ۲۳ اسفند صادر کردند

 

امام برای بیان عطوفت صادقانه ‌اش به این آیه اشاره کرد: «آنها را [مسیحیان را] پر محبّت ‌ترین مردم نسبت به مؤمنان خواهی یافت. کسانی که می ‌گویند ما مسیحی هستیم. این بدان سبب است که برخی از آنها دانشمند و پارسا هستند و آنها تکبّر نمی ‌ورزند.»

 

و اینک اسقف کاپوچی در برابر شماست. او دانشمند و راهب و مسیحی است و شما دیدید که من از او استقبال کردم نه فقط در خانه ‌ام بلکه در اعماق قلبم. از اسقف کاپوچی دعوت کردم، ایشان اسقف قدس هستند. اسقف کاپوچی به خاطر دفاع از قدس و آزادی قدس از اشغالگران صهیونیست، زندانی و شکنجه شده است. محکوم به نه سال زندان شده است که چهار سال از آن را گذرانده است و با میانجیگری پاپ ژان پل ششم از زندان آزاد شده است. در حال حاضر به حالت تبعید در رم به سر می‌ برد و از وطن و مردم و قدس دور است. اسلام و مسیحیّت هر دو قدس را تقدیس می ‌کنند و برای آزادی آن لازم است که از هر چیز گران بها بگذریم. این چیزی است که انقلاب اسلامی بر ما واجب کرده است و من با خدا عهد بسته ‌ام که قدس به مکانی آزاد، مستقل و سرافراز مبدل شود و صهیونیسم اشغالگر نابود گردد.

 

این دیدار نخست من از تهران بود. دوران بسیار زیبایی را در تهران گذراندم چرا که رئیس و مسئول این انقلاب یعنی امام خمینی(س) در میان سایر برادران بود به طوری که در برابر دشمنان همچون یک خانواده بودند. امام خمینی(س) با مرحوم دکتر بهشتی(س) و آقای هاشمی رفسنجانی و آیت ‌اللّه‌ خامنه ‌ای. هفته بسیار زیبا و با سعادتی بود. [فصلنامه حضور؛ ش 22، ص 15، 16]

 

 

برشی از کتاب شناخت ادیان، ص ۲۹۴-۲۹۶

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1503423
ارسال نظر