انصار الله یمن با وجود بمباران شدید جنگنده های متجاوز عربستان به پیشروی خود در استان راهبردی مأرب ادامه داد.

به گزارش جماران به نقل از العالم، انصار الله یمن و همپیمانانش به پیروزی های جدیدی در استان «مأرب» به رغم بمباران گسترده این استان توسط جنگنده های عربستانی و متحدانش، دست یافتند.

یک منبع نظامی یمن از تسلط کامل نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بر چند روستا در جنوب مأرب خبر داد.

نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در ادامه پیشروی‌های خود در نبرد «مأرب» موفق شدند بر چند روستا در شهر «الجوبه» در جنوب مأرب مسلط شوند.

یک منطقه نظامی یمنی به خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت، از جمله روستاهایی که ارتش یمن کنترل آن را به دست گرفته، «الروضه» و «الخویر» هستند، روستای دوم در کنار کوه مهمی قرار دارد که پیشروی ارتش یمن در مناطق شرقی الجوبه نزدیک به مأرب را تضمین می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده، پیشروی نیروهای انصارالله در این منطقه پس از تسلط آنها بر «جبل المغره» صورت گرفت.

بر اساس این گزارش، در بیست و چهار ساعت گذشته درگیری‌های مشابهی نیز میان ارتش و کمیته‌های مردمی یمن و نیروهای وابسته به دولت مستعفی در شهر «العبدیه» در جنوب مأرب رخ داد و تعداد زیادی در این درگیری کشته شدند.

شبکه «المسیره» در همین زمینه اعلام کرد، ائتلاف سعودی در بیست و چهار ساعت گذشته بیش از ۵۰ حمله هوایی به العبدیه داشته و خسارت‌های زیادی به منازل و اموال مردم وارد کرده است.

در ماه های گذشته نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن دور جدیدی از عملیات آزادسازی استان و شهر مأرب را به عنوان قلب دولت مستعفی آغاز کرده و این بار از سمت جنوب و جنوب شرق در حال پیشروی به سمت شهر هستند.

استان مأرب به علت دارا بودن منابع غنی نفت و گاز همچنین از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار است و به گفته کارشناسان در صورت آزادسازی کامل این استان، باید پایان کار دولت مستعفی منصور هادی و ائتلاف سعودی در یمن را اعلام کرد.

در همین حال، سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت که نیروهای مسلح یمن قصد آزادی تمام وطن را دارند.  

سرتیپ «یحیی سریع» در یک کنفرانس مطبوعاتی تصریح کرد: در عملیات فجر پیروزی 1300 مزدور سعودی کشته و 30 نفر اسیر شدند.

وی ادامه داد که یگان پهبادی مقاومت یمن در این عملیات 245 حمله و یگان موشکی 68 حمله علیه مزدوران در یمن و سعودی انجام دادند و نیروهای مسلح یمن 600 کیلومتر از صرواح را آزاد کردند.

به گفته یحیی سریع، نیروهای مسلح یمن به رغم حملات هوایی سعودی آمریکایی، در استان مأرب پیشروی کردند و امروز نزدیک دروازه های شهر مأرب هستند.

وی به دشمن هشدار داد که مأرب از استانهای سعودی، انگلستان یا آمریکا نیست.

 

گرسنگی جان صدها هزار کودک یمنی را تهدید می‌کند

بر پایه برآورد سازمان ملل پس از هفت جنگ داخلی در یمن دو سوم جمعیت این کشور محتاج دریافت کمک‌های انسان‌دوستانه هستند. گسترش دامنه درگیری‌ها به خصوص در جنوب یمن وضعیت را برای میلیون‌ها نفر غیرقابل تحمل‌تر کرده است.

هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در یمن می‌گوید حدود ۲۰ میلیون نفر که دو سوم کل جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند در وضعیتی بحرانی به سر می‌برند و نیازمند دریافت کمک هستند.

به گزارش خبرگزاری آلمان «دیوید گرسلی» دوشنبه ۱۱ اکتبر (۱۹ مهر) در ژنو گفت، خطر گرسنگی جان حدود ۴۰۰ هزار کودک یمنی را تهدید می‌کند.

بیش از هفت سال از آغاز جنگ داخلی یمن می‌گذرد و درگیری‌های نظامی در این کشور نه تنها کاهش نیافته که از ماه‌ها قبل، به خصوص در مناطق جنوبی تشدید شده و گسترش یافته است.

به گفته گرسلی گسترش درگیری‌های نظامی وضعیت انسان‌های بی‌شماری در این کشور شبه جزیره عربستان را وخیم‌تر کرده و یمن را به سمت فاجعه‌بارترین بحران انسانی جهان سوق داده است.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از یک سال پس از سرنگونی دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری به بهانه حمایت از دولت به اصطلاح قانونی تجاوزی را به یمن آغاز کرد.

جنگی که نیروهای ائتلاف انتظار داشتند با حمله‌های شدید هوایی و زمینی در مدت کوتاهی خاتمه یابد به شدیدترین و طولانی‌ترین جنگ منطقه‌ای بدل شده است.

در کنفرانسی که به ابتکار سازمان ملل تشکیل شد بسیاری از کشورها وعده دادند کمک‌های انسان‌دوستانه خود برای مردم یمن را افزایش دهند.

دیوید گرسلی ضمن تقدیر از "کمک‌های سخاوتمندانه آلمان" ابراز تاسف کرده که از سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری که وعده داده شد تنها دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار آن در اختیار سازمان ملل قرار گرفته است.

هماهنگ‌کننده فعالیت‌های بشردوستانه سازمان ملل می‌گوید تلاش‌ها برای یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران یمن پیش می‌رود اما آغاز بازسازی این کشور پیش از برقراری آتش‌بس امکان‌پذیر نیست.

او هشدار داد جامعه جهانی نباید اجازه بدهد که یک نسل از شهروندان یمنی در شرایطی رشد کنند که هیچ تجربه‌ای غیر از جنگ و بحران نداشته‌اند.

در حالی که مسئله فوری اغلب شهروندان یمنی دسترسی به ابتدایی‌ترین نیازمندی‌ها، از جمله مواد غذایی و دارو و خدمات بهداشتی است، برای بازسازی این کشور بحران‌زده به سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در زیرساخت‌ها و تمام بخش‌های اجتماعی و اقتصادی نیاز است که طی هفت سال جنگ و درگیری کاملا ویران شده‌اند.

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل چندی پیش گفته بود، یمن همچنان درگیر شدیدترین بحران انسانی جهان است و از بیش از ۲۰ میلیون نفری که در آن نیازمند کمک‌های انسان‌دوستانه هستند، وضعیت ۱۲ میلیون نفر بسیار وخیم ارزیابی می‌شود.

او می‌گوید طی هفت سال جنگ داخلی حدود چهار میلیون نفر از خانه و کاشانه خود رانده و آواره شده‌اند که فراتر از ۸۰ درصد آنها را کودکان و زنان تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی انصار الله یمن

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.