چه کسی دیگر حاضر است جنگنده های معیوب اف 35 را از لاکهید بخرد و در این میان، ولادیمیر پوتین می تواند آرام بخوابد.

 

به گزارش جماران، مجله اسپکتاتور استرالیا در گزارشی نوشت: بیانیه نشست سران ناتو در این هفته همانطور که انتظار می رفت، پر از اشارات درباره تهدیدهای رو به رشد روسیه و چالش های چین است. فقط این خبر که «24 متحد بیش از 20 درصد از هزینه های دفاعی خود را صرف سلاح های سنگین می کنند» خوشحال کننده است و از آنجا که برای 7 عضو اروپایی  ناتو «سلاح  سنگین» اصلی  -  جنگنده F-35 است، این خبر خوبی برای لاکهید است.

انگلیس، ایتالیا، نروژ، بلژیک، هلند، لهستان و دانمارک در مجموع 297 فروند هواپیمای F-35 به مبلغ 35.4 میلیارد دلار سفارش داده اند و در حالی که هواپیماها در ترکیب نیروی هوایی آنها قرار می گیرند، میلیاردها دلار برای سرویس فنی و نگهداری آنها هزینه می شود  و در ضمن بخش اصلی آن در جیب لاکهید قرار خواهد گرفت.

اما این هواپیما حتی در آژانس پروژه‌ های پژوهشی پیشرفته دفاعی پنتاگون - دارپا، گواهینامه دریافت نکرد. حداقل 871 نقص رفع نشده در آن کشف شد که 10 مورد از آنها با مرگ و سایر پیامدهای نامطلوب همراه است.

«دان گریزر» کارشناس پروژه نظارت بر دولت واشنگتن اذعان کرد: «این هواپیما خوب نیست.»

اما «کریستوفر میلر» آخرین وزیر دفاع در دولت ترامپ گفت: «ما یک هیولا ایجاد کردیم. این یک قطعه ... است.»

دقیقاً چه چیزی... او مشخص نکرد، اما به خودی خود معلوم است که چه چیز می باشد.

 در طی آزمایشات مشخص شد که توپ آن هدف را چند بار از دست داده است و خود جنگنده نمی تواند در فاصله 40 کیلومتری از هوای نامناسب یا حتی با باد جانبی مقابله کند. این جنگنده آنقدر پیچیده و غیر قابل اعتماد است که به طور متوسط ​​هر سه روز یک بار پرواز می کند، که مانعی برای آموزش خلبانی و همچنین مانعی جدی در میدان جنگ است.

حال باید پرسید خرید جنگنده جدید برای مشتری، چه تهدیدات و پیامدهایی به همراه دارد؟ هر F-35 خریداری شده قدرت نیروی هوایی را تضعیف می کند که بدون این هم بر اثر اپیدمی کرونا ضرر دیده است. به عنوان مثال، دانمارک قرارداد تحویل 27 هواپیمای F-35 را امضا کرده است. وقتی هزینه های عملیاتی در طول بهره برداری به قیمت خرید اضافه شود، هزینه این هواپیماها برای دانمارکی ها 13 میلیارد دلار تمام می شود. این دو و نیم برابر بودجه دفاعی سالانه کشور کوچک آنها است. 

برای ایتالیایی ها، یک دسته 90 فروند هواپیما یک بار طاقت فرسا است. طبق گزارش روزنامه «استامپا»، شرکت لاکهید تحویل این جنگنده ها را به طور موقت در سال 2018 به حالت تعلیق درآورد، زیرا ایتالیا 500 میلیون یورو (606 میلیون دلار) برای هواپیماهای قبلاً تحویل  شده بدهکار بود.

و انگلیسی ها در وضعیت «شریک سطح اول آمریکا»، در حال تشکیل کل بودجه و برنامه های استراتژیک نیروی دریایی خود بدور F-35 هستند، زیرا دو ناو هواپیمابر اصلی نیروی دریایی سلطنتی قادر به حمل هیچ چیز دیگری نیستند. با این حال، این برنامه سال ها به تأخیر افتاده است و ناو هواپیمابر «کوئین الیزابت» بدون تعداد مورد نیاز F-35 برای مقابله با چالش چین رفت و مجبور شد به نیروهای اجاره شده از نیروی تفنگداران دریایی آمریکا بسنده کند. تنها ترک ها خوش شانس بودند که واشنگتن آنها را از برنامه F-35 به دلیل جسارت شان برای خرید سیستم دفاع هوایی S-400 روسی بیرون کرد.

علی رغم شواهد قریب به اتفاق (که حتی پنتاگون و کنگره هم اکنون به آن اعتراف می کنند) مبنی بر فاجعه بودن برنامه F-35، دشوار است که ما گوش به فرمان بودن امرای ارتش های اروپا در این مورد را توضیح دهیم. حدود یک نسل پیش ، شواهد غیرقابل انکاری مبنی بر فروختن جنگنده دیگر لاکهید یعنی F-104 کشنده (برای خلبانان) از طریق رشوه های عظیم به نیروی هوایی ناتو برملا شد. البته اکنون اصولاً چنین معاملات ناشایستی غیرممکن است، بنابراین دلایل این اتفاقات را باید در جای دیگری جستجو کرد. اما حداقل ولادیمیر پوتین می تواند آرام بخوابد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.