مجلس نمایندگان آمریکا به ایالت شدن واشنگتن رای مثبت داد.

 

به گزارش جماران به نقل از شبکه الجزیره، مجلس نمایندگان آمریکا لایحه ای را تصویب کرد که بر اساس آن واشنگتن به عنوان پنجاه و یکمین ایالت آمریکا محسوب خواهد شد.

این لایحه در یک رای گیری تاریخی و با 232 رای موافق در برابر 180 رای مخالف تصویب شد.

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان در یک کنفرانس مطبوعاتی «وضعیت حقوقی پایین» واشنگتن را «بی عدالتی جدی» خوانده و  گفت: ما این بی عدالتی را که مغایر  دموکراسی ما است اصلاح خواهیم کرد.

نمایندگان کنگره از طرف حزب دموکرات از جمله پلوسی  این ابتکار را مطرح کرده اند. آنها ادعا می کنند که ساکنان با وجدان پایتخت وظایف مدنی خود را انجام می دهند  اما امکان و فرصتی برای انتخاب نمایندگان خود در کنگره فدرال ندارند.

بعید است سنای آمریکا این لایحه را به دست بگیرد، چرا که حزب جمهوری خواه از جمله دونالد ترامپ مخالف اعطای وضعیت ایالت به یک بخش فدرال هستند که به پیش بینی آنها نمایندگان حزب دموکرات را به کنگره خواهد فرستاد.

این اقدام تاریخی حق رای بیشتری به اکثریت سیاه پوست ساکن این ایالت خواهد داد و این به نفع دموکرات هاست.

جمهوری‌ خواهان آمریکا که اکثریت مجلس سنای این کشور را در اختیار دارند، مصمم هستند که از تصویب این طرح در سنا جلوگیری کنند.

علاوه بر این، دونالد ترامپ رئیس‌ جمهور آمریکا نیز اعلام کرده است که حتی در صورت تصویب این طرح در سنا، بلافاصله آن را وتو خواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ای با نیویورک پست، واشنگتن را 100 درصد متعلق به دموکرات ها خوانده و خاطرنشان کرد که فقط «جمهوری خواهان بسیار احمق» می توانند به  تبدیل شدن واشنگتن به ایالت رای دهند.

در حال حاضر واشنگتن از لحاظ اداری ناحیه فدرال کلمبیا محسوب می شود که جزو هیچکدام از  ایالات آمریکا نیست.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.