بر اساس گزارش وزارت بهداشت در روز چهارشنبه 26 خرداد، اکنون ۱۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۱ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۳۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت آبی قرار ندارد.

به گزارش جماران؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: با فوت ۱۲۹ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان‌ باختگان این بیماری در ایران به ۸۲ هزار و ۴۸۰ نفر رسید.

در اطلاعیه روز چهارشنبه روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمده است: از دیروز تا امروز (۲۶خرداد ۱۴۰۰) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰ هزار و ۴۸۷هزار نفر بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۳۱۵نفر از آن‌ها بستری شدند و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و ۶۰هزار و ۱۳۵نفر رسید.

تاکنون ۲ میلیون و ۶۹۶هزار و ۴۳۴نفراز بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. سه هزار و ۳۴۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند و ۲۱ میلیون و ۹۴۱هزار ۶۴۸ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

بر اساس این گزارش، اکنون ۱۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۱ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۳۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت آبی قرار ندارد.

وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد: تاکنون چهار میلیون و ۳۶۴ هزار و ۲۲۸ نفردوز اول واکسن کرونا و ۸۷۸ هزارو ۶۹۴ نفرنیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند.  مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به پنج میلیون و ۲۴۲هزارو ۹۲۲ دوز رسید.

 ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۷۵ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و بیش از سه میلیون و ۷۷۷ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقای جنوبی موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده است.

 

 

۲۶ خردادماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

با توجه به خطر تجمعات انسانی در انتقال ویروس کووید ۱۹ ، ستاد انتخابات کشور با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پروتکل‌های بهداشتی مورد نیاز در برگزاری انتخابات پیش رو را تهیه کرده است تا سلامت رأی دهندگان و مجریان به شکلی مطلوب تأمین شود.

در زمان برگزاری انتخابات و با توجه به شرایط کرونایی، باید به سلامت مردم توجه ویژه‌ و دستورالعمل‌های بهداشتی به همراه فاصله‌گذاری اجتماعی هم به نحو مطلوب رعایت شود.

در همین حال سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده که رعایت پروتکل‌های بهداشتی مصوب از سوی نامزدها، عوامل اجرایی و مردم در برگزاری انتخاباتی به دور از هرگونه خطر بیماری، امری لازم و ضروری است.

سیما سادات لاری درباره برگزاری انتخابات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید کرد: بر این اساس پای بندی به دستورالعمل‌های بهداشتی ابلاغی باید مورد توجه جدی مسئولان ستاد نامزدها قرار گیرد.

این پروتکل ها از سوی ستاد انتخابات کشور و با همکاری وزارت بهداشت، برای برگزاری انتخابات در شرایط  وجود بیماری کرونا تهیه شده تا سلامت رای دهندگان و مجریان انتخابات حفظ شود.

امروز همچنین فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران گفت: تعدادی صندوق‌های رای شناور برای انتخابات ریاست جمهوری در تهران برنامه‌ریزی شده است که عمدتا به مراکز درمانی اختصاص می‌یابند و همچنین پذیرای بیماران کرونایی هستند که به دلایلی امکان حضور در شعب انتخاباتی را ندارند.

دکتر علیرضا زالی مبنی بر اینکه ستاد کرونا چه برنامه هایی برای برگزاری انتخابات با رعایت کامل اصول بهداشتی پیشگیرانه نسبت به کرونا دارد، اظهار داشت: برنامه ریزی برای حضور ناظران بهداشتی، ایجاد شعب اخذ رای متناسب با آمایش جغرافیایی و طراحی نرم‌افزارهای مناسب از جمله شعبه یاب از مهمترین اقدامات برای جلوگیری از تراکم افراد و رعایت شیوه نامه های بهداشتی است.

وی افزود: پروتکل های برنامه های انتخاباتی بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا تهیه شده که بخشی از آن مربوط به میتینگ ها یا برنامه های اجتماعاتی انتخاباتی است. 

زالی با اشاره به اینکه شیوه نامه ای هم برای روز انتخابات تدوین و ابلاغ شده است، گفت: طولانی شدن زمان انتخابات و افزایش شعبات رای گیری به خصوص در شهر تهران که مورد تایید استاندار تهران هم قرار گرفت، از جمله مواردی است که برای رعایت اصول بهداشتی در نظر گرفته شده است.

به گفته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه تولید واکسن ششمین کشور مطرح دنیا هستیم و در حوزه تولید واکسن کرونا نیز صفر تا صد این واکسن در داخل کشور تولید می‌شود.

سعید نمکی امروز چهارشنبه در خانه نوآوری و فناوی ایران در محل دایمی نمایشگاه بین المللی تهران در بخش سیمولاتورهای پزشکی ساخته شده توسط شرکت های دانش بنیان به همراه سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: همچنین در تولید برخی از تجهیزات پزشکی جزو چهار و پنج کشور اول دنیا هستیم و با قیمت هایی که این تجهیزات در کشور تولید می شوند مطمئنا بازار بسیار خوبی برای صادرات در آینده خواهیم داشت.

وی افزود: بحث واکسن به ویژه واکسن کووید ۱۹ که اکنون در ۶ پلتفرم گسترده در ایران روی آن کار می شود، اثبات خواهد کرد در کنار کارهای بزرگی که توسط شرکت های دانش بنیان و دانشگاهی انجام شده است، جمهوری اسلامی به عنوان یکی از بزرگترین مراکز تکنولوژی، دانش علوم پزشکی و رشته های وابسته می تواند در کل جهان نقش آفرینی کند.

 

۲۶ خردادماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی چهارمحال و بختیاری با اشاره به در پیش بودن انتخابات ۱۴۰۰ گفت: ۵۰۰ بازرس بهداشتی نظارت بر رعایت و اجرای پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی در انتخابات ۲۸ خردادماه امسال را برعهده دارند.

سید راشد جزایری در ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: این تعداد بازرس بهداشتی برای نظارت جدی بر فرآیند رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در شعبه‌های اخذ رای استان در روز انتخابات ساماندهی شده‌اند.

وی افزود: مسئولیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی در ستادهای نامزدهای ریاست جمهوری بر عهده مسوول ستاد و در ستادهای تبلیغاتی شوراهای اسلامی بر عهده شخص نامزد انتخاباتی و نظارت بر آن با دانشگاه علوم‌پزشکی است.

جزایری تصریح کرد: اسامی مبتلایان قرنطینه‌ای به ویروس کرونا از ۱۴ تا ۲۷ خردادماه جاری در اختیار فرمانداران قرار می‌گیرد تا قبل از ورود به شعبه‌های اخذ رای از طریق سامانه ماسک ارزیابی و در صورت مثبت بودن تست آن‌ها، از ورودشان به شعبه جلوگیری می‌شود.

بر اساس آخرین رنگ‌بندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سه شهرستان کوهرنگ، خانمیرزا و بن در وضعیت زرد (خطر متوسط) و سایر شهرستان‌ها در وضعیت نارنجی (خطر زیاد) شیوع کرونا قرار دارد.

از سوی دیگر در همین خصوص مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: پروتکل های بهداشتی انتخابات ۱۴۰۰ در حوزه‌های انتخاباتی شهرستان‌های مختلف استان تحت نظارت جدی قرار گرفته است.

مهدی جواهرشناس اظهار داشت: پروتکل های تهیه شده بر نظارت مسایل بهداشتی انتخابات توسط وزارت کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تنظیم شده و از سوی ستاد انتخابات کشور و به تبع آن در استان ها و شهرستان ها از جمله در استان گیلان لازم الاجرا است.

وی با بیان اینکه مسئولیت رعایت پروتکل های بهداشتی حوزه ها بر عهده مسئولان حوزه های انتخاباتی است، اضافه کرد: نظارت عالی رعایت پروتکل های بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا با وزات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بازرسان بهداشتی محیط و حرفه ای است.

مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به فعالیت بهورزان " به تعداد یکهزار و ۵۰۰ نفر" و ۳۰۰ نفر از بازرسان بهداشت محیط و حرفه ای در نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی انتخابات ۱۴۰۰ در شعبه های اخذ رای گفت: نیروهای هلال احمر نیز برای نظارت بیشتر بر رعایت پروتکل ها همکاری خوهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه رعایت فاصله گذاری اجتماعی در تمام مدت حضور "به فاصله ۲ متر" در شعبه های اخذ رای باید رعایت شود، خاطر نشان کرد: از آوردن خردسالان و کودکان در شعبه های اخذ رای نیز باید خودداری شود.

جواهرشناس بیان داشت: بر اساس این پروتکل ها، استفاده از ماسک توسط رای دهندگان، خبرنگاران، مسئولان اجرایی، نظارتی و حفاظتی در محل های اخذ رای الزامی است.

بر اساس گزارش نرم افزار ماسک هم اکنون شهرستان های املش، لنگرود، لاهیجان، بندرانزلی، رضوانشهر، ماسال، صومعه سرا، فومن، شفت، رشت ، سیاهکل ، خمام، تالش و آستارا در وضعیت زرد و شهرستان های رودسر، آستانه اشرفیه و رودبار در وضعیت نارنجی قرار دارند.

همچنین فرماندار بافق با بیان اینکه تدابیر لازم برای برگزاری باشکوه انتخابات خرداد ۱۴۰۰ ریاست جمهوری و شوراها اتخاذ شده گفت: این رویداد تاریخی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شهرستان برگزار می‌شود.

سید مهدی طلایی مقدم افزود:  با توجه به اهمیت سلامتی مردم، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اولویت شعبه های اخذ رای در روز برگزاری انتخابات ۲۸ خرداد قرار دارد و فاصله گذاری اجتماعی، حضور ناظرین بهداشتی در محل اخذ رای،الزامی بودن استفاده از خودکار شخصی برای مردم و عوامل برگزار کننده انتخابات و رای گیری در فضای باز از دیگر تصمیمات اتخاذ شده ستاد انتخابات در شرایط کرونایی است.

فرماندار قم نیز با اشاره به روند برگزاری انتخابات در ۲۸ خردادماه سال جاری، گفت: طبق پیش بینی‌های انجام شده هر فرد به مدت ۳ دقیقه در محل اخذ رای حاضر و رای خود را به صندوق انداخته و از محل خارج خواهد شد.

مرتضی حیدری افزود:به گفته مرتضی حیدری، با افزایش ۵۲ شعبه در انتخابات پیش رو برای هر صندوق برای جلوگیری از اذحام افراد پیش بینی اخذ یکهزار رای در نظر گرفته شده‌است.

وی گفت:  در فضای استقرار صندوق اخذ رای نباید بیش از ۲۵ نفر به صورت همزمان حضور داشته باشند و افراد حاضر تا رسیدن نوبت رای گیری در فضای باز مدیریت خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: لوازم ضدعفونی کننده و بهداشتی در تمام صندوق های اخذ رای پیش بینی شده است، حدود ۹۰ صندوق سیار در سطح استان  فعال خواهد بود.

 

آخرین وضعیت بیماران کرونایی در استان ها

براساس آخرین رنگ بندی اعلام شده توسط سامانه ماسک وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، تمامی شهرستان‌های استان سمنان در وضعیت نارنجی و شهرستان های میامی، سرخه و آرادان در وضعیت زرد قرار دارند. 

۱۴۶ نفر به خاطر ابتلای قطعی به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان سمنان بستری هستند و از ابتدای شیوع ویروس تاکنون ۳۰ هزار و ۲۱۱ نفر به صورت سرپایی درمان شدند.

کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت مقابله با کرونا استان سمنان بامداد چهارشنبه با ارائه آخرین آمار شیوع این ویروس در استان اعلام کرد: ۸۹ مورد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در استان سمنان از ظهر دوشنبه تا ظهر سه‌شنبه شناسایی شدند و مجموع آمار بیماران کووید ۱۹ در این استان از ابتدا تاکنون به ۴۰ هزار و ۳۲۵ نفر رسید.

 طی ۲۴ ساعت گذشته، یک نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در استان سمنان فوت کرد و بر این اساس از ابتدای شیوع این ویروس تعداد جانباختگان این بیماری در استان به یکهزار و ۱۱۱ نفر رسید.

خبر دیگر اینکه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه شیوع کرونا در آذربایجان‌شرقی روند کاهشی دارد، اعلام کرد: تزریق دوز دوم واکسن روسی ضد کرونا به گروه‌های مشمول در استان شروع شده است.

عباسعلی درستی افزود: در زمان حاضر تعداد بستری های کرونایی در بیمارستان ها و مراکز درمانی آذربایجان شرقی استان ۷۰۰ تا ۷۵۰ نفر است.  

وی با اشاره به کاهش قابل توجه فوتی های روزانه کرونا در آذربایجان شرقی یادآوری کرد: موارد جدید ابتلا به کرونا در استان نیز به  ۴۰۰ نفر در روز کاهش یافته است.

از ارومیه خبر رسیده که آمار مبتلایان و بستری‌شدگان ناشی از کرونا درآذربایجان غربی افزایش یافت و  در این خصوص رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی گفت: تعداد مبتلایان و بستری شدگان روزانه در استان طی ۲۴ ساعت گذشته روند افزایشی به خود گرفت و به ترتیب به ۳۳۰ و ۱۵۵ نفر رسید.

دکتر جواد آقازاده افزود: این در حالی است که هفته اخیر، تعداد بستری شدگان روزانه حتی دورقمی نیز شده بود که البته امیدواریم با همراهی مردم، روند کاهشی دوباره ایجاد شود.

وی اضافه کرد: همچنین طی ۲۴ ساعت گذشته، پنج نفر در آذربایجان غربی بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی با اشاره به افزایش بستری شدگان ناشی از سندرم حاد تنفسی در استان به ۶۷۵ نفر اظهار کرد: از این تعداد، ۱۵۱ نفر مربوط به بخش های مراقبت های ویژه است.

روند کاهشی شیوع بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل همچنان ادامه دارد و در ادامه این وضعیت، ۲۱ فرد جدید طی شبانه روز گذشته در این استان به کرونا مبتلا شدند که ۱۰۰ نفر کمتر از بالاترین آمار ثبت شده در ۲ ماه قبل است.

 بر اساس اعلام دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، شمار مبتلایان بستری همزمان کووید.۱۹ در این استان از ۶۳۳ نفر در پنجم اردیبهشت ماه با ۴۵۶ نفر کاهش، به ۱۷۷ فرد بستری در شبانه‌روز گذشته رسیده است.

طی شبانه‌روز گذشته یک نفر دیگر از مبتلایان به کرونا جان باختند و مجموع فوتی‌های کووید.۱۹ در این استان طی ۱۶ گذشته نیز به یک هزار و ۸۱۱ نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به کاهش مبتلایان جدید و مجموع شمار بستری‌های همزمان مبتلایان کووید.۱۹ گفت: در شبانه‌روز گذشته ۲۸ نفر از بیماران بستری مبتلا به کرونا از مراکز درمانی استان ترخیص شدند.

دکتر شهرام حبیب‌زاده همچنین روند کاهشی افراد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان اردبیل را مطلوب خواند و بیان کرد: هم‌اکنون ۴۸ بیمار مبتلا به کووید.۱۹ در مراکز درمانی استان تحت مراقبت قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل وضعیت کاهشی شیوع کرونا در این استان را همچنان شکننده عنوان کرد و افزود: در صورت بی‌توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، احتمال صعودی شدن دوباره شیوع کرونا در استان وجود دارد.

از سوی دیگر رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با افزوده شدن ۵۳۳ مورد جدید ابتلا به کرونا در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۴۲ هزار و ۸۷۰ نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری با بیان اینکه ۳۱۸ بیمار حاد تنفسی و ۱۵۶ مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند افزود: مردم در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

وی ادامه داد: با فوت ۹مورد جدید شمار فوتی‌های کرونا در سیستان و بلوچستان به یکهزار و  ۴۲۴ نفر رسید.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد از ۵۰۹ نمونه گرفته شده از افراد مشکوک به کرونا در مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی در شبانه‌روز گذشته بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۰۵ فرد جدید مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در استان شناسایی شدند.

ابراهیم سلمانی افزود: از این تعداد، ۲۵ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شدند و ۱۸۰ نفر هم در منزل دوره نقاهت خود را طی می‌کنند.

وی اظهار کرد: در شبانه‌روز گذشته یک فرد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در استان جان خود را از دست داد.

این مسوول خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ۲۸۵ بیمار مشکوک به کووید ۱۹  در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۶۸ نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات دریافت می‌کنند.

همچنین سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در ۲۴ ساعت گذشته چهار مرد و یک زن مبتلا به ویروس کرونا با وجود تلاش بسیار پزشکان ، جان خود را از دست دادند.

دکتر فاطمه نوروزیان اظهار داشت: فوتی های شبانه روز گذشته با میانگین سنی ۳۷ تا ۸۳ سال از شهرستان های بندرعباس، سیریک، بشاگرد و میناب بودند و با احتساب این فوتی ها، مجموع قربانیان کرونا در هرمزگان به یک هزار و ۳۶۴ نفر رسید.

وی با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی شمار بستری های کرونا در هرمزگان در شبانه روز گذشته، خاطرنشان کرد: در مدت زمان ذکر شده ، ۱۹۶ نفر مبتلای جدید در بیمارستان های استان بستری شدند و مجموع بستری ها به ۶۶۶ نفر رسیده است.

نوروزیان تهویه مناسب در خانه و محیط‌های سربسته، استفاده از ماسک، رعایت فاصله دومتری، شرکت نکردن در تجمع ها و شستشوی مرتب دست‌ها را از مهمترین عوامل پیشگیری از ابتلای به کرونا عنوان کرد.

همچنین مدیر روابط ‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: شمار آزمایش مثبت ویروس کرونا در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل با ثبت ۲۱ مورد جدید به ۲۴ هزار و ۳۰۸ نفر رسید.

مریم امیدی افزود: شمار بستری مبتلایان کرونا در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل ۱۰۱ نفر است که ۸۳ بیمار در کاشان و ۱۸ بیمار در آران و بیدگل بستری تحت مراقبت و درمان قرار دارند.

وی موارد بستری بیماران کووید ۱۹ در بخش مراقبت‌های ویژه مرکزهای درمانی منطقه کاشان را ۶ نفر اعلام و اضافه کرد: چهار نفر از بیماران در کاشان و ۲ نفر در آران و بیدگل بستری هستند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته هیچ موردی از فوت گزارش نشده است.وضعیت کرونایی شهرستان‌ کاشان و آران و بیدگل در برهه کنونی نارنجی است.

خبر دیگر اینکه رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: عادی انگاری نسبت به ویروس کرونا، می تواند همچون سم مهلکی شرایط استان و کشور را پیچیده کند.

دکتر محمد علوی اظهار داشت: وقفه حدود ۲ هفته ای در فعالیت های واکسیناسیون مراکز بهداشتی به علت توقف واردات واکسن خارجی، نگرانی هایی را ایجاد کرده بود که خوشبختانه با صدور مجوز اضطراری واکسن ساخت داخل این نگرانی ها برطرف شده است.

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: در ایران و به تبع آن در خوزستان نیز بعد از هفته ها روند کاهشی، آمار ابتلا به بیماری ۱۷ درصد افزایش یافته که این موضوع هشداردهنده است.

وی ادامه داد: این تغییرات نشان می دهد که عادی انگاری و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی نظیر فاصله گذاری، تهویه، ماسک نزدن و شرکت در تجمعات چقدر می تواند شرایط را ناپایدار و شکننده کند و احتمال بروز موج های بعدی را فراهم سازد.

علوی بیان کرد: بنابراین از همه مردم استان تقاضا می کنیم که رعایت پروتکل های بهداشتی را در هرشرایطی داشته باشند تا سرعت روند کاهشی بیماری بیشتر شود. در حال حاضر ۱۸ شهرستان خوزستان در وضعیت نارنجی و ۹ شهرستان زرد کرونایی هستند.

از کرمانشاه خبر رسیده که سخنگوی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم‌ پزشکی کرمانشاه  اعلام کرده که در شبانه‌روز گذشته فوتی ناشی از کرونا نداشتیم تا دومین روز متوالی بدون مرگ بیمار کرونایی در استان ثبت شود.

«مهدی محمدی» با بیان اینکه تاکنون یک هزار و ۸۹۲ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در این استان جانباخته‌اند، اظهار داشت: هم اکنون ۳۸۷ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های این استان بستری هستند که نسبت به روز گذشته ۲ نفر بیشتر است.

وی تاکید کرد: در ۲۴ ساعت گذشته، ۳۵ مورد بیمار مثبت بستری و ۱۲۲ بیمار مثبت سرپایی مبتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شدند که این تعداد نسبت به روز قبل ۴۸ نفر کمتر است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رنگ‌بندی شهرستان‌های استان کرمانشاه را اعلام کرد که براساس این گزارش شهرستان پاوه در وضعیت قرمز قرار گرفته است.

شهرستان‌های کرمانشاه، صحنه، اسلام‌آبادغرب، سرپل دهاب، کنگاور، سنقر و کلیایی، هرسین، گیلانغرب و جوانرود در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های ثلاث باباجانی، قصرشیرین، دالاهو و روانسر نیز در وضعیت زرد قرار دارند.  

از سوی دیگر رییس شبکه بهداشت و درمان گیلانغرب گفت: این شهرستان با وجود سیر نزولی ابتلا به کرونا و تنها پنج مورد بستری، وضعیت نارنجی اما پرخطر دارد و مردم باید با رعایت دستورالعمل بهداشتی از قرمز شدن وضعیت جلوگیری کنند.

دکتر فریدون نوری افزود: برپایی گردهمایی‌های انتخاباتی پرازدحام برخی کاندیداهای شوراها در این شهرستان مساله نگران کننده‌ای است در حالیکه باید پروتکل‌های بهداشتی به طور جدی رعایت شود اما عدم رعایت موزاین بهداشتی، باعث شیوع مجدد کرونا می‌شود.

وی اظهار داشت:  از ابتدای فروردین تاکنون از مجموع پنج هزار و ۲۵۳ نمونه اخذ شده یک هزار و ۲۴۴ مورد مثبت بوده که ۱۷ از افراد مبتلا نیز فوت کرده‌اند.

فرماندار قم در ادامه روند اجرای طرح شهید سلیمانی طی هفته اخیر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: طی روزهای گذشته ۱۹ هزار و ۱۰۳ مورد تست در این طرح انجام و ۱۸۰ بستری که ۲۳ مورد از این بین فوت شدند.

حیدری افزود: از این بین حدود ۶۳۰ تن پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکردند و می‌توان این افراد را تحت پیگیرد قانونی قرار داد.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام ۴۶ ابتلای جدید کرونا در ایلام شناسایی شد و مجموع مبتلایان استان به ۳۹ هزار و ۵۲۴ نفر رسید و تعداد بهبودیافتگان نیز ۳۸ هزار و ۴۳۱ نفر است.

 دکتر محمد کریمیان اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت گذشته مورد فوتی ناشی از کرونا ثبت نشده و مجموع فوتی های استان تا این لحظه ۸۰۱ نفر است.

وی افزود: ۲۸ بستری جدید کرونا در مراکز درمانی بستری شدند و از این تعداد بیشترین بستری با ۶ نفر مربوط به ایلام و ۶ نفر مهران و مجموع بستری های موجود استان ۷۷ نفر است.

 شهرستان های ایلام، دهلران و چوار در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان ها در وضعیت زرد قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که ۷۰ بیمار بدحال کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های استان بستری شدند.

دکتر محمد فتحی گفت: اکنون ۵۲۶ بیماز کووید ۱۹ در بیمارستان های استان البرز تحت مراقبت پزشکی و درمانی قرار دارند. با فوت چهار بیمار دیگر کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در استان البرز، شمار کل جانباختگان این بیماری  در استان به چهارهزارو۱۷۷ نفر رسید. 

وضعیت واکسیناسیون کرونا در استان‌ها

بر اساس اطلاعات دریافت شده از دانشگاه های علوم پزشکی کشور تا کنون و با توجه به دریافت واکسن های وارداتی و تولیدات داخلی اجرای طرح  واکسیناسیون کرونا در بسیاری از استان ها به خوبی انجام شده و با رسیدن محموله های جدید و توزیع آن کار تزریق واکسن به سرعت از سر گرفته خواهد شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: با توجه به اخلال بوجود آمده در امر واکسیناسیون گروه‌های هدف تزریق دوز دوم این واکسن در استان با ارسال واکسن اسپوتنیک وی روسی برای سالمندان از سر گرفته شده است.

دکتر محمد رضا صائینی در خصوص آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونا در استان افزود: از روز دوشنبه تزریق نوبت دوم "واکسن اسپوتنیک" برای گروههای هدف در چهار پایگاه واکسیناسیون شهر زنجان آغاز شده است.

وی اضافه کرد: بر این اساس  فعالیت کاری این پایگاهها از ساعت ۸ صبح تا ۱۳:۳۰ اعلام شده است و برای همشهریانی که نوبت اول این واکسن را دریافت کرده‌اند، در مراکز تجمیعی شهر زنجان پیگیری می شود.

همچنین مرحله دوم واکسیناسیون گروه های مشمول در آذربایجان شرقی از یکشنبه این هفته آغاز شده و افرادی که تزریق دوز دوم واکسن روسی در آنها به تاخیر افتاده بود، آغاز شده است.  

وی تاکید کرد: به حد کافی واکسن ضد کرونا در استان موجود است و واکسیناسیون این افراد را به طور مرتب انجام خواهیم داد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: آن عده از افرادی هم که دوز اول واکسن کرونای چینی را دریافت کرده اند، تزریق دوز دوم به آنان از یکشنبه هفته آینده شروع می شود.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی قم صدور مجوز تولید و تزریق واکسن کووبرکت ملی جای افتخار دارد و از هفته آینده روند تزریق این واکسن آغاز خواهد شد.

 محمدرضا قدیر، تعداد مرگ و میرهای کرونایی در قم طی روزهای گذشته به صفر رسیده و تعداد افراد مبتلا به این ویروس رو به کاهش است.

وی با بیان اینکه قم از نظر کنترل بیماری کووید۱۹ در رتبه بیست و سوم قرار دارد، گفت: هم اکنون هیچکدام از شهرهای کشور به وضعیت آبی نرسیده‌اند.

وی گفت: هم اکنون به ازای هر ۱۰ هزار تن جمعیت استان حدود ۵۴ تست کرونا انجام می‌گیرد و برغم افزایش تست‌های کرونایی؛ تعداد بیماران مثبت کاهش یافته‌است.

همچنین رییس شبکه بهداشت و درمان گیلانغرب گفت: با مشارکت سربازان خط مقدم بهداشت، بهورزان، مراقبین سلامت در پایگاه‌های سلامت و مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی تا امروز سه هزار و ۷۴۱ نفر از گروه های مختلف اولویت برای نوبت اول و ۵۲ نفر نیز برای نوبت دوم  واکسینه شده‌اند که ۵۴ درصد سنین ۷۰ ساله به بالا و همچنین ایثارگران و کادر درمان را شامل می‌شود.

نوری از آمادگی شهرستان برای اجرای طرح واکسیناسیون عمومی خبر داد و اضافه کرد: تمام پایگاه‌های مراکز جامع شهری و خانه‌های بهداشت آماده شده و ۲ مرکز تجمیعی نیز در سالن ورزشی شهدا و دبیرستان امام صادق (ع) گیلانغرب با تجهیز و پیش بینی ۱۶ تیم بهداشتی با همکاری بسیج و هلال احمر برای این منظور در نظر گرفته شده است.

 وی ادامه داد: یک مرکز خودرویی نیز برای واکسیناسیون افراد ناتوان با استقرار ۲ تیم آماده شده تا به محض دریافت واکسن،  طرح واکسیناسیون عمومی را اجرا کنیم.

خبر دیگر اینکه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اعلام کرد: ادعای فاسد بودن واکسن کرونا به عنوان تهدید سلامت عمومی و ایجاد تشکیک و اختلال در روند کنترل پاندمی کرونا، قابل پیگیرد قانونی از سوی دادستان است و به عنوان مدعی العموم می‌توانند آن را مورد بررسی قضایی قرار دهند.

دانشگاه علوم پزشکی استان در متنی که پیرامون یک فیلم منتشر شده در فضای مجازی منتشر کرده آورده است: در خصوص واکسیناسیون کووید ۱۹ و ابتلا به بیماری، بارها تاکید شده، هیچ واکسنی قادر به پیشگیری ۱۰۰ درصد از ابتلا به بیماری نیست و همچنان پس از واکسیناسیون باید پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود و همواره وزارت بهداشت در صدد تهیه بهترین و ایمن‌ترین واکسن برای مردم است.

 

۲۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری بستری شدند

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته با شناسایی ۲۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا، مجموع بیماران بستری ناشی از این ویروس در استان به ۲۰۳ نفر رسید.

مجید شیرانی روز چهارشنبه افزود: همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۶۷ بیمار سرپایی مبتلا به کرونا در استان شناسایی و تحت درمان قرار گرفتند.

وی تصریح کرد: بر این اساس مجموع مبتلایان به این ویروس در استان از ابتدای شیوع تاکنون (۲۶ خرداد) به ۴۶ هزار و ۸۸۷ نفر رسید.

شیرانی همچنین از فوت ۲ بیمار دیگر کرونایی در استان خبر داد و گفت: با احتساب فوتی‌های جدید، فوتی‌های ناشی از بیماری کووید ۱۹ در استان به یک هزار و ۱۲۳ نفر افزایش یافت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری با انتقاد از بی‌توجهی برخی از مردم استان در رعایت پروتکل‌های بهداشتی در روزهای اخیر، تصریح کرد: در حالی که شیب کاهشی شیوع کرونا در استان از شتاب خوبی برخوردار شده بود اما در روزهای اخیر این روند متوقف شده و حتی احتمال بروز شکل‌گیری موج پنجم کرونا نیز وجود دارد و نگرانی‌ها در این خصوص تشدید شده است.

شیرانی خاطر نشان کرد: برپایی تجمعات در محیط‌های بسته با تعداد نفرات بیش از حد استاندارد از بارزترین موارد نقض پروتکل‌های بهداشتی در روزهای اخیر بوده است و انتظار می‌رود در این خصوص نظارت‌های بیشتری انجام گیرد.

وی افزود: حساسیت‌ها نسبت به خطر ویروس کرونا در استان کاهش یافته است و این عادی‌انگاری بزرگترین خطر برای افزایشی شیوع کرونا به شمار می‌رود.

از ابتدای شیوع کرونا تاکنون (۲۶ خرداد) ۱۳۶ هزار و ۸۰۲ مورد نمونه‌گیری در استان انجام شده است.

بر اساس آخرین رنگ‌بندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، چهار شهرستان کوهرنگ، خانمیرزا، بن و سامان در وضعیت زرد (خطر متوسط) و سایر شهرستان‌ها در وضعیت نارنجی (خطر زیاد) شیوع کرونا قرار دارند.

 

کرونا جان یک نفر دیگر را در استان همدان گرفت

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت که با فوت یک بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، آمار متوفیان استان از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون به ۲ هزار و ۲۲۸ نفر رسید.

دکتر «محمد طاهری» روز چهارشنبه افزود: همچنین با ابتلای ۱۰۶ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان به بیماری کووید ۱۹ در مجموع بیماران بستری مثبت به ۱۷ هزار و ۸۹۱ و بیماران سرپایی مثبت به ۴۴ هزار و ۲۱۰ نفر رسید.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های این استان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۳۴۹ مورد بود که ۶۱ نفر از مراجعان به بیمارستان ها در بخش عادی بستری شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اضافه کرد: هشت بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بخش آی.سی.یو مراکز درمانی این استان بستری هستند و در مجموع وضعیت جسمی ۳۹ بیمار بستری در بیمارستان های استان وخیم گزارش شده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان‌های اسدآباد ۷۹۱، بهار ۹۶۴، تویسرکان یک هزار و ۱۱ ، رزن ۷۵۶، درگزین ۲۸۶، فامنین ۳۱۶ و کبودراهنگ یک هزار و ۱۵ نفر است.

وی افزود: همچنین تاکنون سه هزار و ۲۲۳ نفر در ملایر، ۲ هزار و ۲۷۹ نفر در نهاوند و ۶ هزار و ۸۳۰ نفر نیز در شهرستان همدان به ویروس کرونا مبتلا و بستری شده اند.

از مجموع ۱۰ شهرستان استان همدان، «فامنین، اسدآباد و تویسرکان» در وضعیت زرد و هفت شهرستان دیگر در وضعیت نارنجی کرونا قرار دارند.

 

بستری شدن ۷۰ بیمار کووید ۱۹ در البرز

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که ۷۰ بیمار بدحال کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های استان بستری شدند.

دکتر محمد فتحی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: اکنون ۵۲۶ بیماز کووید ۱۹ در بیمارستان های استان البرز تحت مراقبت پزشکی و درمانی قرار دارند.

وی ادامه داد: با مرگ چهار بیمار دیگر کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در استان البرز، شمار کل جانباختگان این بیماری  در استان به چهارهزارو۱۷۷ نفر رسید. 

فتحی گفت : ۴۶هزارو۱۶۵ بیمار کووید ۱۹ از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در البرز بستری شده اند که ۴۱ هزارو۴۵۹ بیمار آنان بهبود یافته اند.

استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی همچنان مهمترین  توصیه برای مهار کرونا است .

پنج شهرستان تابعه البرز نارنجی و ۲ شهرستان زرد کرونایی هستند.

 

گیلانغرب در وضعیت نارنجی اما پرخطر قرار دارد

رییس شبکه بهداشت و درمان گیلانغرب گفت: این شهرستان با وجود سیر نزولی ابتلا به کرونا و تنها پنج مورد بستری، وضعیت نارنجی اما پرخطر دارد و مردم باید با رعایت دستورالعمل بهداشتی از قرمز شدن وضعیت جلوگیری کنند.

دکتر فریدون نوری روز چهارشنبه افزود: برپایی گردهمایی‌های انتخاباتی پرازدحام برخی کاندیداهای شوراها در این شهرستان مساله نگران کننده‌ای است در حالیکه باید پروتکل‌های بهداشتی به طور جدی رعایت شود اما عدم رعایت موزاین بهداشتی، باعث شیوع مجدد کرونا می‌شود.

وی اظهار داشت:  از ابتدای فروردین تاکنون از مجموع پنج هزار و ۲۵۳ نمونه اخذ شده یک هزار و ۲۴۴ مورد مثبت بوده که ۱۷ از افراد مبتلا نیز فوت کرده‌اند.

رییس شبکه بهداشت و درمان گیلانغرب گفت: با مشارکت سربازان خط مقدم بهداشت، بهورزان، مراقبین سلامت در پایگاه‌های سلامت و مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی تا امروز سه هزار و ۷۴۱ نفر از گروه های مختلف اولویت برای نوبت اول و ۵۲ نفر نیز برای نوبت دوم  واکسینه شده‌اند که ۵۴ درصد سنین ۷۰ ساله به بالا و همچنین ایثارگران و کادر درمان را شامل می‌شود.

نوری از آمادگی شهرستان برای اجرای طرح واکسیناسیون عمومی خبر داد و اضافه کرد: تمام پایگاه‌های مراکز جامع شهری و خانه‌های بهداشت آماده شده و ۲ مرکز تجمیعی نیز در سالن ورزشی شهدا و دبیرستان امام صادق (ع) گیلانغرب با تجهیز و پیش بینی ۱۶ تیم بهداشتی با همکاری بسیج و هلال احمر برای این منظور در نظر گرفته شده است.

 وی ادامه داد: یک مرکز خودرویی نیز برای واکسیناسیون افراد ناتوان با استقرار ۲ تیم آماده شده تا به محض دریافت واکسن،  طرح واکسیناسیون عمومی را اجرا کنیم.

نوری از به کارگیری ۱۰۸ ناظر بهداشتی در شعب اخذ رای نیز خبر داد و یادآور شد: از ابتدای شروع اپیدمی کرونا در این شهرستان از ۹ هزار و ۶۴۴ نمونه  اخذ شده، آزمایش ۲ هزار و ۵۳۳ نفر مثبت بوده و ۸۲ نفر نیز از مجموع مبتلایان فوت کرده‌اند.

ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همزمان با سراسر کشور در روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ در استان کرمانشاه نیز برگزار خواهد شد.

در این انتخابات یک میلیون و ۵۷۷ هزار و ۶۳۹ کرمانشاهی حق رای دارند که از این تعداد ۷۸۰ هزار و ۳۲۲ نفر زن و ۷۹۷ هزار و ۳۱۷ نفر مرد هستند.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۵ شهر، ۳۲ بخش، ۸۸ دهستان و هزار و ۷۶۹ روستای بالای ۲۰ خانوار دارد.

گیلانغرب در غرب کرمانشاه بیش از۷۲ هزار نفر جمعیت دارد.

 

مبتلایان کرونا در ایلام به ۳۹ هزار و ۵۲۴ نفر رسیدند

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: ۴۶ ابتلای جدید کرونا در ایلام شناسایی شد و مجموع مبتلایان استان به ۳۹ هزار و ۵۲۴ نفر رسید و تعداد بهبودیافتگان نیز ۳۸ هزار و ۴۳۱ نفر است.

دکتر محمد کریمیان روز چهارشنبه اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت گذشته مورد فوتی ناشی از کرونا ثبت نشده و مجموع فوتی های استان تا این لحظه ۸۰۱ نفر است.

وی افزود: ۲۸ بستری جدید کرونا در مراکز درمانی بستری شدند و از این تعداد بیشترین بستری با ۶ نفر مربوط به ایلام و ۶ نفر مهران و مجموع بستری های موجود استان ۷۷ نفر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام یادآور شد: همچنین از بستری های جدید چهار نفر مربوط به چرداول، چهار نفر، چهار نفر دهلران، ۲ نفر آبدانان، یک نفر سیروان و یک نفر دره شهر است.

دکتر کریمیان یادآور شد: شهرستان های ایلام، دهلران و چوار در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان ها در وضعیت زرد قرار دارند.

 

چهار لرستانی دیگر قربانی کرونا شدند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: چهار شهروند این استان طی شبانه روز گذشته به دلیل ابتلا به کرونا جان باختد و شمار جانباختگان به یکهزار و ۸۹۴ نفر رسید.

دکتر "مریم کوشکی" روز چهارشنبه به رسانه ها اعلام کرد: ۱۴۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا نیز طی ۲۴ ساعت گذشته در استان شناسایی شد تا شمار مبتلایان در این استان به ۱۱۹ هزار و ۲۶۶ نفر برسد.

وی اظهار داشت: تاکنون ۳۷۲ هزار و ۹۵۸ نمونه کرونا به آزمایشگاه های تشخیص استان ارسال شده که از این مجموع ۳۶۸ هزار و ۹۹۲ مورد پاسخ داده شده و ۲۴۹ هزار و ۷۲۵ نمونه آن منفی بوده است.

وی ادامه داد: اکنون ۳۳۰ بیمار مبتلا یا مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند.

بر اساس اعلام ستاد مقابله با کرونا هم اکنون سه شهرستان رومشکان، سلسله و چگنی در وضعیت زرد و هشت شهرستان مابقی در وضعیت نارنجی قرار دارند.

 

۲۱ فرد جدید در استان اردبیل به کرونا مبتلا شدند

روند کاهشی شیوع بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل همچنان ادامه دارد و در ادامه این وضعیت، ۲۱ فرد جدید طی شبانه‌روز گذشته در این استان به کرونا مبتلا شدند که ۱۰۰ نفر کمتر از بالاترین آمار ثبت شده در ۲ ماه قبل است.

بر اساس اعلام دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، شمار مبتلایان بستری همزمان کووید.۱۹ در این استان از ۶۳۳ نفر در پنجم اردیبهشت ماه با ۴۵۶ نفر کاهش، به ۱۷۷ فرد بستری در شبانه‌روز گذشته رسیده است.

همچنین بر اساس اعلام دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، طی شبانه‌روز گذشته یک نفر دیگر از مبتلایان به کرونا جان باختند و مجموع فوتی‌های کووید.۱۹ در این استان طی ۱۶ گذشته نیز به یک هزار و ۸۱۱ نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل روز چهارشنبه با اشاره به کاهش مبتلایان جدید و مجموع شمار بستری‌های همزمان مبتلایان کووید.۱۹ گفت: در شبانه‌روز گذشته ۲۸ نفر از بیماران بستری مبتلا به کرونا از مراکز درمانی استان ترخیص شدند.

دکتر شهرام حبیب‌زاده همچنین روند کاهشی افراد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان اردبیل را مطلوب خواند و بیان کرد: هم‌اکنون ۴۸ بیمار مبتلا به کووید.۱۹ در مراکز درمانی استان تحت مراقبت قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل وضعیت کاهشی شیوع کرونا در این استان را همچنان شکننده عنوان کرد و افزود: در صورت بی‌توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، احتمال صعودی شدن دوباره شیوع کرونا در استان وجود دارد.

وی همچنین با اشاره به کم شدن بار مراجعه بیماران کرونایی به مراکز درمانی استان در چند روز اخیر اضافه کرد: مراکز درمانی استان آماده پذیرش و بستری بیماران مبتلا به کرونا هستند.

دکتر حبیب‌زاده خواستار تعطیلی سفرهای غیرضروری و همه دورهمی‌ها مانند شب نشینی، عروسی و مراسم دید و بازدید جمعی شد و گفت: برای مهار این بیماری، رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت سفت و سخت ضروری است و هر تجمع ضروری حتما باید با زمان بسیار کم و رعایت فاصله ۲ تا سه متری برگزار شود.

وی برگزاری هر گونه تجمع را موجب افزایش شمار مبتلایان کرونا عنوان و اضافه کرد: مهم‌ترین خطر در روزهای آینده، برگزاری مراسم عروسی و سفر شهروندان است و باید این مساله فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با تاکید بر ضرورت ادامه استفاده از ماسک حتی با انجام واکسیناسیون سراسری، به افراد مبتلا به کرونا توصیه کرد که شرایط قرنطینه در منزل را با شدت بیشتر رعایت کرده و از تردد در سطح جامعه خودداری کنند تا دوره انتقال پذیری بیماری طی شود.

دکتر حبیب‌زاده، رعایت دقیق محدودیت‌های وضع شده، در خانه ماندن، عمل به شیوه‌نامه‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در تجمعات و هرگونه دورهمی، تعطیلی مجالس عروسی و ترحیم را تنها راه برون‌رفت و گذر از شرایط بحرانی موجود ذکر کرد.

در ادامه روند کاهشی شیوع کرونا در استان اردبیل، شهرستان‌های پارس‌آباد، گرمی، کوثر، نیر، سرعین، نمین، اصلاندوز، مشگین‌شهر و بیله‌سوار در وضعیت زرد و شهرستان‌های خلخال و اردبیل در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار دارند.

کارشناسان بهداشت و درمان استان از شهروندان خواسته‌اند به محض مشاهده علایم اولیه ابتلای به کرونا از جمله سردرد و بدن درد شدید و نیز ناراحتی‌های تنفسی، به سرعت به مراکز ۱۶ ساعته بهداشت و درمان مراجعه کرده و نسبت به اقدامات تشخیصی و درمان اقدام کنند.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه با ۲۲ فوتی، بالاترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۲۱ نفر در روز ۲۷ فروردین ماه امسال و نیز بالاترین رکورد بستری همزمان بیماران کرونا با ۶۳۳ نفر در روز پنجم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.

گزارش رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از افتخار ملی تولید واکسن و گام‌های بعدی

 

ایران به یکی از ۶ کشور تولیدکننده واکسن کرونا در جهان تبدیل شد

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی با تبریک دستیابی به مجوز مصرف واکسن کوو ایران برکت، از تبدیل شدن ایران به یکی از 6 کشور تولید کننده واکسن در جهان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، محمد مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی با تبریک دستیابی به مجوز مصرف واکسن کوو ایران برکت با اتکا به دانش کاملاً بومی و تبدیل شدن ایران به یکی از شش کشور تولید کننده واکسن در جهان، این موفقیت بزرگ را مرهون عنایت خداوند متعال، پشتیبانی‌ها و دعای خیر رهبر انقلاب و تلاش و همت جوانان نخبه و جهادی دانست و از کلیه محققان، وزیر بهداشت و همکاران، مراکز تحقیقاتی، تأمین‌کنندگان و کارخانجات تولید تجهیزات و مواد اولیه و شرکت‌های دانش‌بنیان قدردانی کرد.

مخبر در این نامه با عرض تبریک پیشاپیش میلاد با سعادت ثامن‌الحجج حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع)، نوشت: پیرو گزارش‌های تقدیمی قبلی و رهنمودها و پشتیبانی‌های بی‌دریغ حضرت مستطاب‌عالی، از میان ۶ پلتفرم تولید واکسن در ستاد اجرایی، موفق شدیم مجوز مصرف واکسن کوو ایران برکت را با اتکا به دانش بومی در تاریخ ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ اخذ کرده و جمهوری اسلامی ایران را به یکی از ۶ کشور تولید کننده واکسن کرونا در جهان تبدیل و خودباوری و اقتدار ملی را در عرصه بین‌المللی آشکار کنیم.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ادامه داد: نکته مهم در فرآیند توسعه دانش فنی واکسن‌سازی این است که در میان کشورهایی که واکسن مشابه تولید می‌کنند، مطابق اطلاعات موجود، بازدهی تولید به ازای هر لیتر در چین ۳۰۰ دُز و در بهارات هند ۱۸۰۰ دُز در هر لیتر بوده لکن با همت و عزم جهادی دانشمندان جوان کشور، این بازدهی در واکسن برکت به ۳۵۰۰ دُز در هر لیتر رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: از سوی دیگر به منظور تولید انبوه واکسن کوو ایران برکت، دو خط تولید پیشرفته صنعتی در مدت کمتر از ۶ ماه و با عبور از موانع متعدد بین‌المللی و تحریمی راه‌اندازی شده که ظرفیت این دو خط مجموعاً بیش از ۲۵ میلیون دُز در ماه و ۳۰۰ میلیون دُز در سال خواهد بود. همانطور که در گزارش تقدیمی قبلی به استحضار رسید، میزان تولید تجمیعی این واکسن تا پایان شهریور ماه بیش از ۵۰ میلیون دُز خواهد بود.

مخبر تاکید کرد: خبر مهم دیگر اینکه در سایر مسیرهای ۵ گانه مشتمل بر واکسن DNA (مشابه واکسن تولیدی شرکت اینوویو آمریکا)، mRNA (مشابه واکسن تولیدی شرکت‌های مدرنا و فایزر آمریکا)، پروتئین نوترکیب (مشابه واکسن تولیدی شرکت نووکس آمریکا)، ویروس نوترکیب سرخک (مشابه واکسن تولیدی انستیتو پاستور فرانسه) و واکسن بر پایه سلول‌های بنیادی (فاقد مشابه خارجی)، مطالعات پیش‌بالینی مدل حیوانی با موفقیت سپری شده و مستندات لازم جهت اخذ مجوز تست انسانی به وزارت بهداشت ارسال شده است. نکته دیگر اینکه، خط تولید مورد نیاز برای تولید واکسن DNA آماده شده و ایجاد خط تولید انبوه واکسن‌های mRNA، پروتئین نوترکیب و ویروس نوترکیب در دست اقدام است.

مخبر تصریح کرد: اینجانب این موفقیت عظیم را به محضر حضرت ولی‌عصر(عج)، حضرت مستطاب‌عالی و آحاد ملت بزرگ ایران تبریک عرض می‌نمایم. بی‌شک این دستاورد بزرگ بدون عنایت خداوند متعال و دعای خیر حضرتعالی و تلاش و همت جوانان نخبه و جهادی این مرز و بوم میسر نمی‌شد.

وی ادامه داد: بر خود لازم می‌دانم از رهنمودها و پشتیبانی‌های بی‌دریغ دفتر حضرتعالی، کلیه محققین و دانشمندان جوان کشور، وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همکاران پر تلاش ایشان، اساتید و محققین کارآزمایی بالینی، مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی، تأمین‌کنندگان و کارخانجات تولید کننده تجهیزات و مواد اولیه دارویی، شرکت‌های دانش‌بنیان و نیز فرزندان خستگی‌ناپذیر حضرتعالی در ستاد اجرایی که در طول این مسیر پر فراز و نشیب با روحیه و عملکرد جهادی، برگ زرین دیگری را به کارنامه پر افتخار انقلاب اسلامی افزودند، تشکر و قدردانی کرده و از حضرتعالی التماس دعای خیر دارم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.