طبق گفته سخنگوی وزارت بهداشت 30 استان کشور در وضعیت قرمز و هشدار به سر می برند و در روزهای اخیر با افزایش بی سابقه موارد ابتلا، بستری و مرگ و میر کرونا مواجه هستیم.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایرنا، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۵۰۴ هزار و ۲۸۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۷۲ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۸ هزار و ۸۱۶ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز دوشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۲۱ مهر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۴ هزار و ۲۰۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۶۳ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵۰۴ هزار و ۲۸۱ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۷۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۸ هزار و ۸۱۶ نفر رسید.

معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۴۰۹ هزار و ۱۲۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۵۳۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری افزود: تاکنون چهار میلیون و ۳۴۰ هزار و ۸۳۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی بیان کرد: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

عوارض روان شناختی به جا مانده از کووید ۱۹

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در هفته سلامت هستیم و شعار امسال فدراسیون جهانی سلامت روان تحت عنوان «سلامت روان برای همه: سرمایه گذاری بیشتر، دسترسی بیشتر» انتخاب شده است. از این طریق همه دولت‌ها و تصمیم گیرندگان عرصه سلامت به حمایت و سرمایه گذاری بیشتر در این حوزه تشویق شده‌اند.

وی ادامه داد: در ماه‌های اخیر، جهان در حال گذار از یکی از سخت‌ترین بحران‌های حوزه سلامت است و بدون تردید یکی از مهم‌ترین تبعات همه گیری بیماری کووید ۱۹، عوارض روان شناختی به جامانده از آن است. بسیاری از افراد با مشکلاتی از قبیل اضطراب شدید و پاکیزگی، انزوای شدید اجتماعی، استرس مزمن و همچنین اضطراب شدید ناشی از مشکلات اقتصادی کرونا روبه‌رو هستند.

لاری اظهار کرد: بنابراین لزوم مراقبت از سلامت روان و تلاش در جهت پیشگیری از هرگونه افسردگی، نگرانی و اضطراب ناشی از بیماری امری لازم و ضروری است. حال با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور و به منظور کاهش از عوارض روان شناختی این بیماری، مردم می‌توانند ضمن تماس با سامانه تلفنی ۴۰۳۰ نسبت به دریافت راهکارهای کاهش استرش و نگرانی ناشی از بیماری و همچنین ارتباط با مشاوران روان شناس جهت اخذ مشاوره رایگان خدمات بهداشت روان بهره مند شوند.

وی افزود: همچنین کارشناسان سلامت روان مستقر در مراکز خدمات جامع سلامت در سراسر کشور آماده ارائه خدمات مشاوره حضوری در این حوزه به مراجعه کنندگان هستند. امیدواریم با افزایش سرمایه گذاری در سلامت روان، امکان دسترسی کلیه شهروندان در همه سطوح اقتصادی و اجتماعی به خدمات این حوزه فراهم شود و گامی موثر برای حرکت به سمت توسعه پایدار برداشته شود.

افزایش بی سابقه ابتلا و بستری و فوت به علت کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در روزهای اخیر با افزایش بی سابقه موارد ابتلا، بستری و مرگ و میر کرونا مواجه هستیم. وضعیت حال حاضر بیماری نتیجه سهل انگاری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، کاهش استفاده از ماسک است. شکست این بیماری مستلزم همکاری مردم و مسئولان و همه دستگاه‌های اجرایی کشور با پرسنل نظام سلامت است. امیدواریم با تقویت و نهادینه سازی حس مسئولیت پذیری در برابر سلامت یکدیگر شاهد توقف روند بیماری در کشور باشیم.

 

زنگ خطر پیک سوم کرونا در هرمزگان به صدا درآمد

 بالا رفتن میزان مراجعه‌های سرپایی، موارد بستری و مرگ و میرها در چند روز گذشته زنگ خطر پیک سوم کرونا را در هرمزگان به صدا در آورده است در این زمینه سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و این استان اظهار داشت: این استان پیک دوم کرونا را پشت سرگذارده و به وضعیت پایدار چند روز قبل رسیده اما به وضعیت قبل از پیک کرونا در اسفند سال گذشته و فروردین ماه نرسیده است.

دکتر فاطمه نوروزیان ادامه داد: هنوز میزان بستری و مرگ و میر بر اثر بیماری کرونا در این استان بالاست و از چند روز گذشته مراجعه‌های سرپایی و به دنبال آن موارد بستری و حتی مرگ و میر به نسبت بالا رفته است. این وضعیت زنگ خطری درخصوص احتمال آغاز پیک سوم کروناست که خدای نکرده اگر ایجاد شود به پیک دوم متصل می‌شود و وضعیت بدتر و شدیدتری ایجاد می‌کند.

رکورد فوتی‌های ناشی از کرونا در البرز شکسته شد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی البرز اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۸ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در استان فوت کردند که این آمار از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا کنون در استان البرز بی سابقه بوده است.

دکتر محمد فتحی اظهارداشت: با فوت این بیماران ، شمار جان باختگان کرونا از ابتدا تاکنون در البرز به یک هزارو۳۲۲ نفر رسید. طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۷ بیمار کروناییبدحال در مراکز درمانی استان البرز بستری شدند که تاکنون مجموع بستری شدگان استان البرز به ۱۹ هزارو ۵۶۱ نفر رسیده است.

پیشروی کرونا در شهرستان‌های قرمز فارس 

وضعیت قرمز یکی یکی شهرستان‌های فارس را در می نوردد ، اکنون ۱۵ شهرستان در این استان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد و مابقی ۱۹ شهرستان دیگر نیز بیشترشان در مرحله هشدار به سر می برند ، ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا اعمال محدودیت های تازه را به ستاد استانی پیشنهاد داده و در انتظار تصویب و اجرای این محدودیت ها است.

جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا اعلام کرد : با تصویب این ستاد، محدودیت‌های کرونایی از چهارشنبه ۲۳ مهرماه ۹۹ در ۳۶ شهرستان این استان آغاز خواهد شد و تا دوم آبان ادامه خواهد داشت.

مهرزاد لطفی رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر اینکه باید تدابیر لازم و تشدید نظارت ها در راستای رعایت اصول بهداشتی شهروندان در شهر پیش بینی شود، گفت: تصمیم گیری های کلان مسوولان و افزایش نظارت در راستای تامین سلامت مردم در کنترل و پیشگیری از ابتلای افراد به بیماری کووید۱۹ بسیار تاثیرگذار است و مجموعه سلامت از تصمیمات مسوولان استانی و ستاد استانی مقابله با کرونا قدردانی و حمایت می کند.

۴۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اردبیل بستری شدند

استان اردبیل همچنان در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارد و با ادامه این روند در شبانه‌روز گذشته ۴۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی این استان بستری شدند اما این استان پس از مدت ها روز بدون فوتی را پشت سر گذاشت.

 ابتلای روزانه ۴۰ تا ۵۰ بیمار به ویروس کرونا صعودی بودن روند شیوع این بیماری در استان اردبیل را افزایش داده است. بر اساس آخرین اطلاعات اعلام شده، در شبانه‌روز گذشته فوتی ناشی از ابتلا به بیماری کرونا در استان اردبیل ثبت نشده است.

به گفته دکتر شهرام حبیب‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، سه شهرستان اردبیل، مشگین‌شهر و خلخال در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

محدودیت‌های کرونایی در فارس از ۲۳ مهرماه آغاز می‌شود

به گفته جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا با تصویب این ستاد، محدودیت‌های کرونایی از چهارشنبه ۲۳ مهرماه ۹۹ در ۳۶ شهرستان این استان آغاز خواهد شد و تا دوم آبان ادامه خواهد داشت.

عبدالرضا قاسم‌پور افزود: با توجه به افزایش آمار مبتلایان و بستری بیماران کرونایی در استان، به رغم اینکه در بحث مراعات پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم و رسیدگی و مراقبت و درمان بیماران، استان فارس در کشور در جایگاه نخست قرار گرفته اما همچنان جزو چهار استان با وضعیت نارنجی هستیم.

کرونا جان ۴۱ بیمار دیالیزی را در همدان گرفت

ابوالفتح میرزایی مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان همدان اعلام کرد: بیمار دیالیزی از آغاز شیوع کرونا تاکنون به این ویروس مبتلا شدند که از این تعداد ۴۱ تن جان خود را از دست دادند.

وی اظهار داشت: بیماران دیالیزی بیش از دیگر افراد در معرض آسیب کرونا قرار دارند و مرگ این طیف از افراد در صورت ابتلا به این ویروس زیاد است چراکه بیماران دیالیزی به علت پایین بودن توان دفاعی و ضعف بدنی قدرت مقابله با کرونا را ندارند. 

کلینیک سوگ برای اولین بار در زنجان راه‌اندازی می‌شود

همچنین احسان فکور رییس اداره درمان و سلامت روان معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان خبر داد برای اولین بار در کشور کلینیک سوگ در مرکز آموزشی درمانی شهید بهشتی زنجان افتتاح می‌شود.

وی با تشریح فعالیت های کلینیک سوگ شهر زنجان افزود:  بر این اساس در این کلینیک کادر روانشناس و روانپزشک خدمات لازم را برای داغدیده ها و افراد سوگواری که به علت بیماری کرونا عزیزان خود را از دست داده‌اند ارائه خواهند شد.

شهرستان پاوه از نظر شیوع کرونا در وضعیت نگران کننده‌ای است

پرویز ایده فرماندار پاوه با اعلام اینکه این شهرستان از نظر شیوع کرونا در وضعیت نگران کننده‌ای است، گفت: پاوه شهرستانی با برند فرهنگی است و انتظار داریم مردم مشارکت بیشتری در رعایت پروتکل های بهداشتی داشته باشند.

وی افزود: مردم پاوه در موج اول کرونا توصیه های  بهداشتی را به صورت مطلوب رعایت کردند اما این روزها بی‌تفاوتی نسبت به استفاده از ماسک و عادی نگاری شرایط بیشتر شده که بسیار خطرآفرین است. ما بر اساس دستورالعملهای جدید در مرحله‌ پیشگیری از بحران هستیم و در این مرحله همه مردم مسئول هستند.

اعمال دوباره محدودیت‌ها در خراسان جنوبی برای یک هفته

ناصر خوش خبر معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی از اعمال دوباره برخی محدودیت‌ها با توجه به شیوع کرونا در این استان خبر داد.

وی فزود: با توجه به آمار بالای شیوع بیماری کرونا در سطح استان و صرفا به منظور پیشگیری از ادامه این روند نگران کننده، محدودیت‌هایی به کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی کرونا اعلام و مورد موافقت واقع شد. این محدودیت‌ها تا ۲۵ مهر ماه جاری ادامه دارد و براساس درخواست استان، قابل تمدید است.

۹۵درصد تخت‌های بیمارستان آبادان در اشغال بیماران کرونایی است

به گفته معاون درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: ۹۵درصد ظرفیت تخت‌های بخش آی‌سی‌یو بیمارستان طالقانی آبادان از بیماران کووید ۱۹ پر شده است.

هوشان شریعتی افزود: در یک ماه اخیر مراجعه بیماران کووید ۱۹ و بستری بیماران بدحال در بیمارستان‌های شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان افزایش یافته و ظرفیت تخت‌های آی سی یو بیمارستان طالقانی آبادان در حال پر شدن است. وی همچنین به اشغال ۷۰درصد تخت‌های بستری بیمارستان طالقانی آبادان توسط بیماران کرونایی اشاره کرد و افزود: سرعت انتشار بیماری کرونا افزایش یافته به گونه‌ای که جوانان و افراد کم سن و سال را  درگیر کرده و موارد مرگ و میر در جوانان نیز گزارش شده است.

 

تعداد فوتی‌های کرونا در کرمانشاه به ۷۰۰ نفر نزدیک شد

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به فوت ۶ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در استان، گفت: مجموع جان‌باختگان در اثر ابتلا به کرونا در استان کرمانشاه از ابتدای اپیدمی تاکنون به ۶۹۹ نفر رسید.

«مهدی محمدی» تعداد موارد فوت در اثر ابتلا قطعی به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در استان را ۶ نفر اعلام کرد و با بیان اینکه از این تعداد چهار مورد فوت مربوط به شهرستان کرمانشاه است، افزود: همچنین در شبانه‌روز گذشته در شهرستان‌های اسلام‌آبادغرب و سرپل‌ذهاب نیز هر کدام یک نفر در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

او گفت: با احتساب موارد فوت در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع جان باختگان در اثر ابتلا به کرونا در استان کرمانشاه از ابتدای اپیدمی تاکنون به ۶۹۹ نفر رسید.

وی اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته ۶۹ مورد بیمار مثبت بستری مبتلا به کرونا در استان شناسایی شدند و جمع موارد مثبت بستری به پنج هزار و ۱۷۰ نفر رسید.

به گفته وی همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۲۲۲ مورد بیمار مثبت سرپایی نیز در استان شناسایی شدند و جمع موارد سرپایی مثبت در استان به ۱۶هزار و ۸۷۷ نفر رسید.

محمدی تصریح کرد: اکنون ۵۵۸ بیمار مربوط به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند.

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: از ابتدای شروع اپیدمی تاکنون در استان ۱۴هزار و ۳۵۶ نفر بستری و ۱۳هزار و ۱۰۵ نفر نیز بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

محمدی افزود: همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۱ بیمار جدید با علائم بیماری کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شده اند که بالاترین تعداد تاکنون می باشد و ۱۴۰ نفر نیز پس از بهبودی از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.