اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، محمدجواد فدائی روز چهارشنبه در نشست ویدئوکنفرانس با رئیس جمهوری با موضوع مدیریت بحران سیل و کرونا افزود: سوم فروردین ماه امسال بارندگی شدیدی در استان کرمان داشتیم و چهار شهرستان جنوبی این استان طی چند ساعت درگیر سیلاب شدند.  

وی خاطرنشان کرد: شهرستان رودبار جنوب در فروردین و دی ماه سال گذشته نیز درگیر سیلاب بود.

استاندار کرمان اظهار داشت: در دهه های گذشته سیل‌بند خُرَم به طول ۴۰ کیلومتر در بالادست زمین‌های کشاورزی شهرستان جیرفت احداث شده که موجب محافظت از دشت جیرفت شده و این سیل‌بند باید تا جازموریان ادامه می‌یافت که اندکی از آن باقی مانده است. 

فدائی، تکمیل سیل‌بند خُرم را برای رفع اساسی مشکل سیل جازموریان موثر دانست و بیان کرد: با حدود یک هزار میلیارد تومان می‌توانیم این سیل بند را تکمیل کنیم که منابع مالی آن را هم در استان داریم، ضمن اینکه۲۵۰ میلیون مترمکعب هم در سال ذخیره آبی برای ما به همراه خواهد داشت. 

وی عنوان کرد: ما اگر بخواهیم این میزان آب را دریای خلیج فارس به استان بیاوریم، ۲ و نیم میلیارد دلار برای ما هزینه خواهد داشت.  

استاندار کرمان با بیان اینکه منابع لازم برای تکمیل سیل‌بند جنوب در استان کرمان وجود دارد، ادامه داد: در سال ۹۸ یک هزار میلیارد تومان مازاد وصول مالیات در این استان داشتیم که مبلغی از آن به کرمان بازنگشت، فروش معادن استان هم سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومان است که طبق قانون یک درصد آن را می توانیم صرف اجرای پروژه هاکنیم.  

فدائی گفت: اگر سیل‌بند خرم تکمیل شود در آینده شاهد سیل‌های منطقه جنوب کرمان نخواهیم بود. 

وی اظهار داشت: در سیل ابتدای سال، ۲۰ درصد شهر کهنوج تا یک متر دچار آبگرفتگی شد و هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی آسیب دیدند، شهر زهکلوت هم با ۶ هزار نفر جمعیت تا ۴۰ درصد دچار آبگرفتگی شد.   

وی بیان کرد: در شهرستان قلعه گنج، دهستان سرخ قلعه بیشتر تحت تاثیر بود که ۹ هزار نفر جمعیت دارد. 

استاندار کرمان با اشاره به اینکه بارندگی سوم فروردین فراتر از میزان پیش‌بینی هواشناسی بود، اظهار کرد: در عین حال هشدارهای لازم به مردم داده شد، اما گاهی مردم حاضر نمی‌شوند خانه‌ها را ترک کنند. 

فدائی افزود: ضمن اینکه بعضی اتفاقات پیش بینی نشده هستند، در سیل‌بندهای بالادست زهکلوت قبلا تخریب شده و ورودی آب بیشتر از پیش‌بینی بود. 

وی گفت: تلفات انسانی در سیل سوم فروردین نداشتیم، اما ششم فروردین، فردی به دلیل فروریختن سقف خانه به دلیل خیس خوردگی، فوت کرده است. 

استاندار کرمان ساخت و سازها و کشاورزی غیرمجاز در مسیل رودخانه‌ها را نیز مشکل‌ساز دانست و تصریح کرد: بعضی از کشاورزی‌های آسیب دیده در سیل اخیر زهکلوت، غیرمجاز و در مسیر رودخانه‌ها بوده که باید در قوانین فکر دقیقی برای آن شود. 

فدائی به گزارشی از وضعیت بیماری کرونا در استان کرمان پرداخت و افزود: ۱۲ بهمن سال گذشته اولین جلسه را در زمینه مقابله با این ویروس را داشتیم و تصمیمات اولیه برای مقابله با آن در این استان گرفته شد و از سوم اسنفد ماه نیز یک روز در میان جلسه ستاد برگزار شده و تصمیمات متعددی اتخاذ شده است.

وی ادامه داد: یک جلسه حضوری و یک جسله ویدئو کنفرانس با فرمانداران داشته‌ایم و هشدارها و اطلاع‌رسانی‌های لازم داده شد.

استاندار کرمان بیان کرد: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تعداد مراجعه بیماران حاد تنفسی در این استان به بیمارستان ها یک هزار و ۴۸۰ نفر بوده که ۹۳۴ محتمل کرونا بودند و ۱۹۲ نفر آزمایش آنها مثبت شد.

فدائی خاطرنشان کرد: ۱۳۸ نفر از این افراد بهبود یافته و ترخیص شده‌اند و ۳۱ نفر نیز اکنون در بیمارستان‌ها بستری هستند و مجموع فوتی‌های کرونا در استان کرمان ۲۳ نفر است. 

وی خاطرنشان کرد: ۲ هزار تخت بیمارستانی آماده برای بستری مبتلایان کرونا در استان کرمان داریم که در حال حاضر ۱۹۵ تخت یعنی زیر ۱۰ درصد آنها اشغال هستند. 

استاندار کرمان اظهار داشت: یک هزار و ۵۰۰ تخت پشتیبان و سه هزار تخت نقاهتگاه پیش‌بینی شده که اکنون هشت نفر در نقاهتگاه بستری هستند. 

فدائی گفت: شرایط بحرانی و نامناسبی از کرونا ویروس در استان کرمان شاهد نیستیم و امور کنترل شده و بیماران و افراد بستری نسبت به امکانات پیش‌بینی شده خوب است. 

وی ادامه داد: نیاز استان کرمان ۲۰۰ هزار ماسک در روز است که ۳۰ هزار تا در این استان تولید می‌شود و نیاز به الکل استان ۶ هزار لیتر است که سه هزار لیتر آن در استان تولید می‌شود. 

استاندار کرمان بیان کرد: طرح غربالگری در این استان همچنان ادامه دارد که به شکل تماس تلفنی مراقبان سلامت با خانوارهای تحت پوشش صورت می‌گیرد که تاکنون یک میلیون ۷۳۶ هزار و ۷۴۱ نفر در این طرح کنترل شدند.

فدائی افزود: در ۷۵ مرکز سرپایی و ۱۶ ساعته استان کرمان نیز تاکنون ۱۳ هزار و ۱۵۳ نفر و پایگاه های های ارتش نیز ۱۰ هزار و ۷۶۱ نفر مراجعه داشته‌اند. 

وی گفت: یک هزار و ۵۰۰ پزشک و پرستار در مجموع در استان کرمان در طرح مقابله با کرونا ویروس حضور دارند که ۱۵ نفر از آنها آلوده شده‌اند که ۴ مسئول و ۱۱ پرستار هستند و وضعیت عمومی خوبی هم دارند. 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.