علی پناهی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه همه ساله مناطق شمال غربی، غرب و جنوب غربی استان بیشترین بارندگی‌ها را داشته است، اظهار داشت: اما امسال بر خلاف انتظار روند افزایش بارش‌ها در مناطق شرق و جنوب شرقی استان بیشتر خواهد بود.
وی اضافه کرد: علی‌رغم اینکه این روند نوید بارش‌های مناسب در این مناطق دارد اما انتظار می‌رود برخی مخاطرات از جمله بروز سیلاب‌ها را ایجاد کند که لازم است دستگاه‌های عضو مدیریت بحران از جمله مدیریت آب‌منطقه‌ای در این خصوص اقدامات قابل توجه و پیشگیرانه را انجام دهند.
وی افزود: در سال زراعی جاری (مهر ماه ۱۳۹۸) به صورت میانگین ۶۰ میلی متر بارندگی در این استان به ثبت رسیده که در مقایسه با ۵۱ میلی متر مدت مشابه سال گذشته از ۱۳ درصد کاهش برخوردار است.
پناهی یادآور شد: در این مدت نزولات جوی در شهرستان‌های شرق و مرکزی استان شامل سنندج، قروه، بیجار، دهگلان و دیواندره (ایستگاه زرینه) بر خلاف روال سابق روند مثبتی را داشته است.
معاون توسعه پیش‌بینی هواشناسی کردستان تاکید کرد: روند بارش نزولات جوی در شهرستان های غربی و جنوبی شامل کامیاران، سروآباد و مریوان و سقز و بانه در این مدت کاهشی بوده است.
وی گفت: در این مدت شهرستان بیجار با ۱۰۱ میلی متر و ۳۳۴ درصد رشد بیشترین میزان افزایش و بارش ها را به خود اختصاص داده و شهرستان مریوان با ۶۸ میلی‌متر و ۴۲ درصد کاهش کمترین میزان بارندگی ایستگاه ها را داشته است.
پناهی افزود: پیش بینی های بارش در ۱۰ آذر تا ۹ دی امسال روند نرمال بوده و شدت آن به غیر از مناطقی همچون نواحی شمال و شمال غربی مانند بانه زیاد نیست البته پیش بینی برای ۱۰ دی تا اسفند نیز نرمال است و با توجه به بروز خروجی های نقشه ها مورد خاصی برای این ایام مشاهده نمی‌شود.
میانگین سالانه بارش باران در استان کردستان در مجموعه آمار ۳۰ ساله بیش از ۵۱۹  میلی متر است که این مقدار ۲ برابر میانگین کشوری است.
در سال زراعی ۹۸ - ۹۷ نیز تراز بارندگی در همه ایستگاه های استان کردستان به نسبت سال گذشته کاملا مثبت بود و به صورت میانگین ۵۵۵ میلی متر بارندگی داشت.
سال زراعی (آبی) از اول مهر هر سال شروع و به پایان شهریور سال بعد ختم می‌شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.