دانش زندی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اکنون مه گرفتگی پدیده غالب در گردنه های محور سنندج - مریوان، سنندج - همدان، سنندج - دیواندره، سروآباد - پاوه و مریوان - سقز بیشتر از سایر محورها است.
وی اضافه کرد: بارش برف در برخی دیگر از محورها از جمله گردنه تیتو محور سنندج - مریوان و اورامانات - دزلی شاهد بارش برف هستیم اما راهداران با سرعت مشغول برف روبی و نمک پاشی مسیرها هستند.
رئیس مرکز مدیریت راه های اداره کل راهداری، حمل و نقل جاده ای کردستان افزود: بارش گسترده برف در محور اورامان - دزلی باعث شده تردد در این مسیر تنها با زنجیر چرخ میسر باشد.
زندی گفت: در بقیه محورها نیز بارش پراکنده برف و باران از جمله پدیده های غالب است از این رو رعایت نکات ایمنی برای تردد در محورها و همراه داشتن تجهیزات زمستانی از جمله زنجیر چرخ برای تردد در محورهای استان ضروری است.
وی یادآور شد: در 24 ساعت گذشته راهداران کردستان علاوه بر برف روبی حدود 200 کیلومتر از راه های استان حدود 50 نفر از افراد گرفتار در برف در محور سقز - مریوان را در راهدارخانه ها اسکان موقت دادند.
به گزارش ایرنا از سازمان هواشناسی، شهرستان های مختلفی از جمله سنندج، بانه، مریوان و کامیاران هم اکنون به دلیل بارش برف و باران و وجود مه شاهد کاهش دید هستند که مریوان با سه هزار متر و سنندج با چهار هزار متر بیشترین کاهش دید را دارند.
سالانه 600 راهدار استان کردستان در جاده های شهری و روستایی مستقر می شوند که 350 نفر از این تعداد با 300 دستگاه ماشین آلات برف روب در جاده های بین شهری و 250 نفر نیز با 200 دستگاه ماشین آلات در جاده های فرعی و روستایی استان مستقر می شوند.
راهداران استان کردستان در طرح زمستانی بیش از 6 هزار کیلومتر از راه های استان را تحت پوشش قرار می دهند که شامل یک هزار و 800 کیلومتر در مسیرهای بین شهری و چهار هزار و 200 کیلومتر راه روستایی است.
استان کردستان در یک منطقه سرد و کوهستانی واقع شده و هر سال بارش باران در این استان از اوایل پاییز شروع می شود.
میانگین سالانه بارش باران در استان کردستان بیش از 540 میلی متر است که این مقدار 2 برابر میانگین کشوری است.
در سال زراعی 97 - 96 نیز تراز بارندگی در همه ایستگاه های استان کردستان به نسبت سال گذشته کاملا مثبت بود و به صورت میانگین 555 میلی متر بارندگی داشت.
سال زراعی (آبی) از اول مهر هر سال شروع و به پایان شهریور سال بعد ختم می شود.
3034/9102
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.