جی پلاس

آمار عجیب از قرمزپوشان بندر؛ لیورپول با 129 سال قدمت و فقط 20 سرمربی!

باشگاه لیورپول در تاریخ ۱۲۹ ساله اش تنها ۲۰ سرمربی داشته است.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس، باشگاه لیورپول در سال ۱۸۹۲ تاسیس شد و نخستین مربیانش دو ایرلندی به نام های ویلیام ادوارد بارکلی و جان مککنا بودند. پس از آن در ۱۲۹ سال تنها ۱۹ سرمربی بر نیمکت این تیم نشستند و تنها کنی دالگلیش بود که در دو دوره متفاوت هدایت لیورپول را بر عهده گرفت. تاکنون یازده سرمربی انگلیسی، چهار اسکاتلندی، یک فرانسوی، یک اسپانیایی، یک ایرلند شمالی و یک آلمانی در آنفیلد حضور داشتند. 

یک حرفه پر ریسک به یک کار تقریبا مطمئن تبدیل شد که مربیان می توانستند برای سال ها هدایت قرمزها را بر عهده داشته باشند، صندلی الکتریکی که به شکل یک بهشت درآمد. به نوشته ال پاییس، اگر لیورپول با حریف شب گذشته اش در لیگ قهرمانان اروپا مقایسه شود مشخص می شود سرمربیان چه جایگاهی در این باشگاه داشته اند. اتلتیکومادرید از سال ۱۹۲۱ تا به امروز ۷۶ سرمربی داشته و در دوران خسوس خیل، رییس باشگاه (۲۰۰۳-۱۹۷۸) ۴۰ مربی هدایت روخی بلانکو را بر عهده گرفتند. از سال ۱۹۲۰ تا به امروز ۴۹ سرمربی در رئال مادرید و از سال ۱۹۱۲ در بارسلونا ۴۷ سرمربی حضور داشتند. 

با وجود اینکه تاریخ لیورپول به قبل و بعد از بیل شنکلی (سرمربی که قرمزها را متحول کرد) تعریف می شود اما پیش از امضای قرارداد با سرمربی اسکاتلندی (یکم دسامبر ۱۹۵۹)، باشگاه اعتماد و وفاداری خود را به مربیان سابق خود نیز نشان داده بود. در ۶۷ سال نخست تنها ۹ سرمربی در آنفیلد حضور داشتند. شاید کمتر کسی بداند در این مدت لیورپول بین دسته یک و دو در رفت و آمد بود و تنها پنج و سه قهرمانی در لیگ را تجربه کرد اما هرگز نتوانست  فاتح اف ای کاپ، جام ارزشمند فوتبال انگلیس شود. 

شنکلی تیم کاملا متفاوتی ساخت. لیورپول شنکلی مالکیت توپ را در اختیار داشت و با پاس های فروان و جا به جایی، تیم حریف را از پا در می آورد. او تا سال ۱۹۷۴ که به شکل غیرمنتظره ای استعفا داد توانست لیورپول را به دسته برتر برساند و سه لیگ، دو اف ای کاپ و جام یوفا ۱۹۷۳ را فتح کند. سرمربی اسکاتلندی توانست بازیکنان برجسته ای پرورش دهد و پس از او باب پیزلی (۸۳-۱۹۷۴)، جو فاگان (۸۵-۱۹۸۳)، رونی موران (۱۹۹۱) و روی اوانس (۹۸-۱۹۹۴) روی کار آمدند.

لیورپول
بیل شنکلی

پیزلی، دست راست شنکلی و وارث نیمکت او، ۹ سال هدایت لیورپول را بر عهده داشت و به افتخارات باشگاه افزود: سه قهرمانی در جام قهرمانان اروپا، شش لیگ، یک جام یوفا، یک سوپرجام اروپا و سه جام اتحادیه. قرمزها با فاگان برای چهارمین بار فاتح جام قهرمانان اروپا شدند و یک قهرمانی در لیگ و جام اتحادیه به دست آوردند. او پس از فاجعه هیسل (۱۹۸۵) تصمیم گرفت بازنشسته شود. دالگلیش، اسطوره باشگاه که در زمان حضور پیزلی به لیورپول پیوست (۱۹۷۷) از سال ۱۹۸۵ به عنوان بازیکن-مربی در قرمزها کار کرد و تا سال ۹۱ توانست سه لیگ، یک اف ای کاپ و جام اتحادیه فتح کند. در آن دوران لیورپول از حضور در رقابت های اروپایی محروم بود.

تنها تجربه بد باشگاه در زمینه مربیگری انتخاب گریم سونس بود. سرمربی اسکاتلندی که پیش از آن پیراهن لیورپول را بر تن کرده بود جانشین داگلیش شد و در سه سال مربیگری (آوریل ۹۱ تا ژانویه ۹۴) تنها یک اف ای کاپ برد. روی اوانس آخرین نفر از دوران شنکلی بود که هدایت لیورپول را از سال ۹۴ تا ۹۸ بر عهده داشت. 

در سه ماه پایانی دوران اوانس نخستین سرمربی غیر بریتانیایی وارد آنفیلد شد. ژرار هولیه، فرانسوی پس از جدایی اوانس کار خود را به صورت رسمی در لیورپول شروع کرد (۲۰۰۴-۱۹۹۸). معلم مدرسه ای که زمان زیادی در کشورش مربیگری کرده بود همیشه رویای هدایت قرمزها را در سر داشت و بالاخره به آرزویش رسید. او در سال ۲۰۰۱ در بین دو نیمه دیدار لیورپول و لیدز خطر مرگ را احساس کرد. هولیه به دلیل مشکل قلبی عمل باز انجام داد. این جراحی یازده ساعت طول کشید و پس از بهبودی دوباره بر نیمکت نشست‌. 

جانشین هولیه، رافائل بنیتس بود (۱۰-۲۰۰۴) که توانست پنجمین قهرمانی باشگاه را در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا به دست آورد. این پیروزی به یادماندنی در سال ۲۰۰۵ برابر میلان به دست آمد. با این حال دو سال بعد در آتن مغلوب تیم ایتالیایی شد و از کسب جام بازماند. بنیتس اسپانیایی با ۳۵۰ بازی پنجمین سرمربی با بیشترین حضور روی نیمکت قرمز ها است. او پشت سر شنکلی (۷۸۳)، تام واتسون (۷۴۲)، پیزلی (۵۳۵)، جورج پترسون (۳۶۶) قرار دارد. 

پس از جدایی بنیتس وضعیت نیمکت لیورپول شکل دیگری به خود گرفت و حضور سرمربیان کوتاه مدت بود. روی هاجسون جانشین سرمربی اسپانیایی شد اما تنها شش ماه در لیورپول بود. باشگاه دوباره به سراغ داگلیش رفت. او وضعیت تیم را بهتر کرد اما فصل بعد (۱۲-۲۰۱۱) قرمزها در رتبه هشتم قرار گرفتند که این موضوع منجر به برکناری اش شد. جایگزینش برندن راجرز ۳۹ ساله بود. او به دلیل کارنامه درخشان در سوانسی برای هدایت لیورپول انتخاب شد و سه فصل در این باشگاه حضور داشت. در سال دوم در آستانه فتح لیگ برتر بود اما آن اشتباه استیون جرارد... همه چیز را بر باد داد. شروع بد راجرز در فصل چهارم به معنای پایان همکاری اش با تیم انگلیسی بود و در اکتبر ۲۰۱۵ یورگن کلوپ به عنوان سرمربی جدید معرفی شد. 

سرمربی آلمانی جایگاهش را در آنفیلد پیدا کرد و توانست نامش را در تاریخ این باشگاه ماندگار کند. او ششمین قهرمانی لیورپول را در لیگ قهرمانان ثبت کرد، سوپرجام اروپا و جام جهانی باشگاه ۲۰۱۹ را بالای سر برد و در سال ۲۰۲۰ قرمزها را پس از ۳۰ سال قهرمان لیگ برتر کرد. کلوپ با ۳۳۰ بازی پیش از پایان فصل جاری از رکورد بنیتس عبور خواهد کرد.

دیدگاه تان را بنویسید