در گفت و گو با جی پلاس مطرح شد

هشدار برای بسکتبال ایران

سرپرست و مدیراجرایی با سابقه تیم‌های لیگ برتری بسکتبال گفت: تعداد زیاد تیم‌ها در لیگ به نفع بسکتبال است اما در حال حاضر این ظرفیت را نداریم بنابراین نباید کیفیت لیگ را فدای کمیت آن کنیم.

لینک کوتاه کپی شد

هادی عامری در گفت و گو با خبرنگار ورزشی جی پلاس، در خصوص نامساعد بودن شرایط بسکتبال ایران برای  لیگ 16 تیمی اظهار کرد: ما نباید کیفیت لیگ را فدای کمیت آن کنیم؛ اینکه تعداد زیادی از باشگاه‌ها تیمداری کنند واقعا نکته‌ای مثبت و به نفع بسکتبال کشورمان است اما به شرطی که ظرفیت لازم را داشته باشیم. اگر نگاهی به فصل گذشته داشته باشیم برخی از تیم‌ها در حد لیگ دسته یک بودند؛ وقتی اختلاف امتیاز یک تیم با حریف 50 تا 60 امتیاز می‌شود کیفیت لیگ را کاهش می‌دهد.

او افزود: بسکتبال ما در حال حاضر نه از لحاظ بازیکن و نه از لحاظ داوری و سخت افزاری ظرفیت و کشش 16 تیم را ندارد. امیدوارم روزی برسد که 30 تیم در لیگ حضور داشته باشند اما در زمان فعلی به نظر من 16 تیم تعداد زیادی است و با 12 تیم در یک گروه می‌توان یک لیگ خوب و باکیفیت برگزار کرد.

عامری با بیان اینکه برگزاری مسابقات در دو گروه  به نفع تیم‌ها و بسکتبال نیست گفت:  با توجه به تجربه دوگروه بودن تیم‌ها در فصل قبل بهتر است این فصل در یک گروه برگزار شود که تمام تیم‌ها مقابل یکدیگر بازی کنند چون وقتی که گروه 8 تیمی می‌شود یک تیم ممکن است بعد از 14 بازی حذف شود در صورتی که در لیگ باید بالای 40 تا 50 بازی برگزار شود بنابراین در بازی‌های رفت و برگشت تیم حدود 30 بازی انجام می‌دهد. حالا که این اتفاق افتاده و لیگ 16 تیمی شده اما اگر همین را در یک گروه برگزار کنند خیلی خوب می‌شود حتی به صورت متمرکز در تهران هم می‌توانند در دو سالن آن هم رفت و برگشت اجرا کنند.

او با اشاره به همخوانی نداشتن مبالغ قرارداد بازیکنان با وضعیت باشگاه‌ها تصریح کرد: درست که روز به روز تورم بیشتر می‌شود و قرارداد بازیکنان هم طبیعتا باید افزایش پیدا کند اما باید وضعیت باشگاه‌ها و افرادی که می‌خواهند سرمایه گذاری کنند هم در نظر گرفت؛ این افزایش مبلغ قراردادها اگر نامتعارف و غیر اصولی و غیر منطقی باشد باشگاه‌ها فراری خواهند شد چون وقتی یک تیم هزینه سنگینی متحمل شود هیچ بازدهی و راه بازگشتی برایش ندارد بنابراین مسئولین ورزش و فدراسیون نسبت به این موضوع باید رسیدگی کنند.

هادی عامری همچنین در مورد برگزاری دوباره لیگ در تهران به صورت متمرکز علی رغم اعتراضات تیم‌های شهرستانی در فصل گذشته گفت: به هر حال اوضاع به گونه‌ای پیش می‌رود که نه دست فدراسیون است نه وزارت ورزش؛ فصل گذشته تمامی رشته‌ها به غیر از فوتبال به صورت متمرکز برگزار شد حتی والیبال هم بعد از یک مدت که دیدند تعدادی از بازیکنان به کرونا مبتلا شدند تغییر روش دادند و ادامه مسابقات به صورت متمرکز پیگیری شد.

او در ادامه افزود: علی رغم اینکه جذابیت لیگ به رفت و برگشت بودن آن است اما با توجه به  تعداد شرایط فعلی بهترین روش در حال حاضر همین متمرکز بودن است. اگر بخواهیم مسابقات را حتی در شهری به غیر از تهران به صورت متمرکز برگزار کنیم هم باید خیلی مسائل از جمله تعداد و وضعیت هتل‌ها و سالن مسابقات را در نظر بگیریم؛ همچنین باید ببینیم وضعیت کرونا در آن شهر اجازه این را می‌دهد که 16 تیم به آنجا سفر کنند؟

سرپرست باتجربه تیم‌های لیگ برتری بسکتبال درباره اهمیت این پست تصریح کرد: سرپرست تیم باید یک سری فاکتورهای کمک کننده از جمله  کاریزما و تجربه سرپرستی داشته باشد، روابط عمومی و برخورد خوب داشته باشد، قوانین داوری را کاملا بشناسد، خودش هم قبلا بازیکن بوده باشد تا بازیکنان را درک کند و حتی گاهی علم مربیگری هم داشته باشد البته نه اینکه از نظر فنی دخالت کند بلکه باعث می‌شود در کارش قوی تر باشد اما متاسفانه در این چند سال که ما دیدیم انتخاب سرپرست اصولی انجام نمی‌شود مثلا یک کارمندی را می‌آورند به عنوان سرپرست یا یک پیشکسوت را به خاطر احترام سرپرست تیم می‌کنند درصورتی که کار تخصصی است. ما برای داوران و مربیان کلاس داریم اما برای مدیریت و سرپرستی هیچ دوره و کلاسی برگزار نمی‌کنند و هیچ فاکتور و شرایطی هم برای انتخاب سرپرست نگذاشته‌اند.

هادی عامری در پایان صحبت‌های خود در خصوص انتخاب حمید سجادی به عنوان وزیر ورزش و جوانان گفت: با توجه به اینکه دکتر سجادی از نسل ورزشکاران است امید تازه‌ای در ورزش به وجود آمده که امیدوارم باعث رونق و پیشرفت تمام رشته‌ها بخصوص بسکتبال شود.

دیدگاه تان را بنویسید