شهردار کجور گفت: با توجه به پتانسیل‌های زیادی که در پرورش گیاهان دارویی در منطقه کجور وجود دارد این شهر به مزرعه بزرگ گیاهان دارویی تبدیل می شود.

جمال ملک محمدی در گفت وگو با ایسنا مازندران، با اشاره به برگزاری دومین جشنواره گیاهان دارویی و صنایع وابسته، اظهار کرد: منطقه کجور محل پرورش و رشد بیش از 250 نوع گیاهان دارویی است که از 400 هزار تا چهار میلیون تومان ارزش دارند و با پرورش این گیاهان می توان موجب توسعه منطقه شد.

وی با بیان اینکه  شهرکجور به دلیل شرایط جغرافیایی و فاصله 85 کیلیومتری که با مرکز شهرستان دارد مورد بی مهری مسئولان است و از غافله توسعه عقب مانده است افزود: برای توسعه منطقه پیگیر صنایع زیادی شدیم  که خاصیت درون زایی به لحاظ اقتصادی داشته باشد و متکی به خود باشد و در این میان دو صنعت شاخصگردشگری از نوع بوم گردی و گیاهان دارویی شناسایی شدند که می توانند تحول آفرین باشند.

شهردار کجور با اشاره به اینکه ایده گیاهان دارویی سال گذشته تبلور پیدا کرد گفت: با توجه به قابلیت های منطقه به دنبال یک محرک اقتصادی و تلنگر بودیک که مردم منطقه بدانند پرورش گندم، جو و علوفه انچنان که باید و شاید اقتصادی نیست و باید به دنبال پرورش گیاهان دارویی و صنایع وابسته بود که از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است.

ملک محمدی تصریح کرد: گل گاوزبان در هر هزار متر حدود هشت تا 9 میلیون تومان درآمد دارد در حالیکه در هر هکتار زمین شاید سایر محصولات  از جمله گندم و جو این مقدار درآمد نداشته باشد بنابراین نباید فرصت ها را از دست داد.

وی با اشاره به پتانسیل های زیادی که بخش کجور و خصوصا شهر کجور به لحاظ پرورش گیاهان دارویی دارد تاکید کرد: به عقیده بسیاری از کارشناسان نوع گل محمدی و عرق آن که در منطقه کجور پرورش می یابد به لحاظ مرغوبیت از عرق گل محمدی کاشان و قمصر بهتر است .

شهردار کجور برگزاری جشنواره گل محمدی را تلنگری برای مردم منطقه جهت پی بردن به ظرفیت های منطقه دانست و گفت: با این جشنواره بسیاری از سرمایه گذاران می توانند به قابلیت منطقه جهت پرورش انواع گیاهان دارویی پی ببرند .

ملک محمدی ادامه داد: در کنار مزارع بزرگ گیاهان دارویی، به فکر ایجاد مرکز طب سنتی هستیم که گردشگری سلامت را گسترش می دهد.

وی با مثبت ارزیابی کردن جشنواره گیاهان دارویی سال گذشته ر شهر کجور ابراز کرد: با توجه به استقبال زیادی از سوی مردم از سایر شهرها شد شخصی تقاضای 100 هکتار جهت ایجاد و پرورش گیاهان دارویی را کرده است که شهرداری و اعضای جشنواره به فکر تهیه این زمین برای شخص مرود نظر هستند.

شهردار کجور افزود: 55 هکتار از اراضی ضلع غربی آبندان جهت ایجاد و پرورش گیاهان دارویی توسط شهرداری  از منابع طبیعی تقاضا شده است که طرح آن مورد تصویب قرار گرفت و منتظر نتیجه نهایی هستیم تا در این اراضی گیاهانی چون انواع گل گاوزبان، آرتی شو، گل محمدی، اسطوخودوس و چند نوع دیگر پرورش داده شود.

ملک محمدی گفت: با این اقداماتی که انجام می شود قصد داریم کجور را به مزرعه بزرگ گیاهان دارویی تبدیل کنیم.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.