به گزارش خبرنگار ایرنا ، برخی از کارشناسان و فعالان اجتماعی معتقدند : مصرف مواد مخدر و سهولت دسترسی به آن، زنگ خطر اعتیاد پیدا و پنهان را در بین جوانان و نوجوانان به صدا درآورده است.
اعتیاد به مواد مخدر نه تنها یک آسیب و بیماری است بلکه امروزه یکی از مهم‌ترین مشکلات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی محسوب می شود که عوارض ناشی از آن تهدیدی جدی برای جامعه بوده و باعث رکود اجتماعی در زمینه های مختلف می شود.
** باید اعتیاد را بعنوان یک مسئله اجتماعی پذیرفت
یک کارشناس مسائل اجتماعی درشهرستان آباده در این خصوص گفت: اعتیاد، فقر، بیکاری، طلاق، خودکشی و موارد دیگری مثل انحرافات اجتماعی در مجموع در فهرست مشکلات اجتماعی قرار می گیرند.
علی شجاعی افزود: بی شک اعتیاد به مواد مخدر، علاوه بر تباه کردن زندگی فردی، آسیب‌های جبران ناپذیر اجتماعی مانند ضعف پایبندی به اصول اخلاقی و دینی، ارتکاب انواع انحرافات و جرایم مثل سرقت، فحشا، خشونت‌های اجتماعی و خانوادگی، تجاوز و قتل، آدم ربایی، افزایش شغل‌های کاذب و نامناسب، بیکاری و بی خانمانی و فقر را بر خانواده و جامعه و کشور تحمیل می‌کند و سلامت و امنیت اجتماعی را به شدت مخدوش می‌کند.
وی بیان داشت : وقتی اعتیاد را به عنوان مسئله اجتماعی بپذیریم ناگزیر علل آن را نه لزوماً در امور فردی بلکه در مجموعه‌ای از مشکلات اجتماعی جست وجو خواهیم کرد، بدون شک مبارزه با اعتیاد از مسائل بسیار بنیادی کشور است که به عنوان یک مسئله اجتماعی باید به آن نگریست و بر این اساس اقدام کرد.
**احساس مسئولیت مسئولان و مردم در مقابله با معضل اعتیاد
فرماندار آباده نیز بر لزوم اتخاذ راهکارهای بنیادی و استفاده از همه ظرفیت ها برای مقابله با اعتیاد تاکید کرد و گفت: اعتیاد از آسیب های مهم اجتماعی است که عوامل متعددی در ایجاد و شیوع آن نقش دارد و راهبردهای مقابله ای در این حوزه نیز باید با مشارکت مسئولانه و هدفمند تمامی بخش ها دنبال شود.
محمد اسدالهی باتاکید بر اینکه مبارزه با مواد مخدر تنها وظیفه دولت، دستگاه قضا و نیروی انتظامی نیست،اظهار کرد: برای موفقیت در مبارزه با مواد مخدر،علاوه بر مسئولان ،مردم نیزباید احساس مسئولیت کنند.
وی با بیان اینکه مبارزه با مواد مخدر در قدم اول نیاز به فرهنگسازی دارد، افزود: برگزاری نمایشگاه ها ،کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی و افزایش آگاه‌سازی نسل جوان ونوجوان ازمضرات موادمخدر باید مورد توجه جدی مسئولان امر قرار گیرد.
فرماندار آباده تاکید کرد: فعالیت ها و کارگاه های متعددی در جهت پیشگیری از اعتیاد و سوءمصرف مواد مخدر در این شهرستان برگزار و آموزش های فراوانی به خانواده ها از طریق کارگاه ها و رسانه های جمعی ارائه شده ولی اهمیت موضوع به حدی است که باید این آموزش ها را با بهره گیری از ظرفیت خانواده ها و افراد و گروه های مرجع در شهرستان استمرار داده و تقویت کنیم.
**به فرزندانمان 'نه' گفتن را یاد بدهیم
یک کارشناس روانشناسی نیز در گفتگو با ایرنا گفت: فراهم بودن محیط امن با آرامش برای نوجوانان و جوانان بستر فراگیری علم و دانش و ارتباط سالم با همسالان را در این قشر فراهم می کند و در صورت محقق نشدن، به مواد مخدر روی می آورند.
احمدرضا فیاضی افزود: والدین باید به نیازهای فردی جوانان و نوجوانان بیشتر توجه کنند، زیرا آنان به دنبال زندگی در شرایط با آرامش و بدون دغدغه در کنار خانواده هستند.
وی با بیان اینکه گرایش فرد به مصرف مواد مخدر به خصوصیت های روانی و شخصیتی افراد وابسته است، اظهار کرد: ضعف در مهارت های زندگی و مقابله ای به ویژه مهارت 'نه گفتن'، تاثیر پذیری از گروه دوستان از جمله عوامل روی آوری جوانان و نوجوانان به مواد مخدر است.
**مراجعه یکهزار بیمار به کمپ های ترک اعتیاد در سال 97
رییس اداره بهزیستی آباده هم در گفتگو با ایرنا اظهار کرد: در سال 97 نزدیک به یکهزار نفر به کمپ های ترک اعتیاد مراجعه کرده اند که اکثرا با اراده قلبی به این مراکز مراجعه کرده اند.
هادی ابراهیمی در پاسخ به اینکه چه عواملی در جلوگیری از بازگشت این اشخاص به سمت مواد مخدر موثر است، گفت: تاکید ما بر درمان های اجتماعی همچون استفاده از پتانسیل های محلی، عاطفی و راه اندازی گروه های اجتماع محور است چون درمان باید درون جامعه آغاز شود.
وی با بیان اینکه آمار دقیقی از ابتلا کودکان به مواد مخدر در سطح شهرستان آباده در دسترس نیست، اظهار کرد: با توجه به شیوع مصرف مواد مخدر در نوجوانان و جوانان، این احتمال وجود دارد اما آمار دقیقی در دسترس نیست.
رییس بهزیستی آباده افزود: با بررسی هایی که انجام شده متاسفانه مصرف مواد مخدر در بین جوانان و نوجوانان با سیگار و قلیان آغاز می شود و به شیشه و هروئین ختم می شود.
**اعتیاد، یک بحران موثر اجتماعی-فرهنگی
تاثیرات منفی فردی و اجتماعی اعتیاد و گرایش به سمت مصرف مواد مخدر زمینه ساز سقوط بسیاری از ارزش ها و هنجارهای فرهنگی و اخلاقی شده و سلامت جامعه را به طور جدی به مخاطره می اندازد.
اعتیاد معضلی بوده که اگر چه درباره آن بحث ها و تلاش‌های مختلفی انجام می گیرد، اما همچنان بر پیچیدگی‌های آن افزوده می شود و به عنوان یک بحران موثر اجتماعی، فرهنگی و غیره مطرح است.
م - س 6113
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.