اخبار مرتبط

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه مماشاتی در معرفی مقصران و عاملان بروز سیل شیراز نخواهیم داشت، گفت: دست کاری و دخالت‌های انسانی در مسیر سیل از عوامل بروز حادثه سیل شیراز محسوب می شود و عوامل طبیعی مانند بارندگی باعث بروز چنین حادثه ای نشده است.

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه بی شک مقصرانی در حادثه سیل شیراز وجود دارند که باعث بروز چنین اتفاق ناگواری شدند، گفت: با توجه به اینکه شیراز در طول سال‌های گذشته و پرباران سابقه چنین اتفاق ناگواری را نداشته است بنابراین عواملی مانند سوء مدیریت و عوامل انسانى و .... باعث بروز حادثه تاسفبار سیل شد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 با اشاره به اینکه تمام مسئولان در روزهای اول درگیر موضوع سیل بودند، ادامه داد: با توجه به اینکه بنده بازدیدهای میدانی از مناطق سیل زده داشتم بنابر این طبق هماهنگی که رئیس و اعضا هیات رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس داشتند مقرر شد به عنوان نماینده کمیسیون اطلاعات اولیه حادثه را جمع آوری و گزارش اولیه حاصل از آن را به کمیسیون ارائه دهم.

رسیدگی به موضوع سیل شیراز در اولویت کمیسیون اصل نود

عضو فراکسیون امید با بیان اینکه رسیدگی به موضوع سیل شیراز و عوامل ناشی از آن جزو نخستین برنامه‌های کمیسیون اصل نود در زمان آغار به کار مجلس است، ادامه داد: کمیسیون اصل 90 مجلس بعد از تشکیل و در جهت بررسی حادثه شیراز با حضور کارشناسان خبره و اساتید دانشگاه و با کمک گرفتن از نقشه‌های ماهواره ای از شهر شیراز یک بازدید میدانی از مسیر سیل انجام می دهد.

پارسایی با بیان اینکه امکان بروز چنین اشتباهاتی که باعث بروز سیل در شهرهای دیگر کشور هم دور از انتظار نیست، افزود: این در حالیست که در شهرهایی مانند تهران این امکان وجود دارد که وضعیت مسیرهای سیلاب به اتوبان تبدیل شده و دچار تغییراتی شده باشند.

نماینده شیراز در مجلس تصریح کرد: کمیسیون اصل 90 در جهت پیشگیری از چنین حادثه و فاجعه هایی که یک تهدید جدی محسوب می‌شوند به بررسی مسایل و وضعیت آن در سایر شهرهای کشور نیز خواهد پرداخت.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 خاطر نشان کرد: اگر چه در بیشتر شهرها امکان وقوع چنین اتفاقاتی وجود دارد اما بنا به دلایل متعددی بررسی‌هایی در این بخش در شهرها انجام نگرفته و این در حالیست که بنده چنین مشکلاتی را یک تهدید خاموش می دانم.

وقوع سیل شیراز تلنگر شدیدی به مسئولان بود

رئیس مجمع نمایندگان فارس معتقد است که وقوع سیل شیراز تلنگر شدیدی به مسئولان بود تا در جهت پیشگیری از وقوع چنین اتفاقاتی باید به بررسی همه جانبه بخش ها بپردازند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 گفت: مجلس طبق وظیفه نظارتی که کمیسیون اصل 90 برعهده دارد در راستای پیشگیری و برخورد با خاطیان چنین اتفاقاتی با تیم کارشناسی به بررسی جامع و کامل دیگر شهرهای کشور می پردازد.

وی با بیان اینکه داغدار شدن بسیاری از خانواده ها علاوه بر اینکه جامعه را متاثر کرد سبب تلخ شدن نوروز به کام تمام ملت ایران شد، ادامه داد: برخورد جدی و ارایه نظرات و ارایه طرح با هدف بازگرداندن مسیرهای سیل به حالت طبیعی خودشان از مواردی است که کمیسیون اصل 90 مجلس در راستای پیشگیری از بروز چنین اتفاقاتی به آن می پردازد.

نماینده‌مردم شیراز با اشاره به اینکه مسئولان نباید اقداماتی انجام دهند که سبب تشدید سیل در شهرها شوند، ادامه داد: مسئولان اگر اقدامی در جهت بازگرداندن مسیرهای سیل انجام نمی نمی دهند نباید مانع مسیرهای طبیعی سیلاب در شهرها شوند.

اظهار و نظر در رابطه با سیل حق طبیعی شهروندان 

وی با بیان اینکه اظهارنظر شهروندان معمولی و افرادی که مسئولیتی برعهده ندارند در رابطه با حادثه سیل شیراز در فضای مجازی امری طبیعی است، گفت: این در حالیست که بیان نظر و دغدغه ها و احتمالاتی که باعث بروز سیل در شیراز شده است حق طبیعی شهروندان محسوب می شود.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس ادامه داد: در روزهای گذشته برخی از افراد بیانیه هایی در فضاهای مجازی منتشر می کنند که در این بیانیه به قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی شکایت شده است که این مهم بیانگر دغدغه عمومی مردم به بروز چنین حادثه ای است.

وی افزود: کمیسیون اصل 90 با توجه و دقت به این بیانیه ها اقدامات مناسبی را در جهت مطالبه به حق مردم و شهروندان و افراد خسارت دیده انجام خواهد دارد و این در حالیست که افرادی که به هر دلیل در این حادثه شاکی هستند می توانند شکایت خود را به کمیسیون اصل 90 مجلس ارائه دهند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 با بیان اینکه موضوع سیل به عنوان یک موضوع ملی و کلان در کمیسیون اصل 90 بررسی می شود، ادامه داد: علیرغم پرونده های متعددی مانند زمین خواری، خودروسازان، قطع جنگل ها و دست اندازی به منابع طبیعی که در کمیسیون اصل 90 مجلس وجود دارد اما با توجه به حساسیت و اهمیت موضوع سیل که در بیشتر شهرهای کشور اتفاق افتاد این مهم در اولویت کمیسیون قرار خواهد گرفت‌بطوری که اولین جلسه کمیسیون بعد از تعطیلات به این پرونده اختصاص خواهد یافت.

کمیسیون اصل 90 مماشاتی در معرفی مقصران و عاملان بروز سیل شیراز ندارد 

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی افرادی هستند که به اظهار نظرهای متفاوتی در رابطه با حادثه سیل شیراز می پردازند گفت: در حال حاضر شاهد انتشار بیانیه توسط افراد در فضای مجازی هستیم اما نباید فراموش کرد افرادی که در گذشته مسئولیتی را برعهده داشتند باید با احتیاط به اظهارنظر در رابطه با چگونگی و مسایل بروز سیل شیراز بپردازند چرا که اظهارنظرهای این افراد هیچ تاثیری بر تحقیقات کمیسیون اصل 90 نمی گذارد؛ این در حالیست که کمیسیون با کارشناسی دقیق به کار خود ادامه می دهد.

وی با بیان اینکه کمیسیون اصل 90 در معرفی مقصران و عاملان بروز سیل در شیراز هیچ گونه مماشاتی ندارد ادامه داد: به دلیل اهمیت جان و خون مردم و افراد بی گناهی که در ایام نوروز در این حادثه اسفبار دچار مشکل شدند و از بین رفتند کمیسیون اصل 90 هیچگونه مصلحت اندیشی در معرفی مقصران ندارد.

گفت و گو : محمدرضا طاهری

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.