مکان: آمریکا/ منبع: خبرگزاری فرانسه

 

به گزارش جماران، دفاع از حقوق زنان، اعتراض به سیاست ‌های زن ‌ستیزانه دونالد ترامپ و شتاب جمهوری‌ خواهان برای انتخاب جانشینی برای «روث بیدر گینزبرگ» قاضی لیبرال و مورد احترام دیوان عالی آمریکا محور اصلی حرکت‌ هایی بود که در چند شهر امریکا زیر عنوان «راهپیمایی زنان» برگزار شد.

خبرگزاری فرانسه، امروز یکشنبه به نقل از برگزارکنندگان این راهپیمایی گزارش داد که بیش از صد هزار نفر در 430 برنامه مختلف اعتراضی شرکت کرده‌اند.

بنابر این گزارش راهپیمایان که اغلب زن بودند در واشنگتن و چند شهر دیگر آمریکا علیه انتخاب مجدد دونالد ترامپ و تائید «ایمی کانی برت» کاندیدای مورد نظر او برای عضویت در دیوان عالی اعتراض کردند.

ترامپ و حامیانش در حزب جمهوری ‌خواه که اکثریت کرسی ‌های سنا را در اختیار دارند، می ‌کوشند انتخاب جانشین قاضی گینزبرگ پیش از انتخابات ریاست جمهوری 2020 که در روز 3 نوامبر برگزار می‌ شود، انجام گیرد.

مطابق قانون اساسی آمریکا قاضیان دیوان عالی به پیشنهاد رئیس جمهور و پس از تائید مجلس سنا انتخاب می ‌شود. این سمت مادام ‌العمر است مگر قاضی خود کناره‌ گیری کند یا اکثریت کنگره او را استیضاح کنند و از کار کنار بگذارد.

افزایش نفوذ جمهوری خواهان در دیوان عالی

در حال حاضر از 9 قاضی دیوان عالی 5 نفر گرایش محافظه‌ کارانه دارند و به جمهوری‌ خواهان نزدیک‌ ترند. با انتخاب ایمی برت که با توجه به اکثریت جمهوری‌ خواهان در سنا قطعی به نظر می‌ رسد، توازن در دیوان عالی بیش از پیش به زیان دموکرات ‌ها به هم می‌ خورد.

برت از قاضی های به شدت محافظه ‌کار و از مخالفان جدی سقط جنین و برخی حقوق شهروندی در آمریکا شناخته می ‌شود و حضور او در دیوان عالی نگرانی در مورد به خطر افتادن حقوق به زحمت به دست آمده را افزایش داده است.

به طور معمول سنای آمریکا از به بحث گذاشتن و تصمیم ‌گیری در مورد چنین مسائل مهمی در فاصله اندک پیش از انتخابات ریاست جمهوری پرهیز می‌ کند.

در سال 2016 و در حالی که ماه‌ ها به انتخابات ریاست جمهوری مانده بود، هنگامی که «باراک اوباما،»رئیس جمهور وقت قصد داشت برای یکی از پست ‌های خالی شده دیوان عالی جانشینی معرفی کند جمهوری ‌خواهان به شدت مخالفت کردند و معتقد بودند این کار را باید به رئیس جمهور آینده واگذاشت.

22 اکتبر روز رای ‌گیری درباره عضو دیوان عالی

 اکنون جمهوری ‌خواهان تمام تلاش خود را کرده‌ اند که تکلیف جانشین قاضی گینزبرگ دو هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری مشخص شود. کمیته قضای مجلس سنا 22 اکتبر را روز رای ‌گیری در مورد کاندیدای پیشنهادی دونالد ترامپ تعیین کرده است.

مطابق برخی گزارش ‌ها گینزبرگ ابراز تمایل کرده بود که جانشین او را برنده انتخابات ریاست جمهوری 2020 پیشنهاد کند اما ترامپ و جمهوری‌ خواهان خواهان انجام این کار پیش از انتخابات هستند.

راهپیمایی روز زنان با الهام از حرکت مشابهی در سال 2017 برگزار شد که برای اعتراض به آغاز کار ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا شکل گرفته بود. در آن زمان حدود سه میلیون نفر علیه ترامپ دست به تظاهرات زدند، اما اکنون به دلیل شیوع کرونا اغلب تجمع ‌های اعتراضی با شرکت‌ کنندگان کمتری برگزار شده است.

مطابق نظرسنجی‌ ها، جو بایدن کاندیدای حزب دموکرات در انتخابات سوم نوامبر از حریف خود دونالد ترامپ پیشی گرفته، اما تجربه رقابت‌ های انتخاباتی در سال 2016 نشان می ‌دهد که هفته‌ های آخر نزدیک به انتخابات می ‌تواند سرنوشت ساز باشد.

 

مکان: آمریکا

منبع: خبرگزاری فرانسه

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.