اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا تجربه ماه های اخیر نشان می دهد هر کالایی از گوشت مرغ گرفته تا خرما که گران می شود مردم برای خرید صف می کشند وضعیت بگونه ای شده که حتی شایعه گرانی ها مردم را چه ناخودآگاه و چه از روی ترس از گرانی وادار به صف کشیدن می کند.
خریدهای هیجانی که شاید چند صباحی مردم بتوانند با قیمت قبل کالای مربوطه را مصرف کنند در حالیکه این موضوع خود می تواند دامن زدن به گرانی ها باشد.
بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا از بازار این روزهای خراسان جنوبی نشان می دهد از نیمه اردیبهشت ماه جاری خریدهای هیجانی تاحدودی فروکش کرده است لذا قیمت برخی اقلام از جمله میوه و سبزیجات به طور تقریبی به نصف قیمت قبلی سیر نزولی به خود گرفته است.
یکی از بازاریان بیرجندی که خشکبار دارد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: فروردین گذشته مردم تمایل زیادی به خرید داشتند و بیش از حد نیاز خرید می کردند اما هر فردی قادر به خرید زیادی یا هیجانی نیست.
مهدی ملک آبادی افزود: آندسته از افرادی که درآمد ثابت دارند می توانند خرید مازاد بر نیاز داشته باشند اما گرانی و نوسانات قیمتی افراد نیازمند را نیازمند تر از گذشته کرده است چون این افراد حتی نمی توانند چند صباح بیشتر از کالاهایی با قیمت پایین تر بهره مند شوند.
وی با بیان اینکه قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است اظهار داشت: بارها مسئولان اعلام کرده اند کالا به اندازه نیاز و حتی مازاد موجود است و مردم خرید هیجانی نداشته باشند اما پر بودن انبارها نه تنها دردی از مردم دوا نکرده که سبب سلب اعتماد مردم به مسئولان شده است.
یکی از جامعه شناسان خراسان جنوبی نیز معتقد است علت خریدهای هیجانی در بازار ناشی از نبود اعتماد مردم نسبت به قیمت ها و خلف وعده مسئولان است.
محمدباقر آخوندی گفت: امروزه مردم اعتماد خود را نسبت به رفتار بازار و مسئولان از دست داده اند و این سبب شده اطمینان خاطر نداشته باشند، این یک عکس العمل خیلی منطقی و قابل انتظار است چون ناشی از تجربیات عامه است.
مدیرگروه جامعه شناسی دانشگاه بیرجند اظهار داشت: بی اعتمادی مردم به بازار سبب شده به محض شنیدن حتی شایعه گرانی، به سمت خریدهای هیجانی و مازاد بر نیاز رفته و بگونه این این نوع خرید را نوعی فرار از ضرر می دانند.
وی فروکش کردن خریدهای هیجانی در بازار را در گرو اعتمادسازی بین مردم و تحقق وعده های مسئولان دانست و یادآور شد: برای جلوگیری از خریدهای هیجانی باید رفتار بازار را تنظیم و مسئولان با ثبات قیمت ها اعتماد مردم را جلب کنند.
این کارشناس علوم اجتماعی با بیان اینکه مسئولان باید از خواب بیدار شده و اعتماد رفته مردم را بازگردانند گفت: تا زمانیکه بی اعتمادی و عدم اطمینان وجود داشته باشد وضعیت از این بدتر هم خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه ریش و قیچی وضعیت بازار در دست مسئولان است افزود: رفتارهای بازار و خریدهای هیجانی مردم ناخودآگاه است و حل این مشکل تنها با سخنرانی مسئولان حل نمی شود.
این جامعه شناس دانشگاه بیرجند یادآور شد: سودجویان اکنون از آب گل آلود ماهی گرفته و نهایت استفاده را از وضعیت بازار می برند اما نمی توان آنها را مقصر دانست لذا می توان با کنترل بازار جلوی سوء استفاده این افراد را نیز گرفت.
مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی هم گفت: مردم نباید کالاهای بیش از نیاز ضروری خود را خریداری و در منزل نگهداری کنند زیرا این کار منجر به احتکار خانگی و گرانی بازار می شود.
محمدحسین اشرفی افزود: با پیگیری های مستمر دستگاه های متولی تامین و توزیع کالاهای اساسی از جمله سازمان صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی، پیگیری مجموعه استانداری و دستگاه های نظارتی و برگزاری جلسات مستمر کمیسیون تنظیم بازار و کمیته های تخصصی زیرمجموعه آن، هیچ مشکلی برای کمبود یا نبود کالای اساسی در بازار استان وجود ندارد.
وی اظهار داشت: نظارت بر بازار بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت است اما تعزیرات حکومتی به جهت همکاری با دستگاه های متولی تنظیم بازار و مداخله موثر در این زمینه با جنبه پیشگیرانه اقدام به برگزاری گشت های مشترک می کند.
رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی هم گفت: اکنون هیچ گونه کمبود کالایی در استان و کشور وجود ندارد و مردم نباید نگران تامین اقلام و اجناس خود باشند.
علی علیزاده افزود: دستگاه های مربوط، کسبه و اصناف استان کالاهای اساسی را تامین کرده و می کنند لذا مردم نباید نگران باشند و توصیه می شود مردم خریدهای خود را مدیریت کرده و خرید هیجانی انجام ندهند.
وی بیان کرد: نگاه و برداشت مردم بر کمبود کالا است در حالی که این گونه نیست و هیچ مشکلی به ویژه در خصوص 11 قلم کالای اساسی در استان وجود ندارد.
رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی تاکید کرد: هیچ کدام از اصناف یا بنگاه های تولیدی حق ندارند قیمت کالا و خدمات را به صورت خودسرانه افزایش دهند.
وی ادامه داد: بر اساس قانون هرگونه افزایش قیمت باید از سوی مراجع قانونی و کمیته های تخصصی و نرخ گذاری، تصمیم سازی و ابلاغ شود.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم با اشاره به توزیع اقلام اساسی در استان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 2 هزار تن قند و شکر بین اصناف و بخش صنعت توزیع شده و 800 تن نیز در حال جذب، حمل و توزیع است.
الیاس جویبان ادامه داد: همچنین در این مدت 50 تن گوشت منجمد گوساله توزیع شده و 70 تن دیگر نیز در حال حمل به استان و آماده توزیع است.
وی اظهار داشت: در حال حاضر 90 تن گوشت مرغ منجمد به قیمت هر کیلوگرم 10 هزار و 500 تومان در حال جذب است و 50 تن نیز در استان توزیع شده است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی یادآور شد: در بازه زمانی مذکور 289 تن برنج، 46 تن گوشت گوسفند لاشه گرم و 20 تن گوشت گوساله سرد نیز در استان توزیع شده است.
7557 * 6054
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.