مخالفت مجارستان با بسته حمایتی اتحادیه اروپا به اوکراین، این طرح را با مانع مواجه خواهد ساخت، زیرا چنین پیشنهادی نیاز به موافقت همه ۲۷ کشور عضو این اتحادیه دارد.

به گزارش جماران، ویکتور اوربان، نخست‌ وزیر مجارستان گفت که کشورش از طرح اتحادیه اروپا برای کمک ۱۸ میلیارد یورویی به اوکراین در سال آینده حمایت نخواهد کرد.

آقای اوربان روز جمعه ۱۸ نوامبر در نشستی در بوداپست گفت که اگرچه مجارستان حمله نظامی روسیه به اوکراین را محکوم و از اوکراینی‌ها حمایت می‌کند اما مایل نیست که منافع آن‌ها را بر منافع کشورش ترجیح دهد.

مخالفت مجارستان با بسته حمایتی اتحادیه اروپا به اوکراین، این طرح را با مانع مواجه خواهد ساخت، زیرا چنین پیشنهادی نیاز به موافقت همه ۲۷ کشور عضو این اتحادیه دارد.

اوربان که به عنوان نزدیک‌ترین متحد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در اتحادیه اروپا شناخته می‌شود، به صراحت با تحریم‌های این اتحادیه علیه مسکو به دلیل جنگ اوکراین مخالفت کرده اما او در نهایت همیشه به این تحریم‌ها رای داده است.

نخست وزیر راستگرای افراطی مجارستان در ادامه در طرحی جایگزین به اعضای اتحادیه اروپا پیشنهاد داد که هر عضو، سهم خود را از حمایت مالی برای اوکراین تعیین کند و سپس این مبلغ به صورت «متناسب و عادلانه» مشخص شود.

به گزارش یورونیوز،  اوربان گفت که مجارستان مایل است ۱۵۲ تا ۱۷۸ میلیون دلار را به صورت دو‌جانبه در اختیار اوکراین قرار دهد، مبلغی که به گفته او اساساً به منافع ملی کشورش آسیب نمی‌رساند.

تهدید دولت مجارستان مبنی بر وتوی بسته حمایتی اتحادیه اروپا به اوکراین پس از آن مطرح شده است که در ماه ژوئن با تصویب طرح اصلاح سیستم مالیات جهانی بر شرکت‌های چند ملیتی در سراسر اتحادیه اروپا مخالفت کرده بود. اوربان استدلال می‌کند که چنین اقدام‌هایی اقتصاد اروپا را نابود می‌کند.

اما برخی در اتحادیه اروپا این اقدام‌های بوداپست را در راستای فشار بر این اتحادیه برای آزاد کردن میلیاردها دلار از بودجه اختصاص داده شده به مجارستان می‌دانند.

 اتحادیه اروپا این کمک مالی میلیاردها دلاری به مجارستان را به دلیل نگرانی‌های ناشی از «خطرات ناشی از فساد مالی» به حالت تعلیق درآورده است.

بر اساس بسته حمایتی اتحادیه اروپا به اوکراین، ماهانه ۱.۵ میلیارد یورو به کی‌یف وام داده می‌شود که این پرداخت‌ها به احتمال از ژانویه آغاز خواهد شد. همچنین بر اساس طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا، اوکراین برای دست‌کم یک دهه مجبور به بازپرداخت نخواهد بود و کشورهای عضو این اتحادیه هزینه‌های وارده را تقبل خواهند کرد.

 

رایزنی اردوغان و زلنسکی

روسای جمهور ترکیه و اوکراین درباره تحولات جنگ جاری بین مسکو و کی‌یف و توافق غلات تلفنی گفتگو کردند.

به گزارش آناتولی، به گفته دفتر ریاست جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان از ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود به دلیل "نگرش سازنده" در قبال تمدید قرارداد غلات تشکر کرد.

اردوغان با اشاره به تجربیات مثبت به دست آمده از توافق غلات و مبادله زندانیان، گفت که گسترش این تفاهم به مسیر مذاکرات، به ویژه آتش بس، برای همه مفید خواهد بود.

رئیس جمهور ترکیه همچنین از همتای اوکراینی خود برای تسلیت به خاطر حمهل تروریستی مرگبار استانبول که شش کشته و ۸۱ زخمی برجای گذاشت، تشکر کرد.

زلنسکی در یک پست توییتری نوشت: «در یک تماس تلفنی با رئیس جمهور اردوغان از تمدید قرارداد غلات قدردانی کردیم. من اطمینان دادم که اوکراین ضامن ثبات غذایی باقی خواهد ماند. همکاری امنیتی و انرژی نیز مورد بحث قرار گرفت.

روز پنج‌شنبه، چند روز قبل از انقضای برنامه‌ریزی‌شده قرارداد غلات - که در ماه ژوئیه در استانبول توسط ترکیه سازمان ملل متحد، روسیه و اوکراین امضا شد- برای ۱۲۰ روز دیگر از ۱۹ نوامبر تمدید شد.

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.