بوریس جانسون توانست هفته‌ای را که ممکن بود در غیر این صورت یک هفته دردسرساز بود با یک آه غیرمنتظره به پایان برساند.

به گزارش جماران به نقل از سى ان ان، روز پنجشنبه اعلام شد که نخست وزیر انگلیس جریمه دیگری از پلیس متروپولیتن به خاطر رسوایی «پارتی گیت» که ماه ها جانسون را درگیر کرده است، دریافت نخواهد کرد. 

علیرغم اینکه اولین نخست‌وزیر بریتانیا در تاریخ بود که قانون را زیر پا گذاشت و افرادی که در داونینگ استریت کار می‌کردند صدها جریمه پلیس را به دلیل نقض مقررات کووید که خود جانسون وضع کرده بود دریافت می‌کردند، پایان این تحقیقات پلیس به طور قابل توجهی خطر سیگار کشیدن دیگر را کاهش می‌دهد. اسلحه دشمنان نخست وزیر می توانند برای خلاص شدن از شر او استفاده کنند.

جانسون، با این حال، هنوز راه درازی تا خارج شدن از جنگل در مورد پارتی گیت دارد.

هفته آینده، سو گری، کارمند ارشد دولتی گزارش خود را در مورد این رسوایی منتشر خواهد کرد که احتمالاً به شدت از جانسون انتقاد می کند.

پس از انتشار این گزارش، یک کمیته پارلمانی می‌تواند تحقیقاتی را در مورد جانسون آغاز کند و در نهایت درباره اینکه جانسون عمداً پارلمان را گمراه کرده است یا خیر، زمانی که نقض قانون در شماره 10 را انکار کرده است. هر وزیری که آگاهانه گمراه می کند که انتظار می رود پارلمان از سمت خود استعفا دهد.

هر چقدر هم که باورش سخت باشد، جانسون می تواند هر دوی این رویدادها را پشت سر بگذارد. حتی باورش سخت تر، این است که حتی بزرگترین مشکل او در ماه های آینده نیست.

بحران هزینه زندگی که بریتانیایی‌ها در حال حاضر تجربه می‌کنند و نحوه رسیدگی دولت به آن احتمالاً تا انتخابات عمومی بعدی که برای سال 2024 برنامه‌ریزی شده است، بر دستور کار سیاسی حاکم خواهد بود.

نمایندگان محافظه کار مطمئن نیستند که جانسون راه حلی برای این بحران دارد. یکی از وزیران کابینه سابق، منتقد بلندمدت جانسون، به این واقعیت اشاره می‌کند که جانسون پای خود را به وضع مالیات بادآورده بر شرکت‌های انرژی که از افزایش قیمت‌ها برای مصرف‌کنندگان سود برده‌اند، کشیده است.

او قبلاً خیلی کند بوده است. وزیر سابق می‌گوید حتی اگر دولت از شرکت‌های انرژی مالیات بگیرد، یادشان می‌افتد که او این کار را زود انجام نداده است. من می ترسم که این، همراه با تصوری که او در مورد احزاب دروغ گفته است، به این معنی است که آسیب برای بسیاری از کسانی که در سال 2019 به او رای داده اند وارد شده است. و انتخابات بعدی زمانی است که حزب به خاطر اشتباهاتش مجازات شود."

فقط منتقدان جانسون نیستند که احساس غمگینی می کنند. یکی از نمایندگان ارشد که از پیشنهاد رهبری جانسون در سال 2019 حمایت کرد، به سى ان ان  گفت که حتی در میان حامیان نخست وزیر، این احساس وجود دارد که بحران هزینه زندگی بدتر خواهد شد و دولت "تا دیر نشده برنامه ای نخواهد داشت" و باید "بودجه ای اضطراری" داشته باشد که به کارگران (حزب مخالف) اجازه دهد تا روی قبر ما برقصند."

دام های دیگری نیز در انتظار جانسون است. تنها در این هفته یکی از نمایندگان مجلس به ظن تجاوز بازداشت شد. این در حالی اتفاق می‌افتد که بسیاری از نمایندگان مجلس به‌خاطر آزار جنسی تحت بازجویی قرار دارند، و اعضای کابینه جانسون به عقیده خودی‌های دولت در این فهرست هستند.

فهرست موضوعاتی که نخست وزیر به خاطر آنها مورد انتقاد قرار می گیرد، ظاهراً هفته به هفته افزایش می یابد: از اتهامات نرمش نسبت به مهاجرت گرفته تا تضعیف یکپارچگی ساختاری کل کشور، و البته احتمالاً شروع جنگ تجاری با نزدیک ترین شریک تجاری خود.

در تمام این مدت، میزان محبوبیت او ضعیف است و حزب او تقریباً در همه موضوعات در نظرسنجی ها عقب مانده است.

با وجود این، اکثر محافظه کاران معتقدند که او در انتخابات عمومی بعدی به عنوان نخست وزیر و رهبر حزب مبارزه خواهد کرد. آنها به فقدان اسلحه سیگار کشیدن، فقدان ستون فقرات در میان نمایندگان مجلس برای اخراج او و اعتقاد تقریباً مذهبی برخی محافظه کاران اشاره می کنند که او واقعاً منتخبی است که می تواند بر همه شانس ها غلبه کند.

برای برخی از آنها، او واقعا "ایندیانا بوریس" است. او می‌تواند یک دقیقه بالای گودال گدازه باشد و دقیقه بعد موهایش را به هم بزند.

با وجود این ارادت، جانسون و حزبش در نظرسنجی ها رنج می برند. آخرین مشکلات آنها با ترسی که در میان اعضای حزب محافظه کار وجود دارد، نشان می دهد که برای اولین بار از زمان روی کار آمدن، راه روشنی برای رسیدن به دولت برای رهبر حزب مخالف کارگر، کیر استارمر، وجود دارد.

منابع محافظه کار به طور خصوصی اعتراف می کنند که آنها بر این باورند که این امکان وجود دارد که همانطور که اوضاع پیش می رود، انتخابات بعدی می تواند منجر به ائتلاف رسمی یا غیر رسمی بین حزب کارگر و حزب میانه رو لیبرال دموکرات شود.

این مهم است، زیرا به این معنی است که حزب کارگر برای تشکیل دولت نیازی به حزب ملی اسکاتلند نخواهد داشت، که تقریباً مطمئناً به قیمت یک همه‌پرسی دیگر درباره استقلال اسکاتلند تمام خواهد شد.

محافظه کاران پیش از این با استفاده از ایده "ائتلاف هرج و مرج" به عنوان خط حمله اولیه علیه حزب کارگر، مبارزات انتخاباتی شدیدی را انجام داده اند. با این حال، مقامات حزب کارگر فکر می کنند که این حمله با نزدیک شدن به سال 2024 به دو دلیل اصلی کارساز نخواهد بود.

اول، بدون رفراندوم اسکاتلند، بخش قابل توجهی از هرج و مرج از بین می رود. دوم، همانطور که یکی از مقامات حزب کارگر بیان کرد، "ما برخی از پرتلاطم ترین سال های تاریخ اخیر را با محافظه کاران در قدرت گذرانده ایم. واضح است که آنها عوامل هرج و مرج هستند."

مقامات کارگری به سی ان ان تاکید کردند که پیش از انتخابات هیچ پیمان رسمی با کسی وجود نخواهد داشت، اما پذیرفتند که تمرکز کمپین و منابع بر کرسی هایی که احتمال دارد از محافظه کاران بیشتر شود، عاقلانه خواهد بود.

آنها همچنین تاکید کردند که می خواهند جانسون در انتخابات بعدی مبارزه کند. یکی از منابع اپوزیسیون می‌گوید: او بسیار سمی است و علیرغم آسیب‌هایی که به حزبش وارد می‌کند، همچنان به او ادامه می‌دهد.

همه اینها سیاست بریتانیا را در میان مدت در مکان عجیبی قرار می دهد. جانسون نمی خواهد جایی برود. آنهایی که در حزب او هستند که می خواهند او برود، هیچ تفنگ سیگاری ندارند. اپوزیسیون از او می خواهد که محکم در جای خود بماند.

با وجود همه آشفتگی‌ها، تمام خشمی که متوجه دولت می‌شود، این احساس که اتفاق بزرگی در شرف وقوع است، سرنوشت بوریس جانسون در همان وضعیت بلاتکلیفی باقی می‌ماند که در بیشتر سال‌های امسال بوده است.

و بدون اتفاق غیرقابل تصور دراماتیک قبل از انتخابات بعدی، کاملاً محتمل است که تا دو سال آینده به همین شکل باقی بماند. امری که مسلماً برای مردم کشوری که بدترین بحران هزینه زندگی خود را در دهه‌های اخیر تجربه می‌کنند، چیز خوبی نیست.

 نتایج اولیه انتخابات محلی لندن نشان داد علاوه بر لندن، در شهر‌های دیگر نیز حزب نخست وزیر انگلیس با کاهش آرا مواجه شده و گفته می‌شود دلیل آن مجموعه‌ای از رسوایی‌های اخیر بوریس جانسون باشد.

به گزارش رویترز، برای نخستین بار، «حزب کارگر» در منطقه کلیدی «وست مینستر» پیروزشده است. وست مینستر ناحیه‌ای است که اکثر ساختمان‌های دولتی در آن واقع شده اند. محافظه کاران انگلیسی همچنین کنترل ناحیه «بارنت» را از دست داده اند. این ناحیه بیش از پنجاه سال است که در هر انتخاباتی (به استثنای دو انتخابات) در اختیار حزب محافظه کاران بوده است.

گفته می‌شود دلیل این امر، نوعی ابراز خشم رای دهندگان انگلیسی به سیاست‌های بوریس جانسون نسبت به افزایش هزینه‌های زندگی و قوانین قرنطینه باشد چرا که جانسون در سال ۲۰۱۹ با وعده افزایش استاندارد‌های زندگی به قدرت رسید.

آمار نهایی اواخر امروز منتشر خواهد شد و می‌تواند تصویری از افکار عمومی نسبت به بوریس جانسون و حزب محافظه کار انگلیس نشان دهد.

از مشهورترین رسوایی‌های بوریس جانسون می‌توان به شرکت در جشن تولد جنجال برانگیز آن هم در زمان اعمال محدودیت‌های کرونایی اشاره کرد. حمایت جانسون از برگزیت هم به قیمت از دست دادن بخش مهمی از رای دهندگان در لندن تمام شد. جایی که اکثر مردم طرفدار ماندن در اتحادیه اروپا بودند.

از دست دادن مناطق کلیدی، فشار را بر بوریس جانسون افزایش خواهد داد. انتخابات محلی انگلیس دیروز برگزار شد. در این انتخابات، تقریباً هفت هزار کرسی شورا، از جمله تمام کرسی‌های لندن، اسکاتلند، ولز و یک سوم کرسی‌ها در اکثر نقاط انگلستان به رای گذاشته شده اند. بیش از ۴ هزار نامزد برای ورود به شهرداری‌ها در این انتخابات با یکدیگر رقابت کرده اند. اعضای شورای شهر انتخاب شده می‌توانند تا چهار سال آینده در قدرت باشند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی بوریس جانسون
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.