در آمریکا مهم‌ ترین بخش رقابت ‌های انتخاباتی میزان سرمایه ‌ای است که کاندیداها می ‌توانند برای هزینه کردهای انتخاباتی خود از میلیونرها جمع آوری کنند.

 

به گزارش جماران، میلیاردرها بیش از هر زمان دیگری در انتخابات سال 2020 آمریکا نقش داشتند. سه نفر از آنها - «دونالد ترامپ، مایکل بلومبرگ و تام استایر» - برای ریاست جمهوری کاندید شدند. 

آنها پول خرج کردند؛ پول زیاد. بسیاری از آنها برای حمایت از کاندیدای مورد علاقه خود در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند. 20 نفر اول، در مجموع 2.3 میلیارد دلار، یا کمی بیشتر از دو برابر هزینه مبارزات انتخاباتی جو بایدن هزینه کردند. و فقط یک نفر بیش از نیمی از این مبلغ را اهدا کرد.

حتی هنوز هم، کمک های مالی لطمه زیادی به ثروت میلیاردرها که با سرعت بیشتری نسبت به هزینه های مبارزات در حال رشد است، نخواهد زد. در واقع، میزان کمک های مالی در مقایسه با ثروت بیش از اندازه آنها نسبتاً ناچیز ​​است.

«رابرت مگوایر» مدیر تحقیقاتی «شهروندان برای مسئولیت و اخلاق» در واشنگتن می گوید: «خرید نفوذ، برای یک آمریکایی عادی، فوق العاده گران است. اما [میلیاردرها] با نرخ فوق العاده مقرون به صرفه، نفوذ گسترده ای دارند.»

به همین منظور ما مبلغی را که این میلیاردرها هزینه کرده اند با دارایی خالص خانوار آمریکایی که در سال 2019 حدود 121،700 دلار بود، مقایسه کردیم.

اهداکنندگانی که مجله آمریکایی فوربز یافته است، به ترتیب بر اساس مقدار هزینه آنها و درج شده با رقم اهدای آنها، به مبلغی معادل بر اساس متوسط ​​درآمد خانوار، رتبه بندی شده اند.

1. مایکل بلومبرگ

دارایی خالص: 54.9 میلیارد دلار 

مشارکت ها: 1.2 میلیارد دلار

 

بلومبرگ

 

مرد 54.9 میلیارد دلاری آمریکا در سال 2020 بیش از 1.2 میلیارد دلار به کارزار‌های انتخابات ریاست‌ جمهوری کمک کرد.

شهردار سابق نیویورک و مدیرعامل میلیاردر کمپانی غول‌ پیکر «بلومبرگ» که در زمینه رسانه ‌ای و مشاوره مالی و نرم ‌افزاری فعالیت می ‌کند، بیشترین میزان از دارایی خود را در تاریخ صرف کارزار ریاست جمهوری اش کرد.

او در ابتدای فعالیت‌ های سیاسی ‌اش خود را دموکرات معرفی می ‌کرد. با این حال، سال 2000 و در حالی که خود را برای انتخاب به عنوان شهردار نیویورک آماده می ‌کرد، حزب خود را به جمهوری ‌خواه تغییر داد. با این حال او در سال 2020 به کارزار دموکرات ها بازگشت و حدود 150 میلیون دلار هم به سوپر پک های این کارزار کمک مالی کرد که بیش از سه چهارم آن صرف حمایت از «جو بایدن» شد.

(سوپر پک چیست؟ در انتخابات آمریکا کمک‌ های مالی به کاندیداهای انتخابات به اعانه‌های مردم عادی و سازمان‌ های غیردولتی یا سندیکا‌های کارگری و انجمن ‌های محلی که به شکل مستقیم به ستاد‌های تبلیغاتی کمک می ‌کنند، محدود نمی‌ شود و سوپرپک ‌ها نیز نقش مهمی دارند. این کمیته‌ ها اعم از جمهوری خواه و دموکرات، متشکل از گروه ‌ها و افرادی هستند که هزینه ‌های انتخاباتی غیرمستقیم به کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تامین می‌ کنند. آنها به جای کمک به کاندیدای مورد نظر خود به انتشار آگهی، مقاله و حتی ساخت و پخش تیزر‌های تبلیغاتی علیه رقیب می‌ پردازند.)

 

2. تام استایر و همسرش کت تیلور

دارایی خالص: 1.4 میلیارد دلار

مشارکت ها: 414.9 میلیون دلار

 

تام استایر

 

این میلیاردر مدیر صندوق پوشش ریسک، و جمع ‌آوری کننده کمک مالی آمریکایی 342 میلیون دلار برای مبارزات انتخاباتی خود در ریاست جمهوری هزینه کرد، به علاوه 73 میلیون دلار دیگر نیز برای اهداف چپگراها و تلاش برای ثبت نام رای دهندگان هزینه کرد. 

استایر مؤسس و شریک مدیریتی ارشد سابق فرلن کپیتال و از مؤسسین بانک وانکلیفرنیا است که بعدها از طریق ادغام تبدیل به بانک ایالتی بنفیشال از بانک ‌های توسعه ای مستقر در اوکلند شد. فرلن کپیتال 20 میلیارد دلار سرمایه را برای نهادها و افراد دارای ثروت بالا مدیریت می ‌کند. استایر از 2007 تا 2017 از اعضای هیئت امنای دانشگاه استنفورد بود.

 

3. شلدون آدلسون و همسرش میریام

دارایی خالص: 29.8 میلیارد دلار 

مشارکت ها: 218.4 میلیون دلار

 

GN6OCZDnVvXt

 

شلدون آدلسون که مرگش در ژانویه رخ داد، رکورد هزینه های خود را شکست و 120 میلیون دلار به سوپر پک های جمهوری خواه کنگره، 90 میلیون دلار به سوپر پک های طرفدار ترامپ و حدود 8 میلیون دلار دیگر به سایر اهداف محافظه کار و کاندیداها کمک کرد.

میلیاردر جمهوری ‌خواه کمک بسیار بزرگی برای قرمز نگه داشتن سنا هزینه کرد. او همچنین یک میلیون دلار در حمایت از انتخاب مجدد سناتور معروف، «لیندزی گراهام» که به راحتی حریف خود را شکست داد، کمک کرد.

آدلسون یکی از 20 میلیاردری بود که بیشترین میزان حمایت مالی را در انتخابات را انجام داد. این سرمایه ‌دار یهودی شناخته شده، البته آن‌ چنان هم موفق نبود و در انتخابات ریاست جمهوری کمک های کلانی به یکی از کارزارهای حامی ترامپ انجام داد که شکست سختی را برای این میلیاردر محافظه ‌کار در پی داشت.

ادلسون یهودی ‌تبار بود و تا پایان عمر، ده‌ ها میلیون دلار به سازمان ‌های عمدتاً یهودی در سراسر جهان کمک مالی کرد. در دوران ریاست ‌جمهوری دونالد ترامپ برخی ترامپ را تحت تأثیر ادلسون دانستند و خروج از برجام و انتقال پایتخت رژیم اشغالگر از تل آویو به بیت ‌المقدس نیز به خواست او انجام شده‌ است.

او سیاست خارجی ترامپ را به سمت خروج از برجام، و وضع تحریم ‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران هدایت کرد.

 

4. کن گریفین

دارایی خالص: 15 میلیارد دلار

مشارکت ها: 67.6 میلیون دلار

 

کن گریفین

 

کنت کوردل «کن» گریفین یک میلیاردر آمریکایی مدیر صندوق پرچین، کارآفرین و سرمایه گذار است. او مدیر اجرایی (مدیر عامل)، مدیر ارشد سرمایه گذاری (Co-CIO) و صاحب اکثریت شرکت سرمایه گذاری سیتادل است که در سال 1990 تأسیس کرد. سیتادل با 36 میلیارد دلار سرمایه گذاری تخمین زده شده است. شرکت خواهر سیتادل اوراق بهادار از هر 5 معامله سهام 2 مورد انجام می دهد.

کن گریفین صاحب گران ترین پنت‌ هاوس جهان به ارزش 238 میلیون دلار  در منهتن نیویورک است.

گریفین، حامی «میت رامنی» در سال 2012، مستقیماً به مبارزات دونالد ترامپ در سال 2016 یا 2020 کمک نکرد. در عوض، او بر روی کنگره تمرکز کرد، 37 میلیون دلار به سوپر پک های حمایت از جمهوری خواهان سنا و 10 میلیون دلار دیگر به گروه حامی جمهوری خواهان مجلس در طی دو سال گذشته اعطا کرد.

 

5. داستین مسکوویتز و کاری تونا

دارایی خالص: 18.1 میلیارد دلار

مشارکت ها: 51.8 میلیون دلار

 

استین موسکوویتز

 

کارآفرین اینترنتی آمریکایی که یکی از بنیانگذاران وب سایت فیس ‌بوک است. وی به‌ همراه «مارک زوکربرگ، ادواردو ساورین، اندرو مک ‌کولم و کریس هیوز» فیس‌ بوک را پایه ‌ریزی کردند.

موسکوویتز که 36 سال دارد و با زاکربرگ 8 روز فاصله سنی دارد، کم سن و سال ترین اهداکننده مالی انتخابات 2020 محسوب می شود. وی که ابتدا مسئول ارشد بخش تکنولوژی و سپس معاون زاکربرگ در فیس بوک شد، در سال 2008 از این شبکه اجتماعی جدا شد تا شرکت نرم‌ افزاری آسانا را تأسیس کند.

 او و همسرش کاری تونا در سال 2016 مبلغ 25 میلیون دلار هزینه کردند، سپس با کمک 47 میلیون دلاری به یک سوپر پک طرفدار بایدن در سال 2020 این رقم را دو برابر کردند و در ماه های پایانی مبارزات انتخاباتی، به یک تبلیغات گسترده کمک کردند.

 

6. استفن و کریستین شوارتزمن

دارایی خالص: 22.5 میلیارد دلار

مشارکت ها: 48 میلیون دلار

 

استفان_شوارتزمن

 

استفان شوارتزمن کارآفرین، بانکدار، سرمایه‌ دار و مدیر اجرایی آمریکایی است، که در سال 1985 با مشارکت پیتر جورج پیترسون شرکت بلک ‌استون را تأسیس کرد.

وی هم ‌اکنون به‌عنوان مدیرعامل و رییس هیئت مدیره شرکت بلک ‌استون فعالیت می ‌نماید. شوارتزمن در رتبه 115 از فهرست ثروتمندترین افراد جهان قرار دارد. شوارتزمن هم ‌اکنون ریاست فوروم استراتژیک و خط ‌مشی ترامپ را نیز برعهده دارد

شوارتزمن، ثروتمندترین فرد در بخش دارایی های خصوصی، در انتخابات 2020، 35 میلیون دلار در یک سوپر پک به نام «صندوق رهبری سنا» از سناتورهای جمهوری خواه حمایت کرد. وی همچنین 2 میلیون دلار به گروهی داد که از یک سناتور جمهوری خواه خاص، «سوزان کولینز» از ایالت ماین حمایت می کرد. 

 

7. جیم و مرلین سایمنز

دارایی خالص: 23.5 میلیارد دلار

مشارکت ها: 25.9 میلیون دلار

 

جیمز هریس سایمنز

 

جیمز هریس سایمنز ریاضیدان، مدیر صندوق پوشش ریسک میلیاردر است. او از سرمایه گذاران کمّی است و در سال 1982 رنسانس تکنالوجیز که یک صندوق پوشش ریس است را در ستاکت، نیویورک پایه‌ گذاری کرد. او تا به امروز رئیس هیئت مدیره آن است.

سایمنز با اهدای یک کمک مالی مرکز نظریه رایانش سایمنز را در دانشگاه کالیفرنیا برکلی تأسیس کرده‌است. او مدتهاست که یک پادشاه دموکرات است. برای سال ها، او از طریق مرکز نظریه رایانش سایمنز درآمد هنگفتی کسب کرده است. سایمنز ماه گذشته از سمت ریاست استعفا داد اما همچنان در شرکت سرمایه گذاری می کند. او و همسرش، مرلین ، 10 میلیون دلار به سوپر پک حمایت کننده از دموکرات ها در سنا (SMP) دادند. آنها همچنین بیش از 8 میلیون دلار به کمیته های حمایت از جو بایدن تزریق کردند.

 

8. برنارد و بیلی مارکوس

دارایی خالص: 7.3 میلیارد دلار

مشارکت ها: 24.8 میلیون دلار

 

برنارد مارکوس

 

برنارد مارکوس کارآفرین، داروساز و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است، که در سال 1978 شرکت «هوم دیپو» را تأسیس نمود.

هوم دیپو هم ‌اکنون به‌ عنوان بزرگترین فروشنده لوازم خانگی و ساختمانی آمریکا شناخته می شود. برنارد مارکوس در رتبه 437 از فهرست ثروتمندترین افراد جهان مجله فوربز قرار گرفت.

او 10 میلیون دلار به یک سوپر پک کمک کرد که در آستانه انتخابات انبوهی از تبلیغات ضد بایدن را ارائه می داد و 5.8 میلیون دلار برای یک سوپر پک متمرکز در رقابت های جمهوری خواهان در سنا هزینه کرد. «آرتور بلانک» دیگر بنیانگذارهوم دیپو از بایدن در سال 2020 حمایت کرد، اما مارکوس بیش از 30 برابر بلانک برای ترامپ هزینه کرد.

 

9. آیزاک و لورا پرلموتر

دارایی خالص: 6.1 میلیارد دلار

مشارکت ها: 24.3 میلیون دلار

 

9. Isaac & Laura Perlmutter

 

پرلموتر، رئیس کمپانی سرگرمی «مارول» مدت هاست که به ترامپ، همسایه اش در پالم بیچ، فلوریدا وفادار است. حدود 95٪ از کمک های پرلموترها به ​​کمیته هایی که برای انتخاب مجدد رئیس جمهور قبلی رقابت می کردد، می رفت. ترامپ با پرلموتر نیز خوب بوده است - گفته می شود که وی در وزارت امور کهنه کاران به او نفوذ زیادی می بخشد، حتی اگر سرمایه دار کتابهای طنز هرگز موقعیت رسمی در این وزارتخانه نداشته باشد.

 

10. جی جو و مارلین ریکتز

دارایی خالص: 3.7 میلیارد دلار

مشارکت ها: 22.3 میلیون دلار

 

10. J. Joe & Marlene Ricketts

 

ریکتز، که یک شرکت کارگزاری سهام تاسیس کرد و همسرش، مارلین، میلیون ها دلار را برای حمایت از ترامپ و سناتورهای  جمهوری خواه پیش از انتخابات سال 2020 هزینه کرد. آنها همچنین به یک سوپر پک به نام «شهروندان برای کارآفرینی آزاد» 7.8 میلیون دلار کمک مالی ارائه دادند. این گروه هزینه های زیادی را برای رقابت های کنگره در نیومکزیکو، ویرجینیا، کالیفرنیا و اوکلاهما صرف کرد. «تاد» یکی از پسران آنها، به عنوان رئیس امور مالی کمیته ملی جمهوری خواهان فعالیت می کند، در حالی که پسر دیگر، پیت، فرماندار نبراسکا است.

 

11. چارلز و هلن شواب

دارایی خالص: 10.5 میلیارد دلار

مشارکت ها: 21.2 میلیون دلار

 

چارلز_شوآب

 

چارلز شوآب مدیر مالی آمریکایی است. او مؤسس و رئیس هیئت مدیرهٔ ابرشرکت چارلز شوآب است. او در فروش تخفیف اوراق بهادار در سال 1975 پیشگام بود. او در سال 2008 از مدیریت عامل اجرایی ارشد بازنشسته شده ولی همچنان بزرگترین سهام ‌دار آن است.

او  76مین ثروتمند در فهرست فوربز است.

پادشاه اوراق بهادار و همسرش هلن از حمایت مستقیم از ترامپ شانه خالی کردند، در حالی که میلیون ها دلار به کمیته ها و سوپر پک های حمایت از جمهوری خواهان کاندیدای کنگره اهدا کردند. آنها همچنین حدود یک میلیون دلار به کمیته ملی جمهوری خواهان دادند. سوابق آنها نشان می دهد که این وجوه به حساب های استفاده شده برای قرار دادن کنوانسیون ملی جمهوری خواهان و پرداخت به وکلا استفاده شده است.

 

12. لیندا مک ماهون، همسر وینس مک ماهون

دارایی خالص همسر: 1.9 میلیارد دلار

مشارکت ها: 18.4 میلیون دلار

 

لیندا مک‌من

در سال 2017 ، لیندا مک ماهون مدیر عامل سابق سرگرمی جهانی کشتی فرنگی،  در کاخ سفید ترامپ سمتی را در کابینه عهده دار شد و به عنوان رئیس اداره تجارت های کوچک کار می کرد. او این پست را در سال 2019 ترک کرد تا رهبری اولین سوپر پک طرفدار ترامپ را داشته باشد و در پایان 15.7 میلیون دلار به این گروه پرداخت.

 

13. استفان و سوزان ماندل

دارایی خالص: 2.8 میلیارد دلار

مشارکت ها: 18.2 میلیون دلار

 

Stephen-Mandel

 

مانتل و همسرش سوزان، غول صندوق های تامینی کانکتیکات، میلیون ها دلار برای حمایت از انتخابات جو بایدن، به طور مستقیم و از طریق سوپر پک ها هزینه کردند. آنها همکاران خود را به عضویت این سوپر پک ها در آوردند و آنها را به عنوان بسته های رسمی بایدن معرفی کردند. سوزان ماندل همچنین 1.3 میلیون دلار به سوپر پک «والدین برنامه ریزی شده» کمک کرد.

 

14. وارن و هریت استیونز

دارایی خالص: 2.7 میلیارد دلار

مشارکت ها: 18.1 میلیون دلار

 

وارن استفنز

 

استیونس، بانکدار آرکانزاس، یک اهدا کننده قدیمی جمهوری خواه است. وی 3.5 میلیون دلار برای دو سوپر پک طرفدار ترامپ و 6 میلیون دلار به صندوق رهبری سنا اختصاص داد. او همچنین پول هایی را به سوپر پک هایی ریخت که از «سوزان کالینز و لیندزی گراهام» جمهوری خواه حمایت می کردند. 

 

15. پل سینگر

دارایی خالص: 3.6 میلیارد دلار

مشارکت ها: 16.8 میلیون دلار

 

سینگر

 

میلیاردر آمریکایی که سابقه حمایت از اهداف سیاسی محافظه کارانه و دگرباشان جنسی را دارد، در سال 2016 سرسختانه مخالف دونالد ترامپ بود. به هر حال او یک میلیون دلار به کمیته تحلیف رئیس جمهور سابق اهدا کرد، اما او خیلی بیشتر برای کمک به ترامپ هزینه نکرد. بیشترین هزینه این سرمایه گذار در آستانه انتخابات 2020 مبلغ 6.5 میلیون دلار بود که به صندوق موسوم به «رهبری سنا» در حمایت از جمهوری خواهان اعطا شد.

 

16. پاتریک و شرلی رایان

دارایی خالص: 3.4 میلیارد دلار

مشارکت ها: 16.2 میلیون دلار

 

پاتریک ریان

 

بنیانگذار و مدیر عامل شرکت بیمه رایان در شیکاگو از اهدای کمک به ترامپ اجتناب کرد. در عوض، او و همسرش شرلی بخش عمده ای از مشارکت خود را در سوپر پک هایی صرف کردند که در رقابت های اصلی جمهوری خواهان درسنا حضور داشتند. از بزرگترین کمک های آنها: 10.5 میلیون دلار به صندوق رهبری سنا، 1.75 میلیون دلار به «آمریکایی ها برای اقدام به موفقیت» (که 13 میلیون دلار برای حمایت از دیوید پردو هزینه کرد) و 1.5 میلیون دلار به صندوق «آینده بهتر ام. آی» (که 11 میلیون دلار صرف مخالفت با گری پیترز کرد).

 

17. رید هافمن و میشل یی

دارایی خالص: 2 میلیارد دلار

مشارکت ها: 15.1 میلیون دلار

 

رید هافمن

 

رید هافمن کارآفرین، سرمایه‌ گذار، نویسنده، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است، که در سال 2002 شرکت لینکدین را تأسیس نمود. وی هم‌ اکنون به عنوان رئیس هیئت مدیره شرکت لینکدین فعالیت می‌ کند. رید هافمن به عنوان 51امین ثروتمند در عرصهٔ تکنولوژی، 341امین میلیاردر جهان و 65امین فرد قدرتمند شناخته شده ‌است.

هافمن علاوه بر ریختن میلیون ها دلار درسوپر پک هایی که از جو بایدن و سایر دموکرات ها حمایت می کنند، رویکرد کمی متفاوت در هزینه های سیاسی خود داشت. وی 4.5 میلیون دلار برای همکاری با گروهی از شرکت های رسانه ای و پروژه لینکلن برای تولید تبلیغات دیجیتالی انتقادی از ترامپ هزینه کرد.

 

18. هنری و مارشا لوفر

دارایی خالص: 2.1 میلیارد دلار

مشارکت ها: 14.8 میلیون دلار

 

هنری لوفر

 

لوفر پس از کار به عنوان استاد با جیم سیمونز (شماره 7) در دانشگاه ایالتی نیویورک در استونی بروک ، به همکار خود در تکنولوژی رنسانس - صندوق تامینی تاسیسی سیمونز- پیوست. اکنون هر دو اهدا کننده بزرگ دموکرات هستند. لوفر و همسرش، مارشا، 2.5 میلیون دلار برای یک سوپر پک حمایت از بایدن و 1.8 میلیون دلار دیگر برای گروهی که از دموکرات ها در سنا حمایت می کنند، سرمایه گذاری کردند.

 

19. استیو و آندره وین

دارایی خالص: 3 میلیارد دلار

مشارکت ها: 14.8 میلیون دلار

 

استیو وین

 

استیو وین اَبَربیزنس‌ من آمریکایی است که به دلیل اشتغال در زمینهٔ صنعت هتل و کازینوهای لوکس شناخته می ‌شود.

وین در میان اتهامات سوء استفاده جنسی در سال 2018، از سمت ریاست مالی کمیته ملی جمهوری خواه و مدیرعاملی استراحتگاه های وین کناره گیری کرد. او و همسرش، آندره، بیش از هر زمان دیگری برای انتخابات 2020 هزینه کردند، و بیش از 10 میلیون دلار به سوپر پک هایی که هزینه زیادی را برای رقابت های سنا در جورجیا صرف کردند، منتقل کردند.

 

20. کلسی و امی وارن

دارایی خالص: 3.2 میلیارد دلار

مشارکت ها: 14 میلیون دلار

 

کلسی وارن

 

دونالد ترامپ راه را برای «خط لوله دسترسی به داکوتا» برای وارن باز کرد، سپس این میلیاردر نفتی را به عضویت هیئت مدیره مرکز هنرهای نمایشی جان اف کندی منصوب کرد. عجیب نیست که وارن حاضر شد بیش از 10 میلیون دلار برای انتخاب مجدد ترامپ هزینه کند. در طول تابستان ، وارن به فوربز گفت که انتخابات 2020 «مهمترین انتخابات در یک نسل» خواهد بود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.