ترامپ که از حمله به ساختمان کنگره به هدف خود برای لغو نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نرسید و حالا همه چیز علیه وی شده است در سخنانی تازه تلاش کرده است که طرفداران خود را از این حمله تبرئه کند.

 

به گزارش جماران به نقل از رویترز،«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در پی افزایش فشارها بر وی در پی حمله طرفدارانش به ساختمان کنگره آمریکا اکنون تلاش می کند که طرفدارانش را تبرئه کند و مهاجمان را افرادی غیر از آنها معرفی کند.

ترامپ در جدیدترین اظهاراتش گناه حمله به ساختمان کنگره آمریکا را به گردن جنبش«آنتیفا» انداخت.

جنبش اَنتیفا به مجموعه‌ای از گروه‌های جناح چپِ مستقلِ ستیزه جوی ضد فاشیستی در ایالات متحده آمریکا گفته می‌شود. ویژگی اصلی گروه‌های آنتیفا استفادهٔ آن‌ها از اقدام عملی است.

یک مسئول در کاخ سفید و یک منبع آگاه گفتند که ترامپ در گفت و گویی تلفنی به مدت 30 دقیقه با «کوین مک کارتی»رهبر اقلیت مجلس نمایندگان، جنبش آنتیفا را مسئول حمله به ساختمان کنگره معرفی کرد.

این در حالی است که فیلم ها و عکس ها نشان می دهد که آشوب طلبان و مهاجمان به ساختمان کنگره طرفداران دو آتشه خود ترامپ هستند.

از سوی دیگر، اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور را به دلیل «تحریک به شورش» ارائه کردند.

این طرح پنج روز پس از یورش گروهی از هواداران رئیس جمهوری ایالات متحده به ساختمان کنگره ارائه شد. در جریان حوادث روز چهارشنبه گذشته در واشنگتن پنج نفر کشته شدند. از سوی دیگر اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان با قطعنامه پیشنهادی دموکرات ها که در آن از «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری خواسته شده است تا با کمک کابینه دونالد ترامپ را از قدرت برکنار کند مخالفت کردند.

با این حال مخالفت آنها تنها مانع از تصویب این قطعنامه به اتفاق آراء شد و در نهایت این قطعنامه با توجه به ساز و کارهای داخلی مجلس نمایندگان احتمالا امروز سه شنبه به رای گذاشته خواهد شد.

در این قطعنامه از معاون رئیس جمهوری خواسته شده است تا با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا با رای اکثریت کابینه دونالد ترامپ را برکنار کند. مایک پنس طی پنج روز گذشته در مورد استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی اظهار نظری نکرده است.

طرح استیضاح دونالد ترامپ در حالی به مجلس نمایندگان ارائه شد که تنها 8 روز به پایان دوره ریاست جمهوری او باقی مانده است. «جو بایدن» رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده قرار است ساعت ۱۲ ظهر روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن) با ادای سوگند ریاست جمهوری جانشین دونالد ترامپ شود.

انتظار می رود که رای گیری درباره طرح استیضاح دونالد ترامپ در مجلس نمایندگان طی روزهای آینده انجام شود. در صورت تصویب این طرح در مجلس نمایندگان دونالد ترامپ اولین رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا خواهد بود که دو بار استیضاح می شود.

آیا استیضاح ترامپ می‌تواند مانع از نامزدی او در انتخابات ۲۰۲۴ شود؟

مجلس سنای آمریکا سال گذشته با اولین طرح استیضاح دونالد ترامپ که او در آن به «سوءاستفاده از قدرت» و «کارشکنی در کار کنگره» متهم شده بود مخالفت کرد. رسیدگی به اتهام های رئیس جمهوری در طرح استیضاح در مجلس سنا مشابه روند محاکمه قضایی است. اعضای مجلس سنا نقش هیات منصفه را دارند و در صورت رای دو سوم آنها به طرح استیضاح، رئیس جمهوری «مجرم» شناخته می شود و از کار برکنار خواهد شد. این در حالی است که به نظر می رسد دومین محاکمه دونالد ترامپ در مجلس سنای آمریکا پس از پایان دوره ریاست جمهوری او صورت گیرد و امکان برکناری او با استیضاح وجود نخواهد داشت.

دونالد ترامپ پس از آنکه با انتشار ویدئویی اشغال ساختمان کنگره را محکوم کرد اظهار نظر علنی در مورد تحولات در واشنگتن نکرده است. تصمیم شبکه اجتماعی توئیتر برای بستن حساب کاربری او اکنون رئیس جمهوری آمریکا را که حضور فعالی در این شبکه اجتماعی داشت از مهمترین راه ارتباطی با هوادارانش محروم کرده است. حساب کاربری دونالد ترامپ را حدود ۸۸ میلیون نفر در شبکه اجتماعی توئیتر دنبال می کردند.

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان روز یکشنبه در نامه ای به همکارانش اعلام کرد که پس از تصویب قطعنامه ای در حمایت از برکناری دونالد ترامپ از سوی معاون رئیس جمهوری و اعضای کابینه طرح استیضاح در این مجلس به رای گذاشته خواهد شد. اشغال ساختمان کنگره در روز بررسی و تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باعث شده است که دموکرات ها و حتی برخی از جمهوریخواهان از استیضاح مجدد دونالد ترامپ حمایت کنند.

در جریان حمله روز چهارشنبه گذشته هواداران رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده به ساختمان کنگره پنج نفر کشته شدند. با این حال بنا به گزارش ها در طرح استیضاح دونالد ترامپ تنها به حوادث اخیر واشنگتن اشاره نشده و قرار است مکالمه ضبط شده او با یک مقام ارشد ایالت جورجیا نیز مطرح شود. رئیس جمهوری آمریکا چند روز پیش از یورش طرفدارانش به ساختمان کنگره در جریان مکالمه ای تلفنی از وزیر امور داخلی جورجیا خواسته بود تا بیش از ۱۱ هزار رای در این ایالت برای او «پیدا» کند.

طرح استیضاح دونالد ترامپ پس از تصویب احتمالی در مجلس نمایندگان باید از سوی نانسی پلوسی به مجلس سنا ارجاع شود. دموکرات ها در مجلس سنا برخلاف مجلس نمایندگان که تنها به اکثریت نصف به علاوه یک برای تصویب طرح نیاز دارند به رای ۶۷ سناتور (دو سوم اعضای مجلس سنا) احتیاج خواهند داشت.

از سوی دیگر جلسات مجلس سنا تا روز ۱۹ ژانویه یعنی یک روز پیش از آغاز دوره ریاست جمهوری جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا تعطیل شده است. به این ترتیب احتمال رسیدگی به طرح استیضاح و آغاز محاکمه دونالد ترامپ در مجلس سنا پیش از روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن) کم است. با این حال دموکرات ها با تصویب طرح استیضاح در مجلس نمایندگان چند هدف را دنبال می کنند. یکی از اهداف اصلی آنها علاوه بر واکنش به اشغال ساختمان کنگره پایان دادن به حیات سیاسی دونالد ترامپ است. چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا که ۷۴ سال دارد پیش از این در حال بررسی احتمال اعلام نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ بود.

بنا به برخی از گزارشها دونالد ترامپ تا پیش از حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن قصد داشت تا همزمان با مراسم تحلیف جو بایدن در روز ۲۰ ژانویه نامزدی خود را برای انتخابات دوره آینده اعلام کند. اما استیضاح دونالد ترامپ چگونه می تواند به حیات سیاسی او پایان دهد؟

دموکرات ها پس از پیروزی در انتخابات دور دوم مجلس سنا در ایالت جورجیا که روز پنجم ژانویه (۱۶ دی) برگزار شد به زودی ۵۰ کرسی این مجلس را در اختیار خواهند داشت. آنها به این ترتیب پس از آغاز دوره ریاست جمهوری جو بایدن با تکیه به رای «کامالا هریس» که علاوه بر معاونت ریاست جمهوری، ریاست مجلس سنا را نیز در اختیار خواهد داشت به حزب اکثریت در مجلس سنا تبدیل خواهند شد.

رسیدگی به طرح استیضاح رئیس جمهوری در مجلس سنا که حتی پس از پایان دوره زمامداری او نیز امکان پذیر است مشابه یک محاکمه خواهد بود. به این معنا که دونالد ترامپ در مقام متهم وکلای مدافع خود را خواهد داشت. تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان نیز با حضور در مجلس سنا نقش دادستان را ایفا خواهند کرد و موارد اتهامی علیه چهل و پنجمین رئیس جمهوری را مطرح خواهند کرد. در این میان نقش ۱۰۰ عضو مجلس سنا مشابه اعضای هیات منصفه خواهد بود. ریاست جلسات محاکمه نیز بر عهده «جان رابرتز» رئیس دیوان عالی آمریکا خواهد بود.

دموکرات ها با توجه به ترکیب جدید مجلس سنا به رای ۱۷ سناتور جمهوریخواه برای مجرم شناخته شدن دونالد ترامپ نیاز خواهند داشت. هر چند هنوز موارد اتهامی دونالد ترامپ به طور رسمی از سوی مجلس نمایندگان یا کمیته قضایی آن اعلام نشده است اما احتمالا «تشویق به شورش» اتهام اصلی او در دومین استیضاحش خواهد بود.

قانون اساسی آمریکا به مجلس سنا اجازه می دهد که در صورت مجرم شناخته شدن مقام های فدرال در این نهاد رای به عدم صلاحیت دائمی آنها برای فعالیت در سمت های دولتی بدهد. انگیزه اصلی دموکرات ها از استیضاح مجدد دونالد ترامپ برخلاف اولین استیضاح که تقریبا یک سال پیش در همین روزها انجام شد برکناری او از ریاست جمهوری نیست. آنها این بار در تلاش هستند تا او را به دنبال اشغال ساختمان کنگره برای همیشه از حضور در سمت های دولتی محروم کنند.

سناتورهای دموکرات پس از رای احتمالی دو سوم اعضای مجلس سنا به مجرم بودن دونالد ترامپ برای تعیین مجازات «عدم صلاحیت دائمی» او برای حضور در سمت های دولتی تنها به اکثریت مطلق آراء در این مجلس نیاز خواهند داشت.

تعدادی از سناتورهای جمهوریخواه از جمله «لیسا مرکاوسکی» سناتور آلاسکا و «پت تومی» سناتور پنسیلوانیا خواستار استعفای دونالد ترامپ پیش از پایان دوره ریاست جمهوری اش شده اند. به نظر می رسد احتمال رای مثبت این دو سناتور و سناتورهای جمهوریخواهی همچون «سوزان کالینز» سناتور ایالت مین و «میت رامنی» سناتور یوتا به طرح استیضاح وجود دارد.

شبکه «فاکس نیوز» هم پیش از این گزارش داده بود که تعدادی از اعضای جمهوریخواه کنگره با حمایت از طرح استیضاح دونالد ترامپ قصد دارند مانع از نامزدی مجدد او در سال ۲۰۲۴ شوند.

این در حالی است که اکثر نظرسنجی ها تا پیش از یورش هواداران رئیس جمهوری آمریکا به ساختمان کنگره از محبوبیت بالای دونالد ترامپ در میان رای دهندگان جمهوریخواه حکایت داشت. بنا به همین نظرسنجی ها دونالد ترامپ بخت نخست برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ در رقابت های مقدماتی این حزب است.

ممانعت از نامزدی دونالد ترامپ در انتخابات دوره بعد برای بسیاری از چهره های شناخته شده حزب جمهوریخواه از جمله تعدادی از سناتورهای این حزب می تواند وسوسه انگیز باشد زیرا به این ترتیب مسیر برای حضور آنها در عرصه رقابت های مقدماتی حزب جمهوریخواه هموار خواهد شد. با این حال یکی از نگرانی های اصلی آنها احتمالا از دست دادن رای هواداران دونالد ترامپ خواهد بود.

این در حالی است که حتی در صورت رای مجلس سنا به مجرم بودن دونالد ترامپ و محرومیت او از حضور در سمت های دولتی خطر حضور یک ترامپ دیگر در رقابت های مقدماتی حزب جمهوریخواه وجود خواهد داشت. دونالد ترامپ جونیور و ایوانکا ترامپ، دو نفر از فرزندان رئیس جمهوری کنونی آمریکا از جمله نامزدهای احتمالی عرصه رقابت های مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ در صورت عدم حضور شخص دونالد ترامپ خواهند بود.

از سوی دیگر دموکرات ها با وادار کردن اعضای جمهوریخواه کنگره، چه اعضای مجلس نمایندگان و چه سناتورها، در عمل در تلاش هستند تا آنها را وادار کنند درباره مسئولیت دونالد ترامپ در حوادث اخیر واشنگتن موضع گیری کنند. مخالفت یا موافقت هر کدام از اعضای جمهوریخواه کنگره با طرح استیضاح می تواند در جریان انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۲۲ یا انتخابات سنا در سال های بعد به ضرر آنها تمام شود. آن دسته از اعضای جمهوریخواه کنگره که با استیضاح همراهی خواهند کرد ممکن است رای هواداران ترامپ را از دست دهند و یا حتی در انتخابات درون حزبی برای کسب مجدد نامزدی حزب از یک نامزد مورد حمایت دونالد ترامپ شکست بخورند.

آن گروه از جمهوریخواهان کنگره که با استیضاح مخالفت کنند نیز هر چند احتمالا در میان هواداران دونالد ترامپ محبوب خواهند شد اما باید با ماشین تبلیغاتی دموکرات ها که آنها را به حمایت از اشغال ساختمان کنگره متهم خواهد کرد روبرو شوند. احتمال اینکه رای دهندگان مستقل یا جمهوریخواهان میانه رو از این نامزدها در انتخابات دوره بعد روی برگردانند نیز کم نخواهد بود.

 

ادامه موج استعفاها از دولت ترامپ

به دنبال تبعات پس از درگیری ‌های مرگبار کنگره، سرپرست وزارت امنیت داخلی آمریکا هم استعفا کرد.

نیویورک تایمزگزار شداد که  «چاد اف. ولف» وزیر امنیت داخلی کابینه ترامپ استعفا داد.

چاد ولف در نامه ‌ای به کارکنان این وزارتخانه اعلام کرد از ساعت 23:59 دقیقه امشب، به عنوان سرپرست وزارت شما کنار می ‌روم.

وی افزود: من از انجام این اقدام ناراحت هستم، زیرا قصد من این بود که تا پایان این دولت فعالیت کنم. 

سرپرست وزارت امنیت داخلی ادامه داد: متاسفانه، این اقدام به دلیل رویدادهای اخیر از جمله احکام غیر شایسته دادگاه در مورد اعتبار صلاحیت من به عنوان سرپرست وزارت‌خانه، انجام شده است. 

ولف اضافه کرد: این حوادث و نگرانی‌ ها به طور فزاینده‌ ای باعث دور شدن توجه و منابع از کار مهم وزارت، در این برهه حساس انتقال قدرت می ‌شود.

این سومین وزیر دولت آمریکا است که در 6 روز گذشته پس از درگیری ‌های مرگبار کنگره در پی حمله هواداران رئیس جمهور آمریکا، کناره گیری کرده است.

پیش از وی، وزرای حمل نقل و آموزش و پرورش در پی بالا گرفتن انتقاد‌ها از رفتار و مواضع ترامپ استعاده کرده بودند.

خانم «ایلین چاو» با انتشار توئیتی روز پنجشنبه 18 دی ‌ماه گفت: «در پی دعوت ترامپ از هوادارانش برای اعتراضات، شاهد تجربه‌ ای تکان ‌دهنده و کاملا قابل اجتناب حمله طرفداران ریاست جمهوری به کنگره بودیم.»

ایلین گفته است به همین دلیل از سمت خود در کابینه دونالد ترامپ استعفا می ‌دهد و این استعفا از 11 ژانویه به اجرا در خواهد آمد.

«بتسی دووس» وزیر آموزش و پرورش نیز در بیانیه ‌ای اعلام کرده است که از سمت خود استعفا خواهد کرد.

در اعتراض به مواضع ترامپ و حمله گروهی از خشونت طلبان طرفدار وی به ساختمان کنگره، دو مقام ارشد دیگر دولت وی نیز روز پنجشنبه استعفا دادند.

«متیو پوتینپر» معاون مشاور امنیت ملی و «رایان تالی» مدیر ارشد بخش اروپا و روسیه شورای امنیت ملی از سمت ‌های خود استعفا داده‌ اند.

با این حال، استعفای چاد ولف می ‌تواند مهم ‌تر از سایرین تلقی شود چرا که وزارت تحت امر او - امنیت داخلی - یکی از حوزه هایی بود که سیاست‌ های مهاجرستیزانه، احداث دیوار مکزیک و جداسازی کودکان از والدین در مرزها و در چند ماه گذشته، برخورد با معترضان به مرگ «جورج فلوید» جوان سیاه پوستی که بدست پلیس آمریکا کشته شد، و خشونت پلیس را دنبال می ‌کرد.

استعفای چاد ولف در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن - 20 ژانویه - روی می ‌دهد که رویدادی با حساسیت‌ های فوق امنیتی است و بخشی از تامین امنیت آن بر عهده همین وزارتخانه است.

دوران ریاست جمهوری ترامپ قرار است 20 ژانویه، 8 روز دیگر پایان یابد و وی گفته است به رغم پافشاری ‌اش به «تقلب در انتخابات»، متعهد به تحویل قدرت به «جو بایدن» رئیس‌ جمهور منتخب است. 

بسیاری از دموکرات ‌ها و حتی جمهوری‌ خواهان، از جمله «میک مولوینی» رئیس سابق دفتر ریاست جمهوری ترامپ خواهان کنار گذاشته شدن وی از قدرت هستند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.