در حالی که مردم ترکیه با مشکلات اقتصادی دست‌ وپنجه نرم می‌ کنند رئیس جمهور این کشور پول مالیات ‌دهندگان را برای بنا کردن کاخ ‌های مجللی خرج می ‌کند که به‌ ویژه یادآور پادشاهان دوران عثمانی ‌اند.

 

به گزارش جماران، خبرگزاری آلمان گزارش داد: تقریبا دو سال است که ترکیه در بحران اقتصادی و ارزی به‌ سر می‌ برد. ارزش لیر، پول ملی این کشور، مدتی است که در سقوط آزاد دائما کاسته می ‌شود و بیکاری ماه ‌هاست که گریبان جوانان را می ‌فشرد.

بحران کرونا که همه دنیا را در بر گرفته نیز مشکلی بر مشکلات مردم ترکیه افزوده است. این همه گیری بیش از همه به حوزه گردشگری آسیب رسانده که یکی از صنایع پردرآمد ترکیه محسوب می‌ شود.

مردم ترکیه در شرایط سختی به‌ سر می ‌برند تا جایی که بسیاری از جوانان این کشور فرار را بر قرار ترجیح داده و ترک وطن می ‌کنند.

با این حال «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه نه از راه ‌حل برای خروج از این وضعیت بلکه از پروژه‌ های ساختمانی پرهزینه بی ‌حاصل حرف می‌ زند.

 

2

 

به رغم انتقادهای اپوزیسیون، اردوغان سودای ساخت یک کاخ چندمیلیونی دیگر در شمال دریاچه وان را دارد که قرار است یادآور کاخ قبادآباد متعلق به سلطان کی‌ قباد اول از سلجوقیان روم در قرن 13 میلادی باشد.

دولت ترکیه می ‌گوید محوطه این کاخ همان جایی است که در آن سلطان آلپ ارسلان پس از پیروزی بر امپراتوری بیزانس در نبرد ملازگرد در سال 1071 چادر خود را برافراشت.

به گفته رسانه ‌های ترکیه، این کاخ 1071 متری بیش از 14 میلیون یورو هزینه خواهد برد در حالی که دولت ترکیه در ابتدا گفته بود، حدود 3.5 میلیون یورو خرج این پروژه خواهد شد. پیمانکار این ساخت ‌وساز دوست دوران مدرسه اردوغان است.

آن چه که به ‌ویژه اپوزیسیون را خشمگین کرده این است که در ژوئیه 2019 ساخت این کاخ توسط دادگاه قانون اساسی ترکیه متوقف شد. دادگاه می‌ گفت این کاخ مانع دسترسی عمومی به ساحل و منطقه اطراف دریاچه وان می‌ شود. اما دولت اردوغان این حکم را با تغییر قانون لغو کرد.

اردوغان در پاسخ به انتقادها گفته بود: «هر کاری دوست دارید بکنید، در هر صورت این کاخ ساخته خواهد شد.»

در پایان اوت اردوغان در منطقه «اخلاط» در کرانه دریاچه وان در یک سخنرانی با یادآوری نبرد ملازگرد از برپا کردن کاخ جدید سخن گفت. او به کاخ مجاور رفت، سپس در حرکتی نمادین در آن را گشود و یک شب را در آن ‌جا گذراند.

 

3

 

افزایش تصاعدی هزینه ‌پروژه‌ های ساختمانی

«گلیزار بیجر کاراجا» از حزب جمهوری ‌خواه خلق با انتقاد از رئیس‌ جمهور در پارلمان ترکیه گفت: «سواحل دریاچه وان فدای طمع یک مرد می‌ شود.»

او افزود: «وقتی میلیو ن‌ها تن از هم‌ وطنان ما با بحران اقتصادی دست و پنجه نرم می ‌کنند یک مرد پشت سر هم کاخ می‌ سازد.»

«جهاد اوزکان» نایب‌ رئیس فراکسیون حزب حاکم عدالت و توسعه پاسخ داد: «برای ما این ساختمان خانه‌ ای برای کل ملت است.»

علاوه بر این، اردوغان یک اقامتگاه تابستانی مجلل در منطقه مرمریس ساخته که 300 اتاق دارد. این پروژه نیز به گفته رسانه‌ های ترکیه، بسیار گران تمام شده و ملاحظات زیست ‌محیطی را زیر پا گذاشته است. 37 میلیون یورو خرج این عمارت شده و 50 هزار اصله درخت برای آن قطع شده ‌اند.

 

4

 

این سومین کاخ مجللی است که رئیس‌ جمهور ترکیه آن را با درآمدهای مالیاتی بنا کرده است. در سال 2014 اردوغان کاخ عظیم ریاست جمهوری خود با نام «آکسارای» یا «آق سرای» را در آنکارا ساخت. در آن زمان نیز به این دلیل که ساخت این بنا نیم میلیارد یورو خرج برداشت و بنا در منطقه حفاظت‌شده ساخته شد، رئیس ‌جمهور با انتقادهای شدید و هرچند بی‌ حاصل اپوزیسیون مواجه شد.

منتقدان همچنین بر این نکته دست می‌ گذراند که رئیس‌ جمهور ترکیه هر چه می ‌گذرد با اعتماد به ‌نفس بیشتری در بنای یادمان ‌های میراث عثمانی را مقدم بر جمهوری ترکیه و مؤسس آن مصطفی کمال آتاتورک قرار می‌ دهد.

سه کاخ مجلل اردوغان و بسیاری از پروژه‌ های ساختمانی دیگر او در سال ‌های گذشته تفاوت زیادی با بناهای یادبود معمولی دوران پس از تأسیس جمهوری ترکیه در سال 1923 دارند. بناهای اردوغان حتی در معماری نیز چشم به دوران سلجوقیان و عثمانیان دوخته‌ اند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.