اخبار مرتبط

آمریکا پس از گذشت تقریبا 30 سال بار دیگر خواستار انجام یک آزمایش هسته ‌ای شده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، واشنگتن پست گزارش داد دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حال بررسی انجام یک آزمایش هسته ‌ای است که از سال 1992 تاکنون بی ‌سابقه خواهد بود. می توان گفت که به نظر می رسد آمریکا در مسیری گام برمی دارد که به دنبال آن جهان ناخواسته وارد رقابت تسلیحاتی جدیدی خواهد شد.

منابع نزدیک به دولت ترامپ در مصاحبه با این روزنامه ابراز داشته ‌اند که که این موضوع جمعه در نشست رهبران بالاترین ارگان های امنیت ملی آمریکا مطرح شد.

این نشست پس از گزارش کاخ سفید در مورد آزمایش های هسته ای مخفی پنهان که گفته می شود از سوی روسیه و چین انجام شده اند منتشر شده، گرچه هیچ مدرکی از این آزمایش ها ارائه نشده است.

یک منبع آگاه افزود که به نظر می ‌رسد این تصمیم با این پیش فرض اتخاذ شده که روسیه و چین با آزمایشات مخفی هسته ‌ای به امضای توافقی سه ‌جانبه برای محدود کردن تسلیحات هسته ‌ای رضایت می ‌دهد.

گفته می شود در جلسه فوق الذکر در حصول توافق بر سر نقض معاهده فعلی توفیق حاصل نشد و بحث ها همچنان ادامه دارد. به گفته یکی از منابع روزنامه آمریکایی، نشان دادن این نکته به مسکو و پکن که ایالات متحده می تواند سریعا آزمایشات خود را سازماندهی کند، «ممکن است در مذاکرات به عنوان بخشی از توافق سه جانبه برای تنظیم زرادخانه های قدرت های هسته ای مفید باشد.»

با این حال ، یک منبع دیگر گفت که در پایان تصمیم گرفته شد که به تهدیدات چین و روسیه پاسخ داده شده اما از سرگیری آزمایش های هسته ای جلوگیری شود.

دولت ترامپ که از یک توافق مهم کنترل تسلیحات هسته‌ ای با روسیه خارج شده و قصد خود را برای خروج از بسیاری از توافق ‌های کنترل تسلیحاتی دیگر اعلام کرده، ابراز تمایل می‌ کند که واشنگتن و مسکو وارد توافق جدیدی برای منع تسلیحات هسته ‌ای شوند که چین را نیز شامل شود.

رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین همتای روس خود خواستار مشارکت دادن چین در توافق کنترل تسلیحات واشنگتن و مسکو شد. اما چین که در چندین حوزه از جمله  اقتصاد و سیاست و در مسایل تجاری و مسائل مربوط به تایوان، هنگ ‌کنگ و وضعیت مسلمانان اویغو در منطقه خودمختار سین ‌کیانگ دچار تنش با واشنگتن است، اعلام کرده است که تمایلی برای پیوستن به چنین توافقی ندارد.

در ماه فوریه «ولادیمیر یرماکوف» مدیر بخش منع گسترش سلاح های هسته ای و کنترل تسلیحات در وزارت خارجه روسیه اعلام کرد روسیه و ایالات متحده از همه فرصت ها برای خلع سلاح هسته ای استفاده کرده اند. یرماکوف افزود: گام های بعدی به مشارکت انگلیس و فرانسه نیاز دارد، زیرا آنها دارای تسلیحات هسته ای بوده و متحدین نظامی طرف آمریکایی هستند

«رابرت اوبراین» دستیار رهبر امنیت ملی امریکا هم گفت که ایالات متحده مشتاقانه منتظر بحث جدی در مورد کاهش تسلیحات هسته ای با روسیه و چین است.

وی یادآور شد: طرف آمریکایی از پیمان «ناکارآمد» درباره از بین بردن موشک های میان برد و برد کوتاه خارج شده است.

دولت ترامپ به بهانه نقض «پیمان منع گسترش موشک‌ های هسته‌ ای دوربرد و میان برد» از سوی روسیه، از این پیمان خارج شد و مسکو نیز در پی این اقدام واشنگتن، توقف پایبندی خود به آن را اعلام کرد.

پیمان منع موشک ‌های دوربرد و میان ‌برد هسته‌ای (INF) مبنی بر منع خرید یا آزمایش موشک ‌های زمینی با برد 500 تا 5500 کیلومتر در سال 1987 میان «رونالد ریگان» رئیس جمهور وقت آمریکا و «میخائیل گورباچف» رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی (سابق) امضا شده بود.

شورای فدراتیو روسیه نیز سال گذشته پیش ‌نویس طرح قانون مربوط به خروج این کشور از پیمان منع موشک‌ های میان ‌برد هسته ‌ای را با اتفاق آرا به تصویب رساند و ولادیمیر پوتین نیز آن را تائید کرد.

در سال 1996، مجمع عمومی سازمان ملل پیمان منع جامع آزمایش ‌های هسته ‌ای را به تصویب رساند. کشورهای امضا کننده بدون قید و شرط از آزمایش تسلیحات هسته ای در جو، فضای کیهانی و زیر آب  باید خودداری کنند.

 

دونالد ترامپ از زمان به قدرت رسیدن در آمریکا با یا بی بهانه، به رغم مخالفت های متحدان غربی و انتقادات جهانی از معاهدات و پیمانی های متعدد بین المللی خارج شده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.