اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان با انتخاب ساسکیا اسکن و نوربرت والتر بوریانس در عمل مخالفت خود را با شرکت حزبشان در دولت ائتلافی نشان دادند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری آلمان گزارش داد انتخاب دو رهبر تازه برای حزب سوسیال دموکرات آلمان، که هر دو از منتقدان ائتلاف با حزب «آنگلا مرکل» هستند، پرسش‌ هایی را درباره آینده دولت ائتلافی این کشور برانگیخت.

روز شنبه 216 هزار و 721 برگ انتخاباتی اعضای حزب برای تعیین رهبری دو نفره در راس حزب سوسیال دموکرات آلمان شمارش شد. این رقم برابر بود با یک مشارکت 54 درصدی اعضای حزب.

از این تعداد آرا 53 درصد به ریاست دو نفره خانم «ساسکیا اسکن» و «نوربرت والتر بوریانس» و 45 درصد به ریاست دو نفره خانم «کلارا گی‌ ویتس» و «اولاف شولتس» رای دادند. به این ترتیب اولاف شولتس، وزیر دارایی و معاون صدراعظم در دولت ائتلافی آلمان، و کلارا گی‌ ویتس، که هر دو از طرفداران ادامه مشارکت سوسیال‌دموکرات ها در ائتلاف بزرگ در دولت آلمان بودند، در انتخابات تعیین رهبری حزب سوسیال دموکرات آلمان متحمل شکست شدند.

اعضای حزب با رای خود اعلام کردند که مایل به ادامه ائتلاف در دولت آلمان نیستند.

از سوی دیگر حزب محافظه‌ کارِ دموکرات مسیحی آلمان به رهبری «آنگلا مرکل» صدراعظم این کشور بی‌ درنگ اعلام کرد مایل است با رهبران تازهٔ حزب سوسیال دموکرات همکاری کند.

«پل زایماخ» دبیر کل اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان گفت:‌ «می‌ خواهیم آلمان را به‌ خوبی اداره کنیم. به همین منظور بنیادی برای همکاری محافظه‌ کاران و سوسیال‌ دموکرات‌ ها ایجاد کرده‌ ایم و در این بنیاد هیچ چیز عوض نشده است.»

نتیجه انتخابات درون حزبی باید در روزهای آینده به تایید نهایی حزب برسد که در آن صورت نخستین برنامه دو رهبر تازه آن خواهد بود که درباره ماندن در ائتلاف با محافظه‌ کارانِ دموکرات مسیحی تصمیم‌ گیری کنند.

حزب سوسیال دموکرات آلمان در تشکیل کابینه با حزب دموکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل ائتلاف کرده است. اما رهبران تازه این حزب که روز شنبه برگزیده شدند از مخالفان این ائتلاف هستند و همین امر سبب شده نگرانی‌ هایی درباره آینده دولت این کشور پدید بیاید.

سوسیال دموکرات‌ های آلمان پس از شش ماه بحث و جدال بر سر ریاست حزب، اگر چه آن را تعیین کردند، اما این امر می‌ تواند بحران داخلی دیگری را برای این حزب بیافریند. جناح مخالف ائتلاف دولتی در میان سوسیال دموکرات‌ ها معتقدند که باید با احزاب ائتلافی دموکرات‌ مسیحی و سوسیال مسیحی وارد مذاکره شد و شروط جدیدی برای ادامه ائتلاف پیش کشید. از جمله این شروط سرمایه‌ گذاری‌ های میلیاردی در حوزه اقلیمی و زیرساخت‌ ها، و نیز افزایش حداقل دستمزدها به 12 یورو در ساعت است.

پیش از این «آنه‌ گرت کرامپ کارن‌ باوئر» رئیس حزب دموکرات مسیحی تصریح کرده بود که مذاکره مجدد با سوسیال دموکرات‌ ها را نخواهد پذیرفت و به حزب خود توصیه می‌ کند که از ائتلاف خارج شود.

بسیاری از اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان، که قدیمی‌ ترین حزب سیاسی این کشور نیز به شمار می‌ رود، خواهان آن هستند که این حزب از ائتلاف با دولت کنونی خارج شود؛ امری که در صورت وقوع احتمالا موجب برگزاری انتخابات مجدد خواهد شد و دولتِ برآمده از آن با توجه به نداشتن اکثریت کنونی پارلمان، از قدرت کمتری برای اداره کشور برخوردار خواهد بود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.