مجید خورشیدی روز چهارشنبه در آئین تکریم و معارفه مدیرکل سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان بوشهر افزود: این سازمان نقش هویت‌بخشی به جامعه دارد و هویت گذشته ما را حفظ و تعمیق می‌بخشد.

وی بیان کرد: سازمان ملی اسناد همچنین کمک می‌کند تا واژگانی که در ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال گذشته در بخش اداری یا ادبیات عامه بکار گرفته شده ماندگار باشند زیرا چنانچه حرکت سازمان اسناد نبود به احتمال زیاد این‌ها نیز گم می‌شدند.

خورشیدی ادامه داد: ادبیاتی را در امور اداری استفاده می‌کنیم که ممکن است ۲۰ سال بعد از فرهنگ عامیانه خارج شود و به طور یقین کمک سازمان اسناد ملی است که منجر به حفظ این ادبیات می‌شود.

وی گفت: درست است که قدمت سازمان اسناد و کتابخانه ملی حدود ۵۰ سال است ولی با کمک این سازمان اسنادی چند صد ساله در این سازمان مرمت و آماده شده تا پژوهشگران و دانشجویان جامعه بتوانند از آن استفاده کنند.

خورشیدی افزود: به لحاظ ساخت اجتماعی نیاز به آرشیو داریم و از این باب سازمان اسناد ملی زمینه کم کردن شکاف بین نسلی را برعهده دارد و باید قدردان زحمت‌های آنان باشیم.

وی عنوان کرد: شکل نگهداری اسناد در خانه‌ها و بایگانی‌های راکدمان نامناسب است و عمده آنها که به طور راکد در ادارات استفاده می‌شود در پایین‌ترین شرایط نگهداری قرار دارند.

خورشیدی ادامه داد: اسنادی که در خانه‌ها نگهداری می‌شود قیمتی‌تر هستند اما به طور مسلم فردی که اسنادی را در خانه نگه‌داری می‌کند از ساختار علمی برای نگهداری اسناد آشنا نیستند.

وی یادآور شد: در استان بوشهر به واسطه تاریخ و تمدن کهن اسناد بسیاری در منازل و بایگانی‌ها در حال نگهداری است که قدمت آنها مربوط به چند صد سال گذشته است که چنین اسنادی باید تحویل سازمان اسناد و کتابخانه ملی شود تا به نام خود افراد نگهداری شوند و در موقع نیاز شرایط دسترسی صاحبان اسناد نیز برای آنها فراهم است.

استاندار بوشهر نیز گفت: بانوان در حوزه مدیریتی این استان عملکرد مطلوبی داشتند به گونه‌ای که اکنون در بسیاری از سمت‌های مهم طرفیت‌های آنان بکارگیری شده است.

عبدالکریم گراوند همچنین با اشاره به نقش و جایگاه مرکز اسناد و کتابخانه ملی یادآور شد: حفظ هویت ملی کشور از مهمترین دستاوردهای این مرکز است و در استان بوشهر با تلاش علامحسین نظامی که شخصیتی علمی و صاحب‌نظر و مدیری توانمند بود شاهد موفقیت های خوبی در این سازمان بودیم.

وی ادامه داد: امیدوارم نرگس صداقت نیز به عنوان رئیس جدید سازمان اسناد و کتابخانه ملی بوشهر  در این عرصه به موفقیت لازم دست پیدا کند.

 استاندار بوشهر یادآورشد: از تمام مدیران نیز انتظار داریم همکاری لازم را با مرکز اسناد و کتابخانه ملی داشته باشند تا اسناد و مدارک به خوبی حفظ و به آیندگان منتقل شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.