حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدصادق یوسفی مقدم روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: این همایش ۱۷ بهمن‌ماه امسال در مرکز همایش‌های غدیر قم با حضور اندیشمندان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه برگزار می‌شود.

وی مبانی و اصول مقاومت اسلامی از منظر قرآن کریم، شاخصه‌ها و الگوهای مقاومت در قرآن کریم، دستاوردهای مقاومت از منظر قرآن کریم، چالش‌های مقاومت از منظر قرآن کریم و گفتمان‌سازی مقاومت از منظر قرآن کریم را پنج محور اصلی این همایش نام برد.

وی گفت: در راستای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد فرهنگ‌سازی و ایجاد گفتمان مقاومت؛ پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با همکاری تعدادی از مراکز پژوهشی قرآنی کشور همایش مذکور را برگزار می‌کند.  

رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد: مقاله‌های منتخب در مجله های علمی – پژوهشی منتشر و از پدیدآورندگان این مقالات تجلیل می‌شود.  

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به دبیرخانه همایش به نشانی قم، خیابان معلم، پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم و یا تارنمای همایش به نشانی اینترنتی http://moghavemat.isca.ac.ir مراجعه کنند و یا در قم با تلفن ۳۱۱۵۱۴۴۹ با پیش‌شماره ۰۲۵ تماس بگیرند.

وی درباره علت مزین شدن نام همایش به قرآن کریم گفت: دلیل عمده این است که قرآن زبان مشترک همه جوامع اسلامی است و همه مسلمانان به قرآن به‌عنوان کلام الهی به دیده احترام می‌نگرند و هر اندیشه‌ای که به آن مستند شود، امت اسلام پذیرای آن اندیشه است.

وی از مقاومت به‌عنوان مساله مهم جامعه و امت اسلامی یاد کرد و گفت: مقاومت، تنها راه حفظ و بقای اسلام در برابر توطئه‌های دشمنان اسلام است و بهترین منبعی که می‌تواند کمک کند، قرآن است.

یوسفی مقدم خاطرنشان کرد: قرآن کریم بارها ما را به موضوع استقامت و مقاومت دعوت و ارزش‌ها و ثمره‌های آن را بیان کرده است، ازاین‌رو در هیچ زمانی نباید از موضوع مقاومت غفلت شود.

وی قرآن کریم را منبع مهمی برای درس‌آموزی و چگونگی حرکت در مکتب توحیدی دانست و گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران در برابر دشمنان اسلام ایستاده است و از کیان امت اسلامی دفاع می‌کند. 

دبیر علمی همایش ملی مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم بر تحکیم و استمرار موضوع مقاومت در جوامع اسلامی تاکید و اظهار کرد: رسانه‌ها در تبیین این مساله نقش مهم و بسزایی دارند.  

وی در بخش دیگر سخنان خود اظهار کرد: دشمن در سال‌های اخیر چهره مخفی خود را آشکار کرده و آشکارا به جنگ اسلام آمده و اندیشه اسلامی را مورد هجوم قرار داده است.

وی ادامه داد: دشمن در برابر جبهه مقاومت، جریان‌هایی را ایجاد کرده است که ما از آنان به‌عنوان جریانات تفکیری یاد می‌کنیم

رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: امروز آن چیزی که نظام سلطه به دنبال آن می‌باشد، تسلیم شدن مسلمانان در برابر استکبار است.  

رونمایی از نرم‌افزار دانشنامه مقاومت 

در پایان این نشست از نرم‌افزار دانشنامه مقاومت رونمایی شد و مدیر گروه فرهنگنامه‌های پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی درباره آن گفت: تمام اطلاعات مربوط به موضوع مقاومت، از بانک اطلاعات قرآنی استخراج‌شده و در این نرم‌افزار قرارگرفته است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عیسی عیسی زاده بابیان اینکه نرم‌افزار مذکور قابل‌استفاده برای محققان، نویسندگان و سخنرانان در رابطه با موضوع مقاومت است، گفت: امکان دانلود آن از طریق برنامه «بازار» و نصب رایگان آن در تلفن همراه برای همه علاقه‌مندان وجود دارد.

وی امکان جست‌وجو و اشتراک‌گذاری مطالب این نرم‌افزار را ازجمله ویژگی‌های آن برشمرد.

وی همچنین با  اشاره به فعالیت‌ها و برنامه‌های قرآنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛ پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن این پژوهشگاه را یکی از پژوهشکده‌های مهم در زمینه قرآن کریم دانست.  

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از سال ۱۳۶۳ با عنوان «مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی» فعالیت خود را شروع کرد و در سال ۱۳۸۴ با مجوز قطعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاسیس شد.

این پژوهشگاه نهادی حوزوی، انقلابی، پژوهشی و علمی است که با ایفای نقش واسط فعال میان حوزه‌های علمیه با نیازهای دینی مردم و نظام اسلامی به «تبیین و گسترش باور، بینش و ارزش‌های اسلامی و انقلابی» و «تعمیق و توسعه دانش و معرفت اسلامی» می‌پردازد.

۷۴۰۶/  ۱۱۷۵

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.