بر اساس گزارش وزارت بهداشت در روز یکشنبه 13 تیر 1400، اکنون ۹۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۸۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۷۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

به گزارش جماران؛ ۱۶۵ بیمار کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۸۴ هزار و ۷۹۲ نفر رسید.

تا کنون دو میلیون ۹۲۶ هزار و ۲۶۶ نفر از بیماران بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند و سه هزار و ۲۲۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۲۵۴ هزار و ۸۱۸ نفر رسید.

تا کنون ۲۳ میلیون و ۹۶۷ هزار و ۴۸۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

بر اساس این گزارش، اکنون ۹۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۸۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۷۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

تا کنون ۴ میلیون و ۴۶۳ هزار و ۵۶۵ نفر دوز اول واکسن کرونا و یک میلیون و ۹۸۸هزار و ۳۸۰ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۶ میلیون و ۴۵۱هزار و ۹۴۵  دوز رسید.

از روز گذشته(شنبه) تا امروز ۱۳ تیر ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۷۸۱  بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۱۲۰ نفر از آنها بستری شدند.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها، تاکنون حدود ۱۷۵ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی به این ویروس مبتلا شده و بیش از سه میلیون و ۷۷۷ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

از ابتدای شیوع کرونا در کشور(اسفند ۹۸) تا کنون ۸۴ هزار و ۷۹۲ نفر از هموطنان جان خود را از دست داده اند.

 

۱۳ تیرماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها

متاسفانه شمار مبتلایان جدید به ویروس کرونا در نیمی از استان‌ها افزایشی است و موج پنجم پاندمی در مناطقی از کشور آغاز شده است.

رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی نظیر فاصله گذاری، ماسک نزدن و شرکت در تجمعات مختلف تا کنون نشان داده است که این موارد چقدر می تواند شرایط را ناپایدار و شکننده کند و متاسفانه با شیوع ویروس گونه دلتای کرونا که اولین بار در هند کشف شده بود نگرانی‌ها نسبت به موج پنجم بیشتر از قبل است.

به گفته کارشناسان بهداشت و درمان ، ویروس جدیدی که در حال چرخش است به احتمال زیاد ویروس هندی دلتا است که کشورهای دیگر را هم درگیر کرده است و سرایت پذیری آن بسیار شدید است و هر شخص بیمار می‌تواند ۸ تا ۱۲ نفر را درگیر کند.

سویه‌های جهش‌یافته هندی، انگلیسی و آفریقایی کووید ۱۹ در کشور در حال فراگیری است و خیلی از شهرهای کشور به رنگ قرمز کرونایی درآمده‌اند و عادی انگاری نسبت به ویروس کرونا، می تواند همچون سم مهلکی شرایط کشور را پیچیده کند .

به گزارش خبرنگاران از سراسر کشور، سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از کاهش شدید رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان خبر داد و گفت : طبق ارزیابی‌های انجام شده رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم مازندران به زیر ٥٠ درصد رسیده است.

دکتر بابایی سرعت ابتلا به کووید ١٩ در مازندران را بسیار بالا اعلام کرد و گفت : آمار بیماران بستری طی تقریبا یک هفته بیش از دو برابر شد ، آماری که نشان می دهد کرونا با سیرعت زیادی در حال انتشار در استان و درگیر کردن شهروندان است و کمترین سهل انگاری ممکن است به ابتلای شهروندان بینجامد.

وی افزود: طی یک هفته گذشته آمار  بیماران سرپایی در استان نیز بشدت  افزایش یافته است و بیمارستان های استان در آماده باش کامل قرار دارند.

سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از شهرستان آمل به عنوان یکی از پر خطر ترین شهرهای استان  از زمان شیوع کرونا یاد کرد و گفت : در آمل نشست های خانوادگی یکی از فاکتورهای مهم در ایجاد شرایط قرمز بوده است.

فرماندار آمل نیز نسبت به سرعت بالای شیوع کرونا در این شهرستان دارای وضعیت قرمز کرونایی هشدار داد و گفت که در حال حاضر ۱۵۹ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های آمل بستری هستند که پنج برابر قبل از آغاز تبلیغات انتخاباتی شوراهای اسلامی شهر و روستا است.

علیرضا شریعت افزود : آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های آمل تا پیش از شروع تبلیغات انتخاباتی شوراهای اسلامی شهر و روستا تنها ۳۱ نفر بود.

وی گفت که بی توجهی به پروتکل های بهداشتی و عدم رعایت فاصله فیزیکی با وجود هشدارهای پیاپی در زمان تبلیغات شوراها به همراه برپایی دورهمی های خانوادگی ، جشن ها و دیگر مراسم تجمعی سبب شد تا آمل به عنوان نخستین شهرستان مازندران از یک هفته پیش وارد رنگ قرمز کرونایی شود.

از استان سیستان و بلوچستان نیز خبر رسیده که بنابر تصمیم ستاد مدیریت و مقابله با ویروس کرونا در این استان تمامی ادارات، نهادها و بانک‌های امروز سیزدهم تیرماه با هدف کاهش تردد و پیشگیری از شیوع کرونا تعطیل اعلام شد.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان؛ شدت بیماری زایی ویروس جهش یافته همراه با تاخیر در مراجعه بیماران به مراکز درمانی و خود درمانی سبب افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان شده است.

سید محمد هاشمی شهری از وضع فوق بحرانی کرونا در سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: شهرهای زاهدان، چابهار، ایرانشهر، زابل به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در وضعیت قرمز است. 

 رییس بیمارستان شهدای پاکدشت نیز در این رابطه گفت: آمار مراجعه کنندگان بیماران کرونایی به بیمارستان در یک هفته اخیر افزایش چشمگیری داشته و همین امر وضعیت شهرستان را در شرایط پرخطر و بحرانی قرار داده است.

انوشیروان صادقی در خصوص روند بیماری کرونا در پاکدشت اظهار کرد: با توجه به موج جدید ویروس کرونا و افزایش چهار برابری مراجعات و بستری ها تمامی تخت‌های بخش کرونایی بیمارستان و بخش ویژه این بیمارستان تکمیل شده‌ است.

معاون شبکه بهداشت و درمان سرپل‌ذهاب نیز با اشاره به بستری بودن ۱۸ بیمار مبتلا به کرونا گفت: شمار مبتلایان به این بیماری در شهرستان رو به افزایش و نگران کننده است.

دکتر محسن مرادی افزود: آمار مبتلایان به کرونا در این شهرستان صعودی است و روز به روز بیشتر می‌شود که این وضعیت نگران کننده و عاملی برای تهدید بیشتری سلامتی مردم است.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان نیز گفت: استان در آستانه موج پنجم کرونا و از جهات شمالی، غربی و جنوبی در همسایگی نقاط قرمز و آلوده به کرونا از نوع دلتا است.

نوید دانایی یادآور شد: وضعیت استان سمنان از نظر کرونایی بسیار شکننده است و هر لحظه منتظر پیک پنجم کرونا در استان سمنان هستیم. 

 استاندار هرمزگان نیز با اشاره به اینکه برای نخستین بار است که بیش از ۸۱۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند گفت که این رقم از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بی‌سابقه بوده است.

 فریدون همتی افزود: طبق ارزیابی‌های انجام شده توسط دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری به ۶۰ تا ۷۰ درصد پایین آمده است؛ درحالی که زمانی رعایت ۹۵ درصدی دستورالعمل‌های بهداشتی را در استان داشتیم که موجب کاهش میزان شیوع این ویروس شده بود.

وی ضمن گلایه مندی از آن دسته از افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی کنند، اظهارداشت: این افراد با بی‌توجهی، جامعه را نگران کرده‌اند و سلامتی مردم را به خطر انداخته‌اند.

بر اساس گزارش رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل نیز طی روزهای اخیر به رغم کاهش آمار جان‌باختگان، همزمان شاهد افزایش شمار مبتلایان جدید و بستری شدگان کرونا در استان اردبیل هستیم.

دکتر شهرام حبیب‌زاده افزود: در شبانه روز گذشته برای یازدهمین بار در سالجاری، آمار جان‌باختگان کرونا در استان اردبیل به صفر رسید ولی همزمان، ۳۳ فرد مبتلای جدید در مراکز درمانی استان بستری شدند.

وی همچنین با اشاره به روند افزایشی شیوع کرونا در استان اردبیل اعلام کرد:  در شبانه روز گذشته مجموع بستری مبتلایان به بیماری کووید.۱۹ به ۱۹۱ نفر رسید که ۴۹ نفر بیشتر از کمترین آمار ثبت شده در سال جاری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین گفت: با توجه به خیز و حرکت موج پنجم کرونا از جنوب به سمت شمال کشور که سویه غالب آن ویروس آفریقای جنوبی و هندی است، انتظار می‌رود که در روزهای آینده شاهد شروع خیز کرونا در استان اردبیل باشیم.

وی وضعیت شیوع کرونا در این استان را همچنان شکننده عنوان کرد و افزود: در صورت بی‌توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، احتمال شیوع گسترده کرونا در استان وجود دارد.

از استان البرز نیز گزارش شده است که با افزایش شمار مراجعه روزانه و تعداد بستری شدگان ، شاهد خیز دوباره کرونا در استان البرز هستیم .

دکترمحمد فتحی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با بیان این مطلب افزود : از مردم  استان البرز انتظار می رود برای مهار کرونا و بیماری کووید۱۹ فاصله اجتماعی ، پرهیز از حضور در مکان های پرازدحام و استفاده از ماسک را در اولویت کاری قرار دهند.

به گفته کارشناسان بهداشتی ، علائم کرونای دلتا هندی شبیه سرماخوردگی از جمله آب ریزش بینی، تب، گلودرد و سردرد است و در صورت داشتن چنین علائمی بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه شود.

مردم هشیار باشند این نوع علائم را با سرماخوردگی اشتباه نگیرند چرا که سبب تاخیر در روند تشخیص و درمان آنها می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز با اعلام هشدار نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم گفت: ۱۰۰ ابتلای جدید کرونا در ۲۴ ساعت گذشته شناسایی شده و مجموع مبتلایان استان به ۴۰ هزار و ۴۵۱ نفر افزایش یافته است.

دکتر محمد کریمیان اظهار داشت: عدم رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و حضور در تجمعات همچنین ساده انگاری و تصور از بین رفتن کرونا از عوامل افزایش مبتلایان و بستری ها در استان است و می تواند زنگ خطری برای تغییر وضعیت سایر شهرستان ها باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر  نیز گفت: این استان با توجه به شیوع ویروس کرونا در استان‌های جنوبی و همسایگی با استان‌ هرمزگان در شرایط حاد قرار دارد.

دکتر سعید کشمیری افزود: شمار بستری‌ها در این استان روزانه به ۲۰ درصد افزایش یافته و در زمان حاضر ۴۱۱ نفر در بیمارستان‌های این استان بستری هستند.

وی بیان کرد: کاهش استفاده از ماسک و رعایت نکردن فاصله‌های اجتماعی باعث شلوغی بیمارستان‌ها شده  و به طور تقریبی ظرفیت این مراکز در حال تکمیل است.

کشمیری تاکید کرد: بهبود شرایط بیمارستان‌ها و تغییر رنگ کرونایی شهرستان‌های استان منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است که باید از سوی مردم مورد توجه قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی هم گفت: با توجه به افزایش مراجعه کنندگان به مراکز ۱۶ ساعته و افزوده شدن تعداد بستری ها، احتمال ورود استان به موج پنجم کرونا طی روزهای آتی زیاد است.

دکتر جواد آقازاده افزود: تا امروز وضعیت آذربایجان غربی بهتر بوده ولی نباید به این امر بسیار خوش بین باشیم و رعایت پروتکل ها را باید با دقت انجام دهیم.

وی اضافه کرد: همه ما باید آماده باشیم و تلاش کنیم تا میزان تلفات و گرفتاری به کرونا در روزهای آینده در آذربایجان غربی کاهش یابد.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها، تاکنون حدود ۱۷۵ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی به این ویروس مبتلا شده و بیش از سه میلیون و ۷۷۷ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

از ابتدای شیوع کرونا در کشور(اسفند ۹۸) تا کنون ۸۴ هزار و ۷۹۲ نفر از هموطنان جان خود را از دست داده اند.

 

۱۳ تیرماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها

متاسفانه شمار مبتلایان جدید به ویروس کرونا در نیمی از استان‌ها افزایشی است و موج پنجم پاندمی در مناطقی از کشور آغاز شده است.

رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی نظیر فاصله گذاری، ماسک نزدن و شرکت در تجمعات مختلف تا کنون نشان داده است که این موارد چقدر می تواند شرایط را ناپایدار و شکننده کند و متاسفانه با شیوع ویروس گونه دلتای کرونا که اولین بار در هند کشف شده بود نگرانی‌ها نسبت به موج پنجم بیشتر از قبل است.

به گفته کارشناسان بهداشت و درمان ، ویروس جدیدی که در حال چرخش است به احتمال زیاد ویروس هندی دلتا است که کشورهای دیگر را هم درگیر کرده است و سرایت پذیری آن بسیار شدید است و هر شخص بیمار می‌تواند ۸ تا ۱۲ نفر را درگیر کند.

سویه‌های جهش‌یافته هندی، انگلیسی و آفریقایی کووید ۱۹ در کشور در حال فراگیری است و خیلی از شهرهای کشور به رنگ قرمز کرونایی درآمده‌اند و عادی انگاری نسبت به ویروس کرونا، می تواند همچون سم مهلکی شرایط کشور را پیچیده کند .

سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از کاهش شدید رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان خبر داد و گفت : طبق ارزیابی‌های انجام شده رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم مازندران به زیر ٥٠ درصد رسیده است.

دکتر بابایی سرعت ابتلا به کووید ١٩ در مازندران را بسیار بالا اعلام کرد و گفت : آمار بیماران بستری طی تقریبا یک هفته بیش از دو برابر شد ، آماری که نشان می دهد کرونا با سیرعت زیادی در حال انتشار در استان و درگیر کردن شهروندان است و کمترین سهل انگاری ممکن است به ابتلای شهروندان بینجامد.

وی افزود: طی یک هفته گذشته آمار  بیماران سرپایی در استان نیز بشدت  افزایش یافته است و بیمارستان های استان در آماده باش کامل قرار دارند.

سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از شهرستان آمل به عنوان یکی از پر خطر ترین شهرهای استان  از زمان شیوع کرونا یاد کرد و گفت : در آمل نشست های خانوادگی یکی از فاکتورهای مهم در ایجاد شرایط قرمز بوده است.

فرماندار آمل نیز نسبت به سرعت بالای شیوع کرونا در این شهرستان دارای وضعیت قرمز کرونایی هشدار داد و گفت که در حال حاضر ۱۵۹ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های آمل بستری هستند که پنج برابر قبل از آغاز تبلیغات انتخاباتی شوراهای اسلامی شهر و روستا است.

علیرضا شریعت افزود : آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های آمل تا پیش از شروع تبلیغات انتخاباتی شوراهای اسلامی شهر و روستا تنها ۳۱ نفر بود.

وی گفت که بی توجهی به پروتکل های بهداشتی و عدم رعایت فاصله فیزیکی با وجود هشدارهای پیاپی در زمان تبلیغات شوراها به همراه برپایی دورهمی های خانوادگی ، جشن ها و دیگر مراسم تجمعی سبب شد تا آمل به عنوان نخستین شهرستان مازندران از یک هفته پیش وارد رنگ قرمز کرونایی شود.

از استان سیستان و بلوچستان نیز خبر رسیده که بنابر تصمیم ستاد مدیریت و مقابله با ویروس کرونا در این استان تمامی ادارات، نهادها و بانک‌های امروز سیزدهم تیرماه با هدف کاهش تردد و پیشگیری از شیوع کرونا تعطیل اعلام شد.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان؛ شدت بیماری زایی ویروس جهش یافته همراه با تاخیر در مراجعه بیماران به مراکز درمانی و خود درمانی سبب افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان شده است.

سید محمد هاشمی شهری از وضع فوق بحرانی کرونا در سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: شهرهای زاهدان، چابهار، ایرانشهر، زابل به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در وضعیت قرمز است. 

 رییس بیمارستان شهدای پاکدشت نیز در این رابطه گفت: آمار مراجعه کنندگان بیماران کرونایی به بیمارستان در یک هفته اخیر افزایش چشمگیری داشته و همین امر وضعیت شهرستان را در شرایط پرخطر و بحرانی قرار داده است.

انوشیروان صادقی در خصوص روند بیماری کرونا در پاکدشت اظهار کرد: با توجه به موج جدید ویروس کرونا و افزایش چهار برابری مراجعات و بستری ها تمامی تخت‌های بخش کرونایی بیمارستان و بخش ویژه این بیمارستان تکمیل شده‌ است.

معاون شبکه بهداشت و درمان سرپل‌ذهاب نیز با اشاره به بستری بودن ۱۸ بیمار مبتلا به کرونا گفت: شمار مبتلایان به این بیماری در شهرستان رو به افزایش و نگران کننده است.

دکتر محسن مرادی افزود: آمار مبتلایان به کرونا در این شهرستان صعودی است و روز به روز بیشتر می‌شود که این وضعیت نگران کننده و عاملی برای تهدید بیشتری سلامتی مردم است.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان نیز گفت: استان در آستانه موج پنجم کرونا و از جهات شمالی، غربی و جنوبی در همسایگی نقاط قرمز و آلوده به کرونا از نوع دلتا است.

نوید دانایی یادآور شد: وضعیت استان سمنان از نظر کرونایی بسیار شکننده است و هر لحظه منتظر پیک پنجم کرونا در استان سمنان هستیم. 

 استاندار هرمزگان نیز با اشاره به اینکه برای نخستین بار است که بیش از ۸۱۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند گفت که این رقم از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بی‌سابقه بوده است.

 فریدون همتی افزود: طبق ارزیابی‌های انجام شده توسط دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری به ۶۰ تا ۷۰ درصد پایین آمده است؛ درحالی که زمانی رعایت ۹۵ درصدی دستورالعمل‌های بهداشتی را در استان داشتیم که موجب کاهش میزان شیوع این ویروس شده بود.

وی ضمن گلایه مندی از آن دسته از افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی کنند، اظهارداشت: این افراد با بی‌توجهی، جامعه را نگران کرده‌اند و سلامتی مردم را به خطر انداخته‌اند.

بر اساس گزارش رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل نیز طی روزهای اخیر به رغم کاهش آمار جان‌باختگان، همزمان شاهد افزایش شمار مبتلایان جدید و بستری شدگان کرونا در استان اردبیل هستیم.

دکتر شهرام حبیب‌زاده افزود: در شبانه روز گذشته برای یازدهمین بار در سالجاری، آمار جان‌باختگان کرونا در استان اردبیل به صفر رسید ولی همزمان، ۳۳ فرد مبتلای جدید در مراکز درمانی استان بستری شدند.

وی همچنین با اشاره به روند افزایشی شیوع کرونا در استان اردبیل اعلام کرد:  در شبانه روز گذشته مجموع بستری مبتلایان به بیماری کووید.۱۹ به ۱۹۱ نفر رسید که ۴۹ نفر بیشتر از کمترین آمار ثبت شده در سال جاری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین گفت: با توجه به خیز و حرکت موج پنجم کرونا از جنوب به سمت شمال کشور که سویه غالب آن ویروس آفریقای جنوبی و هندی است، انتظار می‌رود که در روزهای آینده شاهد شروع خیز کرونا در استان اردبیل باشیم.

وی وضعیت شیوع کرونا در این استان را همچنان شکننده عنوان کرد و افزود: در صورت بی‌توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، احتمال شیوع گسترده کرونا در استان وجود دارد.

از استان البرز نیز گزارش شده است که با افزایش شمار مراجعه روزانه و تعداد بستری شدگان ، شاهد خیز دوباره کرونا در استان البرز هستیم .

دکترمحمد فتحی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با بیان این مطلب افزود : از مردم  استان البرز انتظار می رود برای مهار کرونا و بیماری کووید۱۹ فاصله اجتماعی ، پرهیز از حضور در مکان های پرازدحام و استفاده از ماسک را در اولویت کاری قرار دهند.

به گفته کارشناسان بهداشتی ، علائم کرونای دلتا هندی شبیه سرماخوردگی از جمله آب ریزش بینی، تب، گلودرد و سردرد است و در صورت داشتن چنین علائمی بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه شود.

مردم هشیار باشند این نوع علائم را با سرماخوردگی اشتباه نگیرند چرا که سبب تاخیر در روند تشخیص و درمان آنها می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز با اعلام هشدار نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم گفت: ۱۰۰ ابتلای جدید کرونا در ۲۴ ساعت گذشته شناسایی شده و مجموع مبتلایان استان به ۴۰ هزار و ۴۵۱ نفر افزایش یافته است.

دکتر محمد کریمیان اظهار داشت: عدم رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و حضور در تجمعات همچنین ساده انگاری و تصور از بین رفتن کرونا از عوامل افزایش مبتلایان و بستری ها در استان است و می تواند زنگ خطری برای تغییر وضعیت سایر شهرستان ها باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر  نیز گفت: این استان با توجه به شیوع ویروس کرونا در استان‌های جنوبی و همسایگی با استان‌ هرمزگان در شرایط حاد قرار دارد.

دکتر سعید کشمیری افزود: شمار بستری‌ها در این استان روزانه به ۲۰ درصد افزایش یافته و در زمان حاضر ۴۱۱ نفر در بیمارستان‌های این استان بستری هستند.

وی بیان کرد: کاهش استفاده از ماسک و رعایت نکردن فاصله‌های اجتماعی باعث شلوغی بیمارستان‌ها شده  و به طور تقریبی ظرفیت این مراکز در حال تکمیل است.

کشمیری تاکید کرد: بهبود شرایط بیمارستان‌ها و تغییر رنگ کرونایی شهرستان‌های استان منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است که باید از سوی مردم مورد توجه قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی هم گفت: با توجه به افزایش مراجعه کنندگان به مراکز ۱۶ ساعته و افزوده شدن تعداد بستری ها، احتمال ورود استان به موج پنجم کرونا طی روزهای آتی زیاد است.

دکتر جواد آقازاده افزود: تا امروز وضعیت آذربایجان غربی بهتر بوده ولی نباید به این امر بسیار خوش بین باشیم و رعایت پروتکل ها را باید با دقت انجام دهیم.

وی اضافه کرد: همه ما باید آماده باشیم و تلاش کنیم تا میزان تلفات و گرفتاری به کرونا در روزهای آینده در آذربایجان غربی کاهش یابد.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها، تاکنون حدود ۱۷۵ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی به این ویروس مبتلا شده و بیش از سه میلیون و ۷۷۷ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

از ابتدای شیوع کرونا در کشور(اسفند ۹۸) تا کنون ۸۴ هزار و ۷۹۲ نفر از هموطنان جان خود را از دست داده اند.

 

افزایش ۱۱ درصدی بیماران بستری کرونا در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش ۱۳.۲ درصدی بیماران سرپایی کرونا مثبت و همچنین افزایش ۱۱ درصدی بیماران بستری مبتلا به کووید۱۹ در کشور خبر داد.

سیما سادات لاری روز یکشنبه درباره آخرین وضعیت بیماری کووید۱۹ و ورود به خیز پنجم کرونا بیان کرد: با گسترش سویه‌های جدید ویروس کووید ۱۹ و کاهش میزان عمل به توصیه‌های بهداشتی و به دنبال آن افزوده شدن به تعداد شهرستان‌های با وضعیت قرمز، شاهد بروز نشانه‌هایی از ورود کشور به خیز پنجم بیماری کرونا هستیم.

وی ادامه داد: در هفته‌ای که گذشت، تعداد بیماران سرپایی کرونا مثبت در کشور با افزایش ۱۳.۲ درصدی مواجه بوده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: همچنین در این هفته با افزایش ۱۱ درصدی در تعداد بیماران بستری و افزایش ۷.۲ درصدی در بیماران فوت شده مواجه بودیم.

لاری اظهار کرد: در هفته دوم تیر ماه استان‌های ایلام، کرمان، یزد و هرمزگان به ترتیب دارای بالاترین میزان بروز موارد بستری مثبت در کشور بوده‌اند.

 

استان سیستان و بلوچستان بالاترین آمار مرگ و میر

وی افزود: متأسفانه در هفته گذشته، استان سیستان و بلوچستان با اختلاف فراوان با میزان میانگین کشوری، شاهد بالاترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از بیماری در  کشور بوده و پس از آن استان‌های یزد و هرمزگان بالاترین میزان موارد مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ را داشتند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شدت بروز بیماری در حال حاضر در استان سیستان و بلوچستان از زمان شیوع بیماری در این استان بی سابقه است و موج فعلی بیماری در این استان به مراتب بزرگ‌تر و سهمگین‌تر از موج‌های قبلی است.

 

شمار بیماران بستری کووید۱۹ در اسفراین ۲۲ درصد افزایش یافت

رییس دانشکده علوم پزشکی اسفراین گفت: شمار بیماران بستری کووید۱۹ در بیمارستان امام خمینی (ره) این شهرستان نسبت به هفته گذشته ۲۲ درصد افزایش یافت و به همین علت رنگبندی کرونایی این خطه از روز شنبه به وضعیت قرمز بازگشت.

دکتر اسحاق ایلدرآبادی روز یکشنبه اظهار داشت: اکنون ۲۳ بیمار کرونایی دربیمارستان امام خمینی( ره) تنها بیمارستان شهرستان بستری هستند.

وی افزود: شمار مراجعان سرپایی نسبت به هفته گذشته افزایش زیادی نداشته و در روز گذشته ۵۲ نفر برای تست کرونا به مراکز درمانی مراجعه کردند.

وی گفت : تا کنون موردی از ابتلای به کرونای دلتا در شهرستان گزارش نشده است.

رییس دانشکده علوم پزشکی اسفراین گفت: میانگین تست های مثبت کرونا در شهرستان اکنون ۲۳ درصد است و شهروندان باید با رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی از افزایش شیوع بیماری در شهرستان و حاد شدن شرایط جلوگیری کنند.

ایلدرآبادی افزود : قرمز بودن استان های گلستان و سیستان و بلوچستان و تردد مسافران این استانها از مسیر اسفراین در افزایش خیز مجدد بیماری کرونا موثر بوده و تعدادی از مسافران‌ غیر بومی نیز روزهای گذشته به مطب پزشکان شهرستان مراجعه داشته اند.

وی افزود: تردد زیاد شهروندان اسفراین به استان تهران که اکنون در وضعیت قرمز قرار دارد و

 حضور مردم در تجمعات انتخاباتی نیز که پس از گذشت ۲ هفته اکنون خود را در افزایش شمار بیماران کرونا در شهرستان نشان می دهد از دیگر دلایل تغییر رنگ کرونایی شهرستان به رنگ قرمز است.

رییس دانشکده علوم پزشکی اسفراین میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح شهرستان اسفراین را براساس بررسی های انجام شده ۸۱ درصد ذکرکرد و افزود: میزان رعایت آن در برخی نقاط روستایی شهرستان کمتر است.

بازگشت محدودیت قرمز کرونایی

ایلدرآبادی گفت : با ورود شهرستان به وضعیت قرمز از روز شنبه ۱۲ تیرماه محدودیت کرونایی ویژه شهرهای قرمز از امروز به اسفراین بازگشته و بر اساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا همه پارکها و بوستانهای شهر تعطیل ده و فعالیت مجموعه های ورزشی و سانهای پذیرایی تا اطلاع بعدی ممنوع است.

وی افزود: ورودی و خروجی های شهرستان نیز مدیریت می شود و از ورود خودروهای شخصی غیر بومی به اسفراین و خروج خودروهای های شخصی اسفراین به سایر شهرها جلوگیری می شود.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد.

 

موج پنجم کرونا ربطی به انتخابات و کنکور ندارد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری بوشهر گفت: کسانی که شایعه می‌کنند انتخابات و کنکور موجب شیوع کرونا در جامعه شده‌اند، بدانند این دو اقدام مهم و سرنوشت ساز با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد و نقشی در ایجاد موج پنجم کرونا ندارند.

محمد تقی ایرانی روز یکشنبه در نشست ستاد کرونا استان بوشهر افزود: انتخابات و کنکور در این استان مانند مابقی مناطق کشور با رعایت همه دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد و مبتلا نشدن هیچ یک از عوامل اجرایی برگزاری انتخابات گواهی بر این مدعا است.

وی بیان کرد: اجازه برگزاری هیچ مراسم و تجمع رسمی انتخاباتی در زمان تبلیغات انتخاباتی در استان بوشهر داده شد، هرچند ممکن است برخی از ستادهای تبلیغاتی شوراهای اسلامی شهر و روستا به صورت غیر قانونی تجمعی برگزار کردند که امروز باید این افراد پاسخگوی اقدام خود باشند.

ایرانی اضافه کرد: کسانی که شایعه می‌کنند انتخابات و کنکور باعث شیوع ویروس کرونا شده ادعایی بی اساس است چون کنکور و انتخابات سالم، قانونمند و با رعایت تمام دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر گفت: امروز کشور بویژه استان‌های جنوب شرقی و جنوب شامل سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر درگیر موج پنجم کرونا و در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.  

ایرانی با بیان اینکه  امکانات، تجهیزات بهداشتی و درمانی و توان کادر بهداشت و درمان محدود است تاکید کرد: در این شرایط بدون همکاری و پشتیبانی مردم امکان کنترل شرایط حاد شیوع ویروس کرونا وجود ندارد.

وی در باره واکسیناسیون کرونا در استان بوشهر گفت: با همه محدودیت‌ها و تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی اما امروز گام‌های خوبی بویژه در بخش تولید و تزریق واکسن در کشور برداشته شده و می‌طلبد مردم در زمینه دریافت واکسن همکاری لازم را داشته باشند.

ایرانی اضافه کرد: با وجود ضرورت و اهمیت امر واکسیناسیون در این شرایط اما مردم برخی از شهرستان‌های استان بوشهر از جمله عسلویه و کنگان استقبال چندانی از این اقدام و شرایط فراهم شده  نمی‌کنند که می‌طلبد با توجیه مردم کار واکسیناسیون در این مناطق نیز انجام شود چون موجب تامین سلامتی خود و جامعه می‌شوند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری بوشهر گفت:امروز که زمینه واردات واکسن فراهم و از طرفی با همت فرزندان این کشور دارای برند واکسن برکت شده ایم نباید واکنش منفی که در شان ما نیست از سوی برخی قومیت‌ها و گروه‌ها صورت بگیرد.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط خاص استان بوشهر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وعده تامین 60 هزار دوز واکسن را به استان بوشهر داده بود که تاکنون 30 هزار دوز آن وارد و با تزریق این شمار 30 هزار دوز دیگر نیز در اختیار استان قرار می‌گیرد.

ایرانی گفت: با واکسیناسیون آمار فوتی و بستری ناشی از کرونا کاهش می‌یابد انتظار می‌رود با اجرای این برنامه 11 درصد مردم استان واکسینه و تا پایان سال جاری این میزان به 90 درصد افزایش یابد.

وی بر ضرورت همکاری همه دستگاه‌های اجرایی در زمینه فراهم کردن زیر ساخت لازم برای واکسیناسیون و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تاکید کرد.

ایرانی تاکید کرد: متوجه هستیم محدودیت‌های کرونایی مردم را به زحمت انداخته اما در این شرایط هیچ چیزی مهم‌تر از سلامت آنان نیست و برای تامین سلامت مردم مجبور به اعمال محدودیت‌های ناشی از کرونا هستیم.

 

۸۳ نفر دیگر در استان همدان به کرونا مبتلا شدند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت که با شناسایی ۸۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان، مجموع بیماران بستری مثبت به ۱۸ هزار و ۴۰۷ و بیماران سرپایی مثبت به ۴۵ هزار و ۵۷۴ نفر رسید.

دکتر «محمد طاهری» روز یک شنبه افزود: همچنین با فوت یک نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته آمار مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ در استان از ابتدای اپیدمی کرونا تاکنون به ۲ هزار و ۲۶۹ مورد رسیده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های استان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۳۶۷ مورد بود که ۴۷ نفر از مراجعان به بیمارستان ها در بخش عادی بستری شدند.

وی گفت: ۱۴ بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی.سی.یو مراکز درمانی استان بستری هستند و در مجموع وضعیت جسمی ۳۳ بیمار بستری در بیمارستان های استان وخیم گزارش شده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان‌های اسدآباد ۸۱۷، بهار ۹۸۸، تویسرکان یک هزار و ۲۵، رزن ۷۸۰، درگزین ۲۹۰، فامنین ۳۱۸ و کبودراهنگ یک هزار و ۳۲ نفر است.

دکتر طاهری افزود: همچنین تاکنون سه هزار و ۳۱۲ نفر در ملایر، ۲ هزار و ۳۲۸ نفر در نهاوند و هفت هزار و ۸۷ نفر نیز در شهرستان همدان به ویروس کرونا مبتلا و بستری شده اند.

از مجموع ۱۰ شهرستان استان همدان ۲ شهرستان «فامنین و  اسدآباد» در وضعیت زرد کرونایی و مابقی در وضعیت نارنجی قرار دارند.

 

احتمال ورود آذربایجان غربی به موج پنجم کرونا طی روزهای آتی زیاد است

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: با توجه به افزایش مراجعه کنندگان به مراکز ۱۶ ساعته و افزوده شدن تعداد بستری ها، احتمال ورود استان به موج پنجم کرونا طی روزهای آتی زیاد است.

دکتر جواد آقازاده روز یکشنبه افزود: تا امروز وضعیت آذربایجان غربی بهتر بوده ولی نباید به این امر بسیار خوش بین باشیم و رعایت پروتکل ها را باید با دقت انجام دهیم.

وی اضافه کرد: همه ما باید آماده باشیم و تلاش کنیم تا میزان تلفات و گرفتاری به کرونا در روزهای یآینده در آذربایجان غربی کاهش یابد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی، ویروس هندی یا دلتا را جزو خطرناکترین نوع جهش‌های کووید ۱۹ اعلام کرده که در ۹۶ کشور آغاز شده و خوشبختانه در استان ما موردی از این ویروس تا بحال دیده نشده است.

آقازاده اظهار کرد: میزان انتشار و تعداد بیمارانی که به علت ابتلا به ویروس هندی  بستری می شوند، بسیار زیاد است.

وی با تاکید بر اینکه آذربایجان غربی مسافرانی از کشورهای  پاکستان و افغانستان دارد، افزود: افرادی به صورت غیرقانونی از پاکستان و افغانستان وارد کشور شده و در مسیر ترکیه، در شهرهای خوی،   چالدران، ماکو و پلدشت اسکان پیدا می‌کنند.

وی تاکید کرد: شهرهایی که در وضعیت نارنجی هستند شامل ارومیه، خوی، ماکو، میاندوآب، شاهین دژ، بوکان، چالدران، اشنویه و پیرانشهر باید با رعایت موارد بهداشتی، از ورود به وضعیت قرمز جلوگیری کنند.

تاکنون بیش از ۱۸۱ هزار نفر در آذربایجان غربی به کرونا مبتلا شده و حدود چهارهزار و ۷۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

 

 رئیس دانشگاه پزشکی بوشهر: این استان در شرایط حاد کرونایی قرار دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: این استان با توجه به شیوع ویروس کرونا در استان‌های جنوبی و همسایگی با استان‌ هرمزگان در شرایط حاد قرار دارد.

دکتر سعید کشمیری روز یکشنبه در نشست ستاد کرونا استان بوشهر افزود: شمار بستری‌ها در این استان روزانه به ۲۰ درصد افزایش یافته و در زمان حاضر ۴۱۱ نفر در بیمارستان‌های این استان بستری هستند.

وی بیان کرد: کاهش استفاده از ماسک و رعایت نکردن فاصله‌های اجتماعی باعث شلوغی بیمارستان‌ها شده  و به طور تقریبی ظرفیت این مراکز در حال تکمیل است.

کشمیری تاکید کرد: بهبود شرایط بیمارستان‌ها و تغییر رنگ کرونایی شهرستان‌های استان منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است که باید از سوی مردم مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در زمان حاضر ۶ شهرستان استان بوشهر در وضعیت قرمز خیلی پرخطر کرونایی و چهار شهرستان در وضعیت نارنجی پرخطر قرار دارند و مردم باید موج پنجم شیوع این ویروس مرگبار را جدی و هرگونه عادی انگاری را رها کنند.

کشمیری گفت: در زمان حاضر میزان بستری‌ها در شهرستان‌های تنگستان، دشتی، دیلم، عسلویه، کنگان و گناوه افزایشی است و باید این شهرستان‌ها پروتکل‌های بهداشتی را با دقت مورد توجه قرار دهند.

مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۲۵۰ هزار و ۱۷۱ مورد بازرسی در استان انجام شده که از این تعداد پنج هزار و ۳۷۰ مورد به مراجع قضایی معرفی شدند.

میمنت توبه خاک با اشاره به انجام ۲۶هزار و ۵۲۴ بازرسی مشترک در استان بوشهر افزود: در این مدت ۲۲هزار و ۳۴۱ مورد اخطار صادر شده است.

وی بیان کرد: همچنین در هفته گذشته سه هزار و ۹۱۲ مورد بازرسی از اصناف در استان بوشهر انجام شده که رعایت بهداشت فردی در آنها به میزان ۹۰ درصد، استفاده از ماسک و  رعایت فاصله گذاری ۸۹ و رعایت تهویه ۹۱ درصد بوده است.

توبه خاک اضافه کرد: ۹.۴ درصد از اصناف اخطار گرفته و ۶ صنف نیز تعطیل شدند.

وی اظهار کرد: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در صنف‌های اصلی مانند اماکن ورزشی، پایانه‌های مسافربری و جایگاه‌های سوخت در پایین‌ترین میزان قرار دارد.

 

کرونا در سیستان و بلوچستان رکورد زد

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با افزوده شدن یک‌هزار و۵۱۷ مورد جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۶۰هزار و ۳۷۷ نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری روز یکشنبه اظهارداشت: با فوت ۲۶مورد جدید، شمار فوتی‌های کرونا در سیستان و بلوچستان به یک‌هزار و ۶۷۴نفر رسید.

وی با بیان اینکه ۷۱۲ بیمار حاد تنفسی و ۴۰۹مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند افزود: مردم در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان ادامه داد: از آنجایی که کشف راه‌های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت‌زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته‌های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می‌شود ضروریست شهروندان تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی گفت: افزون‌بر ۹۰ درصد موارد مثبت کرونا در سیستان و بلوچستان از نوع جهش یافته انگلیسی و دلتا است.

هاشمی از وضع فوق بحرانی کرونا در سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: شهرهای زاهدان، چابهار، ایرانشهر، زابل به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در وضعیت قرمز است. 

وی بیان کرد: روزانه افزون‌بر ۲ هزار و ۳۰۰ تست کرونا در سیستان و بلوچستان انجام می‌شود که حدود ۳۹ درصد آنان مثبت است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: شدت بیماری زایی ویروس جهش یافته همراه با تاخیر در مراجعه بیماران به مراکز درمانی و خود درمانی سبب افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان شده است.

وی اظهارداشت: ۶۰ درصد از مبتلایان به کرونا در سیستان و بلوچستان سن بین ۳۰ تا ۶۰ سال دارند که باید حواسمان به این مساله باشد.

هاشمی تصریح کرد: با گذشت ۱۷ ماه از شیوع همه گیری کووید-۱۹، عملکرد کادر بهداشت و درمان همچنان قابل قبول و تحسین برانگیز است.

وی بیان کرد: در نقطه فوقانی شدیدترین موج  همه گیری کرونا در سیستان و بلوچستان هستیم ولی به لطف خدا و همت مجموعه همکارانمان هنوز هم مشکلی در داروهای ضد ویروسی،  اقلام حفاظت فردی و تجهیزات پزشکی نداریم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: چند روز قبل موضوع کمبود سرم در فضای مجازی منتشر شد، بلافاصله موضوع را بررسی کردیم و مشخص شد منظور این افراد کمبود سرم در بیمارستان‌ها نبوده و فقط منظورشان این بوده که برخی داروخانه‌ها به دلیل افزایش درخواست سرم برای بیمارانی که در منزل دوره درمان را طی می‌کنند و مثلا درخواست چهار سرم  داشته‌اند در هر مرحله، یک تا ۲ سرم تحویل می‌داده‌اند.

وی ادامه داد: با وجود اینکه کمبود سرم به صورت کلی در کشور محسوس است اما در بخش‌های بیمارستانی مشکلی نداریم و در بخش سرپایی نیز با هشدار به شرکت‌های تامین کننده اقلام دارویی این محدودیت مقطعی برطرف شده است.

 

۱۳۵ هزار تست کرونا در زاهدان انجام شده است

رییس اداره ‌امور آزمایشگاه‌های دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۱۳۵ هزار تست pcr  و تست rdt در مناطق تحت پوشش این دانشگاه انجام شده است.

دکتر علیرضا سلیمی خراشاد روز یکشنبه اظهارداشت: هیچ کمبودی در خصوص انجام تست کرونا در سطح مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان وجود ندارد.

وی افزود: سه آزمایشگاه دولتی در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به صورت مستمر در حال انجام تست‌های غربالگری کرونا هستند.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان از آنجایی که کشف راه‌های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت‌زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته‌های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می‌شود ضروریست شهروندان تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

سید محمد هاشمی گفت: افزون‌بر ۹۰ درصد موارد مثبت کرونا در سیستان و بلوچستان از نوع جهش یافته انگلیسی و دلتا است.

وی از وضع فوق بحرانی کرونا در سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: شهرهای زاهدان، چابهار، ایرانشهر، زابل به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در وضعیت قرمز است. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: روزانه افزون‌بر ۲ هزار و ۳۰۰ تست کرونا در سیستان و بلوچستان انجام می‌شود که حدود ۳۹ درصد آنان مثبت است.

وی بیان کرد: شدت بیماری زایی ویروس جهش یافته همراه با تاخیر در مراجعه بیماران به مراکز درمانی و خود درمانی سبب افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان شده است.

هاشمی اظهارداشت: ۶۰ درصد از مبتلایان به کرونا در سیستان و بلوچستان سن بین ۳۰ تا ۶۰ سال دارند که باید حواسمان به این مساله باشد.

وی  تصریح کرد: با گذشت ۱۷ ماه از شیوع همه گیری کووید-۱۹، عملکرد کادر بهداشت و درمان همچنان قابل قبول و تحسین برانگیز است.

 

خیز دوباره کرونا با افزایش شمار بستری ها در البرز

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که با افزایش شمار مراجعه روزانه و تعداد بستری شدگان ، شاهد خیز دوباره کرونا در استان هستیم .

دکترمحمد فتحی روز یکشنبه به خبرنگاران گفت: ازمردم  استان البرز انتظار می رود برای مهار کرونا و بیماری کووید۱۹ فاصله اجتماعی ، پرهیز از حضور در مکان های پرازدحام و استفاده از ماسک را در اولویت کاری قرار دهند.

وی بیان داشت: ۸۹ بیمار  کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در البرز بستری شدند که اکنون در مجموع ۶۴۵ بیمار کووید ۱۹ در این مراکز تحت درمان قرار دارند.

فتحی گفت : با مرگ هشت بیمار دیگر کووید ۱۹ شمار جانباختگان این بیماری در البرز به چهارهزارو۲۹۴ نفر رسیده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز بیان داشت: ۴۸ هزار و ۲۵۰  بیمار کووید ۱۹ از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در البرز بستری شده اند که ۴۳ هزار و ۳۰۴ نفر از مراکزدرمانی ترخیص شده اند.

پنج شهرستان تابعه البرز نارنجی و ۲ شهرستان زرد کرونایی هستند.

 

کاهش فوتی‌ها و افزایش همزمان شمار مبتلایان کرونا در استان اردبیل

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: طی روزهای اخیر به رغم کاهش آمار جان‌باختگان، همزمان شاهد افزایش شمار مبتلایان جدید و بستری شدگان کرونا در استان اردبیل هستیم.

دکتر شهرام حبیب‌زاده روز یکشنبه افزود: در شبانه روز گذشته برای یازدهمین بار در سالجاری، آمار جان‌باختگان کرونا در استان اردبیل به صفر رسید ولی همزمان، ۳۳ فرد مبتلای جدید در مراکز درمانی استان بستری شدند.

وی همچنین با اشاره به روند افزایشی شیوع کرونا در استان اردبیل اعلام کرد:  در شبانه روز گذشته مجموع بستری مبتلایان به بیماری کووید.۱۹ به ۱۹۱ نفر رسید که ۴۹ نفر بیشتر از کمترین آمار ثبت شده در سال جاری است.

بر اساس اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، آمار جانباختگان کرونا در ۱۶ ماه گذشته در این استان یک هزار و ۸۳۱ نفر بوده است.

دکتر حبیب‌زاده با اشاره به بهبودی و ترخیص ۲۵ نفر از مبتلایان کرونا در استان اردبیل طی شبانه‌روز گذشته، شمار افراد بستری مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی این استان را نیز ۴۴ نفر اعلام کرد.

وی بیان کرد: هم‌اینک شهرستان‌های پارس‌آباد، گرمی، کوثر، نیر، سرعین، نمین، اصلاندوز، خلخال، بیله‌سوار و مشگین‌شهر به جز مرکز استان در وضعیت زرد قرار گرفته و تنها شهرستان اردبیل در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین گفت: با توجه به خیز و حرکت موج پنجم کرونا از جنوب به سمت شمال کشور که سویه غالب آن ویروس آفریقای جنوبی و هندی است، انتظار می‌رود که در روزهای آینده شاهد شروع خیز کرونا در استان اردبیل باشیم.

وی وضعیت شیوع کرونا در این استان را همچنان شکننده عنوان کرد و افزود: در صورت بی‌توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، احتمال شیوع گسترده کرونا در استان وجود دارد.

دکتر حبیب‌زاده، افزایش میزان سفرهای درون و برون استانی را زنگ خطری برای شیوع گسترده موج پنجم کرونا عنوان کرد و خواستار تعطیلی سفرهای غیرضروری و همه دورهمی‌ها مانند شب‌نشینی، عروسی و مراسم دید و بازدید جمعی شد.

وی برگزاری هرگونه تجمع را موجب افزایش شمار مبتلایان کرونا عنوان و اضافه کرد: مهمترین خطر در روزهای آینده، برگزاری مراسم عروسی و سفر تابستانی شهروندان است و باید این مساله به شکل درست و مطابق با توصیه‌های بهداشتی مدیریت شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل گفت: برای مهار بیماری کووید.۱۹، رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت سفت و سخت ضروری است و هر تجمع ضروری حتما باید با زمان بسیار کم و رعایت فاصله ۲ تا سه متری برگزار شود.

وی با تاکید بر ضرورت ادامه استفاده از ماسک حتی با انجام واکسیناسیون سراسری، به افراد مبتلا به کرونا توصیه کرد که شرایط قرنطینه در منزل را با شدت بیشتر رعایت کرده و از تردد در سطح جامعه خودداری کنند تا دوره انتقال پذیری بیماری طی شود.

دکتر حبیب‌زاده، رعایت دقیق محدودیت‌های وضع شده، در خانه ماندن، عمل به شیوه‌نامه‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در تجمعات و هرگونه دورهمی، تعطیلی مجالس عروسی و ترحیم را تنها راه برون‌رفت و گذر از شرایط بحرانی موجود ذکر کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین با اشاره به تداوم فرایند واکسیناسیون کرونا در استان گفت: از ۲۲ بهمن سال گذشته تاکنون ۹۳ هزار و ۴۰۴ دوز واکسن کرونا برای گروه‌های هدف در استان اردبیل تزریق شده است.

وی افزود: تاکنون ۶۶ هزار و ۴۴۰ دوز واکسن نوبت اول و ۲۶ هزار و ۹۶۴ دوز واکسن نوبت دوم در استان اردبیل تزریق شده است.

کارشناسان بهداشت و درمان استان از شهروندان خواسته‌اند به محض مشاهده علایم اولیه ابتلای به کرونا از جمله سردرد و بدن درد شدید و نیز ناراحتی‌های تنفسی، به سرعت به مراکز ۱۶ ساعته بهداشت و درمان مراجعه کرده و نسبت به اقدامات تشخیصی و درمان اقدام کنند.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه با ۲۲ فوتی، بالاترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۲۱ نفر در روز ۲۷ فروردین ماه امسال و نیز بالاترین رکورد بستری همزمان بیماران کرونا با ۶۳۳ نفر در روز پنجم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.