طبق توضیحات امروز سخنگوی وزارت بهداشت 30 استان کشور در وضعیت قرمز و هشدار به سر می برند و تعداد شهرستانهای قرمز به ۱۸۷ شهر افزایش یافته است.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایرنا، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت ۱۹۵ بیمار دیگر مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید۱۹ در کشور به ۲۸ هزار و ۲۹۳ نفر رسید و ۳۰ استان در وضعیت قرمز یا هشدار هستند.

سیما سادات لاری روز شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۹ مهر ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و ۸۷۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و هزار و ۲۷۳ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴۹۶ هزار و ۲۵۳ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۴۰۳ هزار و ۹۵۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۴۳۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون چهار میلیون و ۲۸۴ هزار و ۴۱۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری گفت: استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند و استانهای کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

افزایش شهرستانهای قرمز به ۱۸۷ شهر

وی گفت: طبق آخرین اطلاعات وزارت بهداشت شاهد افزایش تعداد شهرستانهای دارای وضعیت قرمز در استانهای تهران، خراسان جنوبی، شمالی و رضوی، سمنان، فارس، کردستان، کرمان، کرمانشاه، لرستان، مرکزی،همدان و یزد هستیم. در مجموع تعداد شهرستانهای با وضعیت قرمز کرونا در کشور از ۱۵۸ شهرستان در هفته گذشته به ۱۸۷ شهرستان در هفته جاری افزایش یافته است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: میزان استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی نیز در کشور به ۴۲ درصد و  کمترین میزان ظرف ۲.۵ ماه گذشته کاهش یافته است.

لاری ادامه داد: در هفته گذشته ۲۵۰ هزار بازرسی از مراکز تهیه و توزیع و عرضه مواد غذایی و اماکن کارگاهی انجام شده و ۹ هزار واحد متخلف به مراجع قضایی معرفی شده اند و ۶۵۰ واحد متخلف پلمپ شدند.

وی گفت: با توجه به روند رو به رشد کرونا در کشور لزوم افزایش همکاری مردم در عمل به توصیه های بهداشتی بیش از پیش احساس می شود، امیدواریم با تقویت عزم و اراده مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا در کشور باشیم.


کرونا در آذربایجان‌غربی؛ خطری بیخ گوش مردم

بیماری کرونا در آذربایجان‌غربی هر روز به وضع خطرناکتری نسبت به روز گذشته می‌رسد و بستری های بیمارستانی، فوتی های ناشی از کرونا و شیوع آن بیشتر شده و خطری بیخ گوش همه مردم و خانواده هاست که موجب نگرانی بسیاری از شهروندان نیز شده است.

بیماری کرونا از اواسط شهریور امسال در آذربایجان غربی، دوباره وضعیت افزایشی به خود گرفت و روز به روز بر تعداد بیماران مبتلا و فوتی های ناشی از شیوع این بیماری افزوده می‌شود.

در حالی که آذربایجان غربی از اواسط تیر تا حدود یک ماه پیش وضعیت رو به بهبود داشت، اما بی توجهی و عادی انگاری توسط شهروندان موجب شد تا خیز جدید شیوع بیماری در این استان، تقریبا همزمان با کشور آغاز شود و دوباره نگرانی به بسیاری از خانواده ها بازگردد.

روند افزایشی این بیماری ادامه داشت تا محدودیت های کرونایی در مدارس، دانشگاه ها، مهدهای کودک، هرچند به صورت محدود در این استان دوباره برقرار شد.

این موارد، هرچند در کاهش بسیار کم تعداد مبتلاها موثر بود ولی همچنان روند نگران کننده شیوع بیماری کرونا در آذربایجان غربی ادامه دارد.

کاهش منحنی شیوع کرونا نیازمند ۲ تا ۳ هفته تعطیلی است

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری با ابراز نگرانی نسبت به شیوع بالای ویروس کرونا در این استان، پیشنهاد داد تا با موافقت ستاد ملی کرونا محدودیت‌های اجتماعی و تعطیلی اصناف و مراکز خدماتی بین ۲ تا سه هفته اجرا شود.

مجید شیرانیافزود:روند شیوع کرونا در استان همچنان افزایشی است و این وضعیت نگران‌کننده در کنار رفتارهای غیربهداشتی، ازدحام و معاشرت‌های خانوادگی این روند را نگران کننده‌تر کرده است.

وی ادامه داد: اگرچه کرونا یک ویروس کشنده با قدرت سرایت بالایی است اما آنچه به شیوع این ویروس دامن زده است رفتارهای انسانی است از همین رو چنانچه مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی دقت و اهتمام لازم را به کار نگیرند احتمال بازگشت تعطیلی‌ها و قرنطینه کامل استان وجود دارد.

شیرانی با بیان اینکه هنوز برخی از مردم در مواجهه با رعایت نکات ایمنی باور صحیحی ندارند، تصریح کرد: رفتار شوخی‌گونه برخی از مردم نه تنها سلامت خودشان بلکه اطرافیانشان را هم به خطر می‌اندازد.

هشدار دانشگاه علوم پزشکی مشهد نسبت به همه گیری کرونا بر اثر تجمع مردم

دانشگاه علوم پزشکی مشهد با انتشار بیانیه‌ای نسبت به شیوع کرونا بر اثر تجمع مردم هشداد داد و خاطر نشان کرد: پیشگیری از همه گیری کرونا با همکاری و مشارکت مردم میسر است.

در این بیانیه آمده است: اکنون که مشهد در وضعیت بحرانی و قرمز قرار دارد از مردم شریف استان درخواست می‌کنیم از شرکت در هرگونه تجمع اجتناب کنند و استفاده از ماسک، پرهیز از سفر و بهداشت دست‌ها را جدی بگیرند.

این بیانیه می افزاید: به رغم تلاش بی وقفه و شبانه روزی مدافعان سلامت در طول هشت ماه گذشته، شهر مشهد بار دیگر در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفته و کنترل این وضعیت تنها با مشارکت مردم میسر است. 

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این بیانیه اعلام کرد: از مهمترین عوامل شعله ور شدن آتش کرونا و گسترش شیوع آن و پر شدن تختهای بیمارستانها و افزایش تلفات عزیزانمان، حضور مردم در برنامه های جمعی و گروهی می‌باشد

تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها و اعلام شرایط فوق العاده کرونا در لرستان

استاندار لرستان هم با بیان اینکه وضعیت شیوع کرونا و مرگ بر اثر این ویروس در استان به حالت فوق العاده خطرناک رسیده گفت که ظرفیت تخت‌های بیمارستانی نیز تکمیل شده است.

سیدموسی خادمی با اعلام وضعیت فوق العاده خطر برای استان افزود: از شهروندان درخواست می شود بجز برای موارد ضروری از منزل خارج نشوند.

وی ادامه داد: بنا بر آمارهای اعلام شده، لرستان در ردیف استان هایی است که به لحاظ شیوع و مرگ بر اثر کرونا در وضعیت فوق العاده قرار دارد و شرایط کنونی ایجاب می کند مردم نسبت به پرهیز از حضور در تجمعات، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی بیش از پیش اهتمام داشته باشند.

تداوم وضعیت ناپایدار کرونایی در استان اردبیل

روند صعودی شیوع بیماری کرونا در استان اردبیل همچنان ادامه داشته و با وجود تلاش مسوولان درمانی، این بیماری مسیری نزولی به خود نگرفته است.

هم‌اکنون  شهرستان‌های اردبیل، مشگین شهر در وضعیت قرمز، شهرستان خلخال نارنجی و هشت شهرستان دیگر  استان نیز در وضعیت زرد قرار گرفته‌اند.

تداوم وضعیت  ناپایدار در شهرستان های بزرگ و پرجمعیت استان اردبیل موجب  شد تا ستاد استانی مقابله با کرونا اقدام به غیر حضوری کردن اموزش دانش آموزان استان به مدت ۲ هفته کند.

تمدید محدودیت های کرونا در ایلام 

استاندار ایلام هم با بیان اینکه محدودیت های کرونا به مدت یک هفته دیگر تمدید می شوند گفت که مدارس در مناطق قرمز و نارنجی استان در هفته آینده نیز تعطیل هستند.

قاسم سلیمانی‌دشتکی اظهار داشت: در پی تشدید وضعیت کرونا در استان بنا به پیشنهاد ستاد استانی و تأیید ستاد ملی کرونا محدودیت های ایجاد شده به مدت یک هفته دیگر تمدید شد.

وی افزود: بر این اساس برای حفظ سلامت دانش آموزان همه مدارس در مناطق قرمز و نارنجی استان به مدت یک هفته دیگر تعطیل و کلاس ها در این مناطق به شکل مجازی دایر است.

سلیمانی دشتکی یادآور شد: دانشگاه ها، مدارس، مدارس شبانه روزی، حوزه های علمیه، آموزشگاه های فنی و حرفه ای، زبانسراها و سایر آموزشگاه ها و کتابخانه ها از دیگر مصادیق محدودیت تعطیل یک هفته ای در مناطق قرمز ونارنجی استان هستند.

مبتلایان به کرونا در صورت بیرون آمدن مجازات می‌شوند

سخنگوی دولت گفت: در جلسه امروز ستاد ملی کرونا در مورد مجازات افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، تصمیم‌گیری می‌شود.

علی ربیعی روز شنبه در حاشیه بازدید از ایستگاه مترو تئاترشهر تهران با تاکید بر اینکه اجباری شدن ماسک تصمیم درستی است، افزود: در این جلسه در مورد چگونگی مجازات افرادی که مبتلا هستند و بیرون می‌آیند و افرادی که مبتلا نیستند ولی رعایت نمی‌کنند، تصمیم‌گیری خواهد شد. 

وی با اشاره به اینکه روی جرایم و شیوه شناسایی افراد مبتلا کار شده است، اضافه کرد: آزمایشگاه‌های دولتی و خصوصی باید همه اطلاعات را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند و وزارت بهداشت نیز آنها را به صورت آنلاین در اختیار نیروی انتظامی و بسیج و سایر بازرسان قرار می‌دهد.

ربیعی ادامه داد: هر فردی که در آزمایشگاه به او اعلام شده باشد که مبتلاست، از شیوه‌های مختلف از جمله ردیابی موبایل مورد کنترل قرار می‌گیرد و در صورت خروج از خانه، جرایم سنگینی به وی تعلق می‌گیرد.

 

۵۳۹ بیمار کرونایی در کرمانشاه بستری هستند

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اعلام اینکه اکنون ۵۳۹ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند، گفت: در شبانه‌روز گذشته ۳۲ مورد بیمار مثبت بستری مبتلا به کرونا در استان شناسایی شدند و جمع موارد مثبت بستری به پنج هزار و ۵۶ نفر رسید.

«مهدی محمدی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۹۴ مورد بیمار مثبت سرپایی نیز در استان شناسایی شدند و جمع موارد سرپایی مثبت در استان به ۱۶ هزار و ۵۶۷ نفر رسید.

او در ادامه به آمار فوتی های ناشی از کرونا در استان نیز اشاره کرد و با اعلام اینکه تعداد موارد فوت در اثر ابتلا قطعی به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در استان هفت نفر است، گفت: از این تعداد پنج مورد فوت مربوط به شهرستان کرمانشاه و همچنین ۲ نفر در شهرستان اسلام‌آبادغرب در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

وی اظهار داشت: با احتساب موارد فوت در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع جان باختگان در اثر ابتلا به کرونا در استان کرمانشاه از ابتدای اپیدمی تاکنون به ۶۸۶ نفر رسید.

محمدی اضافه کرد: از ابتدای شروع اپیدمی تاکنون در استان ۱۴ هزار و ۶۰ نفر بستری و ۱۲هزار و ۸۴۲ نفر نیز بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

او گفت: همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۹۰ بیمار جدید با علائم بیماری کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شده و ۵۲ نفر نیز پس از بهبودی از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

 

حال 155 بیمار کرونایی در قم وخیم است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت:  در حال حاضر ۷۶۹ نفر بستری مشکوک به کرونا در بیمارستان ها بوده که حال ۱۵۵ نفر آنها وخیم است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.