به گزارش ایرنا، حدود 100 هزار تن از تولیدات سردرختی باغات اهر سیب است و این شهرستان دومین قطب تولید سیب آذربایجان شرقی بعد از مراغه محسوب می شود که باغدارانش از بی نتیجه بودن زحمات طاقت فرسا برای تولید سیب گله دارند.

داستان بی کلاه ماندن سر باغداران شهرستان 140 هزار نفری اهر در 90 کیلومتری شمال شرق تبریز از تولید سیب، با وزش طوفان در این منطقه در 2 هفته قبل تلخ تر شد، زیرا طوفان باعث ریزش سیب های رسیده و متضرر شدن بیشتر باغداران اهری شد. 

 باغداران اهر با اشاره به سنت چند صد ساله کاشت و برداشت سیب در این شهرستان، از مسوولان امر انتظار کمک و مساعدت برای برون رفت از وضعیت نابسامان بازار سیب دارند و می گویند در حالی که تولید هر کیلوگرم سیب برای آنان حداقل 2000 تومان آب خورده، دلالان با ایجاد انحصار هر کیلوگرم از این محصول، آن هم نوع درجه یک، را 1500 تومان می خرند.

باغداران شهرستان اهر تاکید می کنند که در وضعیت فعلی تنها راه نجات و رفع مشکل آن ها اقدام حمایتی دولت با خرید تضمینی محصول است و گرنه بسیاری از آنها متحمل ضرر و زیان غیرقابل جبرانی خواهند شد.
به نظر می رسد در کنار خشکسالی و کم آبی که در جای خود بخش باغداری اهر با محوریت تولید سیب را تهدید می کند، مدیریت ضعیف و کارشناسی نشده تولید و بازار، چالش اساسی این بخش است.

وزارت صمت فکری به حال باغداران سیب کند

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی  در این خصوص میگوید: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید فکری به حال صادرات سیب کند، در غیر این صورت مشکلات زیادی گریبانگیر باغداران خواهد شد.

بیت الله عبداللهی در گفتگو با ایرنا با اشاره به مشکلات باغداران منطقه در خصوص فروش محصول سیب، گفت: سیب باغداران اهر و هریس در حالی که سال های قبل صادر می شد، در سال جاری صادر نمی شود، به همین جهت محصولی که ۳ هزار تومان هزینه تولید آن است باید به مبلغی ۱۵۰۰تا ۲۰۰۰ تومان در بازارهای داخلی به فروش برسد که این مسئله مشکلات فراوانی را برای باغداران منطقه ایجاد کرده است.

وی  بابیان اینکه باغداران اهری ماه ها برای تولید میوه زحمت می کشند ولی از آنها حمایتی نمی‌شود، گفت: قیمت سیب تولیدی باغداران اهری و هریسی بسیار کمتر از زحمتی است که آنها بر سر تولید کشیده اند.

صادرات بهترین راه برون رفت از مشکلات باغداران است

مدیر جهاد کشاورزی اهر نیز  با تائید مشکلات پیش آمده برای کشاورزان گفت: متاسفانه امسال به جهت مشکلات صادرات و نبود بازار مناسب، شاهد افت قیمت سیب در منطقه هستیم و این امر باعث بروز مشکلاتی برای باغداران اهری شده که امیدواریم با تدبیر مناسب دست اندرکاران امر و نهادهای مربوطه در امر فروش و صادرات، شاهد بالارفتن قیمت سیب و به صرفه شدن تولیدات این عزیزان باشیم.

محمد اسدی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود:  متاسفانه قیمت سیب که نرخ خرید و فروش آن را دلالان تعیین می کنند، هم اکنون خیلی کمتر از قیمت واقعی شده و حتی کفاف هزینه های صرف شده را هم نمی کند.

وی افزایش قیمت چند برابری جعبه و سایر متعلقات را  مزید بر علت دیگری دانست که قیمت تولید به سبب آن بالا رفته و موجب وارد آمدن ضرر و زیان جدی برای باغداران شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر، سیب «قره قرمز» را یکی از محصولات بومی این شهرستان دانست و اظهار کرد: متأسفانه در سال های اخیر باغداران بیشتر به کشت بذر سیب های لبنانی روی آورده اند و سیب «قره قرمز» اهر متحمل خسارت هایی شده است.
وی با بیان اینکه مقاومت و محصول دهی بالا در برابر سرمازدگی یکی از خصوصیات سیب «قره قرمز» است، گفت: از مجموع 8500 هکتار باغات این شهرستان بیش از 800 هکتار آن زیر کشت سیب قرمز لبنانی است که سالانه بیش از 15 هزار تن محصول می‌دهد.
اسدی با بیان اینکه سیب «قره قرمز» تا ارتفاع 3500 متری از سطح دریا قابل رشد و محصول دهی است، اضافه کرد: انواع سیب شهرستان اهر به دلیل شرایط جوی آب وهوا، تمامی ویتامین ها را در خود جای داده و با ماندگاری بسیاری خوب، جزو میوه های تابستانی است و هیچ سیبی توان رقابت با این محصول منحصر به فرد را ندارد.

مدیر جهاد کشاورزی اهر همچنین  از خسارت ۸۳ میلیارد تومانی طوفان و وزش باد شدید به باغ‌های این شهرستان خبر داد و یادآوری کرد: هفته  گذشته، بر اثر وزش باد شدید با سرعت بیش از ۱۶ کیلومتر در ساعت، بیشتر باغ های شهرستان اهر دچار خسارت و ریزش میوه های درجه یک و کاهش محصولات باغی شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اظهار کرد: این تندباد در پنج هزار و ۸۰۰ هکتار از باغ های شهرستان اهر، با توجه به زمان برداشت محصولات باغی، خسارت زیادی به سطح زیر کشت محصول سیب وارد کرده است.

اسدی با ابراز نگرانی از کاهش تولید کیفی محصول باغداران در مرحله برداشت باغات، افزود: بیشترین خسارت در باغات سیب شهرستان قابل مشاهده است.

یک باغدار  اهری نیز به ایرنا گفت: وضعیت ما هر سال از سال گذشته بدتر می شود، سال گذشته برودت هوا موجب از بین رفتن باغات شد.

علی رضازاده افزود: امسال نیز با وجود اینکه به لطف خدا، میوه، با وجود کم آبی، خوب به ثمر رسیده است اما نبود بازار مناسب باعث شده که بهترین سیب درجه یک مان  را  حتی دو هزار تومان هم نخرند و این امر نیز باعث شده که انگیزه ای برای تولید و برنامه ریزی محصول برای سال های آتی نداشته باشیم

باغدارار دیگری نیز در گفت و گو با ایرنا به وضعیت نابسامان زنجیره فروش اشاره و اعلام کردند: این موارد باعث تعیین قیمت از سوی دلالان  شده و این در حالی است که قیمت فروش خیلی کمتر از قیمت تمام شده می باشد.

آنان گفتند که قیمت ناچیز اعلامی از سوی دلالان برای خرید سیب اهر موجب می شود که باغداران از خیر فروش محصول شان بگذرند و بگذارند که سیب ها در پای درختان گندیده شود.

سید علی باباپور، باغدار اهری، گفت: در حالی که  قیمت تمام شده هر کیلوگرم سیب بالای 2 هزار تومان است، متاسفانه دلالان آن را به قیمت 1500 تومان یا کمی بالاتر از ما می خرند و با برچسب سیب پاکستان به قیمت بالا به عراق صادر می کنند و منفعت و حاصل یک سال زحمت ما نصیب این افراد سود جو و منفعت طلب می شود.
باغدار دیگری نیز با گلایه از مسئولان ذیربط گفت: سال گذشته هزینه نگهداری هر کیلوگرم محصولات سردرختی در سردخانه بین 150تا 200 تومان بود، اما امسال این رقم 100 درصد افزایش یافته و به 400 تومان رسیده است که متاسفانه علیرغم پیگیری باغداران، مسئولان ذیربط در این خصوص پاسخگو نیستند.

محمد مهدی پور به مشکل دیگری نیز اشاره کرد و اظهار داشت: دلالان به خرید میوه های باد ریز و زیر درختی نیز رحم نکرده و با ایجاد انحصار در خرید و هماهنگی با کارخانه صنایع تبدیلی میوه، پارسال هر کیلوگرم محصول سیب درجه دو و سه را به عنوان بادریز به مبلغ 600 تا 700 تومان می خریدند که امسال این رقم را به 300 تومان کاهش داده اند و کسی نیز پاسخگو نیست.

شهرستان اهر بعد از شهرستان مراغه دومین قطب تولیدکننده سیب در آذربایجان شرقی محسوب می شود و سالانه از باغات این شهرستان نزدیک به 85 تن سیب برداشت می شود .
در این شهرستان 7 هزار و 800 هکتار باغ میوه وجود دارد و از مجموع مساحت باغات، 5600 هکتار متعلق به درختان سیب است.
گزارش از:  رضا بالاگر

7225/518

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.