همایش ملی نکوداشت زنده یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد از  ۶ تا ۸ آذرماه، مقارن با نخستین سالگرد درگذشت این طنزپرداز شهیر (۱۰ آذرماه) در دانشگاه یزد برگزار شد.

دکتر "مجید پویان" که دبیر علمی این همایش هم بود روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: این همایش پس از سه روز کاری با برنامه هایی چون شب شعر، ارائه مقالات،  جلسات پرسش و پاسخ و کارگاه‌های آموزشی به کار خود پایان داد.

وی اظهار داشت: این همایش با هدف تولید محتوای علمی در زمینه آثار استاد زرویی نصرآباد که  از خلاق ترین طنزپردازان و نویسندگان معاصر است، برگزار شد.

به گفته وی در مراسم افتتاحیه، در صبح پنجشبه ۷آذرماه، ریاست دانشگاه یزد، آقای دکتر برید لقمانی، ضمن خیر مقدم به حاضران و مهمانان همایش، و قدردانی از دست اندرکاران و برگزارکنندگان، گفت: برگزاری  آیین نکوداشت برای مفاخر ادبی، هنری و فرهنگی از رسالت های اجتماعی دانشگاه است.

وی افزود: برگزاری این همایش در یزد اقدامی شایسته و ضروری بود که به همّت گروه زبان و ادبیات فارسی و دیگر نهادهای  فرهنگی استان انجام گرفت.

پویان یادآور شد: همچنین در افتتاحیه همایش  چهار سخنران کشوری از جمله دکتر اسماعیل امینی، شاعر و طنزپژوه،استاد حسن میرعابدینی، پژوهشگر برجسته ادبیات داستانی معاصر ایران،دکتر مجید بهره ور(طنز پژوه) و دکتر بهرام پروین درباره ویژگی های ادبی و خلاقانه آثار استاد زرویی نصرآباد سخن گفتند و در بخش اراِئه مقالات درعصر روز افتتاحیه نیز ۱۱ مقاله علمی از آخرین پژوهشها در خصوص آثار استاد زرویی توسط محققانی از دانشگاه های مختلف کشور قرائت شد.

همچنین دو جلسه پرسش و پاسخ درباره طنزنویسی با حضور استاد هوشنگ مرادی کرمانی و شاعر طنزپرداز، ناصر فیض، همراه با جشن امضای آثار برگزار گردید.در صبح جمعه ۸آذرماه نیز دو نشست کارگاهی با حضور استاد حسن میرعابدینی و دکتر اسماعیل امینی برگزار گردید و در این نشست ها حاضران اعم از دانشجویان و دیگر شاعران و نویسندگان غیردانشگاهی  علاوه بر طرح پرسش هایی در خصوص طنزنویسی به قرائت آثار خود پرداختند که توسط مدرسان کارگاه نقد گردید.

برگزاری شب شعر یاد استاد و یادمان زنده یاد زرویی نصرآباد از دیگر بخش های جنبی همایش بود که در شامگاه چهارشنبه ۶آذرماه برگزار شد؛ در این شب شعر که با همکاری ارزنده حوزه هنری یزد و دفتر طنز حوزه هنری برگزار  شد، طنزپردازان کشوری از جمله ناصر فیض، خلیل جوادی، نادر ختایی، صابرقدیمی،عباس حسین نژاد، عبدالجواد موسوی،اسماعیل امینی و تنی چند از شاعران یزدی از جمله احمدرضا قدیریان و حجت الاسلام پرنیان  اشعار طنز و نیز دلسروده های خود را برای زنده یاد ابوالفضل زرویی قرائت کردند.

دبیر علمی همایش نکوداشت زنده یاد زرویی نصرآباد هم چنین گفت: در برگزاری این همایش، حوزه هنری  یزد و سازمان فرهنگی،اجتماعی ورزشی شهرداری همکاری های شایسته و قابل توجهی با گروه زبان و ادبیات فارسی داشته اند؛ وی هم چنین از کوشش های دبیر اجرایی مراسم، دکتر مهدی حیدری، و نیز زحمات  اعضای انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی و انجمن اسلامی دانشگاه یزد  قدردانی کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.