در جریان این  مراسم معنوی، اعضای هیات‌های عزادار و سوگواران خامس آل‌عبا (ع) با حضور در منزل خانواده‌هایی که یکی از بستگان آنها در یکسال گذشته به رحمت ایزدی پیوسته‌اند به عزاداری پرداختند .

همچنین در برخی از شهرستان‌ها  این مراسم با حضور پرشور مردم و خانواده‌ها در گلزارهای شهدا و در کنار قبور افراد متوفی در آرامستان‌ها برگزار شد.

در استان یزد علاوه بر آیین پرسه زنی، نخل‌برداری، علم‌برداری، شبیه‌گردانی ، تعزیه‌خوانی، جوش‌دوره، سینه‌زنی ، زنجیرزنی، اطعام عزاداران و آیین جوانان عاشورایی و مراسم شیرخوارگان حسینی نیز برگزار می‌شود.

یکی از مهمترین مراسم‌ عزاداری محرم نخل‌گردانی یا نخل‌برداری است که هر سال با شکوه تر از سال قبل با حضور گسترده مردم در شهرستان‌های تفت ، ابرکوه، یزد، اشکذر، میبد، اردکان، مهریز، بافق، بهاباد و خاتم برگزار می‌شود.

در یزد، نخل را به شکل تابوت نمادین سیدالشهدا (ع) یا نمادی از یکی از شهدای کربلا آذین بندی می‌کنند و آن از جنس چوب و به شکل برگ درخت یا سرو ساخته می‌شود و هیچ شباهتی به درخت نخل( خرما) ندارد ، اما به این نام معروف است.

استان یزد با یک میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت، افزون بر یکهزار و ۵۰۰ هیات مذهبی دارد و مردم این استان سه هزار و ۸۵۰ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده اند که در ۳۲۷ گلزار مدفون هستند.

۷۵۳۶/ ۶۱۹۷

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.