به گزارش ایرنا دکتر محمدرضا دهقانی روز سه شنبه به مناسبت طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا ( 27 اردیبهشت الی 15 تیر ماه ) به خبرنگاران افزود: 40 درصد شهروندان یزدی مبتلا به فشار خون هستند که از بیماری خود موضوع بسیار خطرناکی هم است ، اطلاع ندارند.
وی اظهار داشت: این طرح در 2 مرحله اجرا می شود که مرحله نخست آن از 27 اردیبهشت تا 17 خرداد ماه ادامه دارد که اطلاع رسانی عمومی و تجهیز امکانات در این مرحله انجام می شود.
دهقانی اضافه کرد: مرحله دوم اجرای طرح تا 15 تیر ماه 98 تعیین شد که در تمام مراکز، اداره ها، کلینیک ها، بیمارستان ها و مکان های پر تردد اجرا خواهد شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد اظهار کرد: در طرح یاد شده علاوه بر افرادی بالای 30 سال، مادران باردار و بیماران کلیوی مورد غربالگری فشار خون قرار می گیرند.
وی پیش بینی کرد: در طرح یادشده 282 هزار و 16 نفر غربالگری شوند که از این تعداد 86 هزار و 466 نفر مبتلا به فشار خون بالا باشند.
دهقانی تاکید کرد: گروه های هدف می توانند برای اندازه گیری فشار خون خود به مراکز ثابت و سیار، پایگاه ها و خانه های بهداشت استان مراجعه کنند.

** ثبت 38 هزار و 800 بیمار دارای فشار خون در سامانه سیب
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد اضافه کرد: در حال حاضر اطلاعات یک میلیون و یکصد هزار نفر در سامانه سیب ( سامانه یکپارچه بهداشت) استان ثبت است که از این تعداد 560 هزار نفر بالای 30 سال دارند .
وی اضافه کرد: در حال حاضر 38 هزار و 800 نفر از این تعداد مبتلا به فشار خون هستند.
طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا پویش ملی است که وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی رئیس شورای راهبری آن است و
به دستور رئیس جمهوری تمام دستگاه‌ها ملزم به همکاری با آن هستند، و دبیری شورا به عهده معاون بهداشت وزارتخانه است.
از 20 میلیون جمعیت بیش از 30 سال که فشار خون آنها پایش می‌شود، افراد دارای فشار خون بالا برای دریافت خدمات درمانی به سطوح بالاتر معرفی می‌شوند.
فشارخون‌ به طور طبیعی‌ بر اثر هیجان و فعالیت بدنی بالا می‌رود، اما افرادی‌ که‌ دچار بیماری هستند، هنگام‌ استراحت‌ نیز فشار خونشان‌ بالاتر از حد طبیعی‌ است.
فشار خون افراد 120 روی 80 طبیعی است و 140 روی 90 فشار خون بالا دارند.
بیمارستان‌هایی دولتی یزد زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی اداره می شوند و در مجموع 132 مرکز بهداشتی و درمانی شهری در استان فعالیت دارد.
مجموع واحدهای بهداشتی و درمانی استان 349 باب هست که شامل 36 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، 49 مرکز خدمات جامع سلامت شهری ، 93 پایگاه سلامت و 171 خانه بهداشت است.
استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال 1395، یک‌میلیون و 138 هزار نفر جمعیت دارد که 85 درصد در 21 شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.
2088/ 2047/
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.