به گزارش خبرنگار ایرنا ، ارسلان زارع سه شنبه شب در مراسم روز بزرگداشت روستا و عشایر که با حضور محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری در رشت برگزار شد، نقش روستا را در توسعه اقتصادی کشور حائز اهمیت خواند و افزود: بررسی های انجام شده ثابت می کند که روستاییان و عشایر علاوه بر حوزه های فرهنگی و تمدنی ایران اسلامی، در بخش اقتصادی نیز اثرگذار بوده و به نوعی می توان آنان را کانون اصلی خودکفایی کشور در حوزه مواد غذایی دانست که بار بزرگی از تولید در بخش های کشاورزی را به دوش می کشند.

وی روز روستا و عشایر را فرصت مناسبی برای قدردانی از تلاش های روستاییان و عشایر  و بازخوانی نقش تولیدی روستا در نیل به امنیت غذایی و رشد اقتصادی  عنوان و تصریح کرد: با توجه به حجم وسیعی از سرمایه های اجتماعی و نیز ظرفیت های طبیعی، تاریخی و گردشگری گیلان؛ باید ضمن اتکاء به این دارایی های ارزشمند، اقتصاد گیلان را متحول کرد و در عین حال؛ در تقویت اقتصاد ملی نیز نقش آفرین بود.

وی تصریح کرد: دولت تدبیر و امید باوجود تنگناهای متعدد به ویژه در حوزه اقتصاد، به تقویت زیرساخت های روستایی توجه ویژه داشته که یکی از شاخص ترین آنها در بخش تهیه و اجرای طرح‌های هادی روستایی است.

وی با بیان اینکه در حوزه زیرساخت ها ازجمله گازرسانی، برق رسانی، آسفالت راه روستایی، آب رسانی، زیرساخت های مخابراتی اقدامات خوبی انجام شده، گفت: خوشبختانه تسهیلات مناسبی در حوزه اشتغال به روستاییان اختصاص داده شده است.

زارع بهره مندی از واحدهای روستایی را  به عنوان هویت فرهنگی و بومی گیلان و فرصتی کم نظیر برای  اشتغالزایی عنوان و بیان کرد: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید از این مزیت به عنوان بوم گردی حمایت می شود و این اقدام همسو با محیط زیست، منطبق با معماری سنتی و در جهت حفظ میراث فرهنگی است.

استاندار گیلان اظهار داشت: ایجاد فرصت های شغلی و بهبود معیشت و اقتصاد با استفاده از منابع روستاها امکان پذیر است ؛ به شرط آنکه با اعتقاد به ظرفیت منابع انسانی، خلاقیت و ابتکار، برنامه ریزی و عملیاتی شود.

وی اجرای  موارد یاد شده را موجب مهاجرت معکوس به روستاها و نقش آفرینی صحیح اقتصاد روستایی در توسعه و عمرانی همان  مناطق دانست و گفت: رویکرد مهم حمایت از ایجاد شغل پایدار در روستاها با درآمد مناسب ،  بیمه حمایتی روستائیان و عشایر برای حفظ جمعیت روستایی و ایجاد مهاجرت معکوس در دولت تدبیر و امید مدنظر قرار گرفت و برداشت مبلغی از صندوق توسعه ملی با موافقت رهبر معظم انقلاب بمنظور ایجاد اشتغال برای روستاییان، در همین راستا بوده است.

زارع اظهار داشت: روستاهای گیلان در تولید محصولات کشاورزی که برخی از آنها همچون برنج جزو محصولات استراتژیک کشور محسوب می شوند، ظرفیت های بی بدیلی دارد.

استاندار گیلان با بیان اینکه این استان از دیرباز در حیطه ابریشم و صنایع دستی جایگاه ویژه ای داشته که باید احیا شود، تاکید کرد: اهتمام دولت تدبیر و امید در حمایت از صنعت چایکاری، موجب شد تا بسیاری از باغ های  رها شده چای، به مدار بهره برداری بازگردند اما در جهت توسعه مطلوب این سیاست لازم است تا متناسب با مقتضیات روز؛ کسب و کارهای دانش بنیان و مشاغل نوین در روستاها ایجاد شود تا شاهد توسعه مناطق روستایی باشیم.

نماینده عالی دولت در گیلان یادآور شد: ایجاد نشاط اجتماعی در روستاها از دیگر موارد مورد تاکید دولت تدبیر و امید بوده و بر همین اساس، حمایت های لازم از ورزش های بومی محلی استان در قالب برپایی جشنواره های مختلف انجام شده است.

زارع در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشارکت گیلانی ها  در همه صحنه های سرنوشت ساز، از انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سالجاری به عنوان رویداد مهم سیاسی-اجتماعی یاد کرد و از فرمانداران، مدیران دستگاه های اجرایی، دهیاران و بخشداران خواست تا با اجرای صحیح اقدامات و تلاش برای تحقق وعده های خود، زمینه توسعه پایدار و ایجاد نشاط اجتماعی را فراهم کنند.

پانزدهم مهرماه روز روستا و عشایر نامگذاری شده است.

۷۲۹۶/۲۰۰۷

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.