به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین محمود ترابی یکشنبه شب در مراسم یادواره شهدای منا که در مسجد آخوند طلابی شهر گنبدکاووس برگزار شد، گفت: در روایات اسلامی آمده، کسی که درحال احرام از دنیا برود با همان لباس در روز قیامت محشور می‌شود و این جایگاه بالایی است که نصیب شهدای منا شد.

وی با تسلیت ایام شهادت امام حسین (ع) به فلسفه و برخی اهداف نهضت آن حضرت اشاره کرد و افزود: قیام امام حسین (ع) برای همه قیام‌های پس از خود، ذخیره‌ای از عزت، سازش‌ناپذیری در برابر ظلم و فدارکاری و ایثار در راه خدا درست کرد و امروز می‌بینیم هر کجا قیامی علیه ظلم انجام می‌شود، برگرفته از نهضت عاشورایی امام حسین (ع) است.

حجت‌الاسلام ترابی، بیعت نکردن با ظالم و زیربار ذلت نرفتن را از دیگر درس‌های نهضت امام حسین (ع) دانست و اضافه کرد: شعار هیهات من الذله و خون بر شمشیر پیروز است برگرفته از قیام آن امام شهید است که مظلومانه به شهادت رسید.

وی تصریح کرد: در نهضت عاشورایی امام حسین (ع) یک روح بلند عبادی و عظمت بزرگ توحیدی و همچنین درس‌های زیاد اخلاقی دیده می‌شود که بایستی گروه‌های مختلف جامعه بالاخص نسل جوان با مطالعه تاریخ، بیشتر با اهداف قیام امام حسین (ع) که وجود مبارکش سراسر توکل و عشق به خداست، آشنا شوند.

امام جمعه گنبدکاووس، جریان سازی سیاسی به نفع توحید و دین اسلام و نیز شناخت امام حق را از دیگر اهداف قیام امام حسین (ع) برشمرد و ادامه داد: امام حق، امامی است که خود را وقف دین خدا نماید و در این راه، ذره ای تردید به خود راه ندهد.

حجت‌الاسلام ترابی خاطرنشان کرد که امام حسین (ع) مظلومانه به شهادت رسید و در بیان مظلومیت ایشان در تاریخ همین بس که بدن مطهر آن حضرت که فرزند رسول خدا (ص) بودند، سه روز بدون غسل و کفن بر زمین گرم کربلا مانده بود.

وی همچنین با قدردانی دست اندرکاران برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای منا در گنبدکاووس، از فعالیت‌های قرآنی مسجد آخوند طلابی این شهرستان تجلیل کرد و آن را از معجزات انقلاب اسلامی در منطقه و در راستای بیانیه رهبری موسوم به گام دوم انقلاب دانست.

به گزارش ایرنا، امام جمعه اهل سنت نگین‌شهر از توابع شهرستان آزادشهر درشرق استان گلستان نیز در این مراسم با تسلیت ایام شهادت امام حسین (ع) و بزرگداشت یاد شهدای منا درسال ۹۴، گفت: شهدای منا جایگاه والایی نزد خداوند دارند زیرا در درحالی که درجوار خانه امن الهی مشغول انجام مناسک حج بودند، مظلومانه به شهادت رسیدند.

آخوند ابوبکر خوجملی با بیان خاطرات خود از تعدادی از شهدای منا در ایام مناسک حج گفت: انصافا همه آنها افرادی خوش اخلاق و خوش برخورد بودند و دعا می‌کنیم خداوند متعال این شهیدان بزرگوار را با امام حسین (ع) و شهیدان کربلا محشور بفرماید.

وی اضافه کرد: اهل سنت همچون اهل تشیع به اهل بیت پیامبر(ص) مودت دارد و احادیث زیادی از نبی مکرم اسلام (ص) در وصف امام حسن (ع) و امام حسین (ع) به عنوان سید جوانان اهل بهشت و یا اینکه فرمودند "حسین از من و من از حسین هستم و هرکس حسین (ع) را دوست داشته باشد ، خداوند او را دوست می دارد،آمده است.

آخوند خوجملی به وحدت و اتحاد بین شیعه و اهل سنت و احترام به عقاید یکدیگر در جمهوری اسلامی نیز اشاره کرد و گفت: به برکت انقلاب اسلامی این وحدت و صمیمیت در حد مطلوب وجود دارد و امروز ایران اسلامی، امن ترین کشور در منطقه است که باید شکرگزار این نعمت الهی باشیم.

به گزارش ایرنا، درسال ۹۴ در فاجعه منا حدود هفت هزار حاجی جان خود را از دست دادند که ۴۷۷ نفر از آنان ایرانی و از این تعداد ۴۹ نفر حاجیان گلستانی بودند؛ اکثریت قریب به اتفاق جانباختگان فاجعه منا در استان گلستان از اهل سنت این استان بویژه از کاروان‌های گنبدکاووس و بندرترکمن بودند.

 گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان بزرگ استان گلستان است.

/۳۰۳۹/۱۸۶۰

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.