سومین روز از دوازدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران در بخش‌های مختلف استان کرمان و در ۱۰ شهرستان پیگیری شد.

آوای غربت نشینی

در بخش پژوهش سومین روز جشنواره که در سالن سینما تک هتل پارس برگزار شد، پرنگ فرازمند مقاله ای را با عنوان آوای غربت نشینی ارائه داد و پیام یوسف نیز درباره موسیقی شناسی کاربردی در مواجهه با تغییرات فرهنگ های موسیقایی اقوام صحبت کرد.

خوانش منظومه های آذربایجان و کرمانشاه

همانگونه که پیشتر اشاره شد این دوره از جشنواره با محوریت منظومه خوانی و تغزل برگزار میشود و در همین راستا اتاق بازرگانی در سومین روز این جشنواره میزبان منظومه خوانان بود و عمر فرجی و رحیم خضری روایتگر منظومه های آذربایجان غربی شدند و سیاوش یادگاری، سلمان حسینی و عادل کرمانی منظومه های کرمانشاه را روایت کردند. همچنین سعید اسلامی نژاد و محمدجان بزرگیان نیز به اجرای منظومه هایی از کهگیلویه و بویراحمد پرداختند.

از زنگ کاروان تا نوای ساز

در دوران حکومت صفویه، کاروان‌ها در کاروانسرای گنجعلی‌خان کرمان رفت و آمد داشتند و صدای زنگ شتران نبض زندگی در این مجموعه بود و امروز این مجموعه میزبان هنرمندان موسیقی نواحی و ترنم سازهایشان شده است. 
امروزه مجموعه گنجعلی‌خان یکی از فضاهایی است که دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی در آن برگزار می‌شود. و بوطیقای موسیقی خبر از زندگی دوباره این مجموعه میدهد.

انبوه پاکوبان در گذر از شبهای کرمان 

در سومین روز جشنواره دوازدهم موسیقی نواحی ایران هم مجموعه گنجعلی خان میزبان پرمخاطب ترین اجراها بود و گروه هایی نظیر لیانا به سرپرستی لبانت شریفیان فرزند نوازنده چیره دست نی انبان و سرپرست گروه لیان از بوشهر، گروه خضری از آذربایجان، گروه سپهوند از لرستان، گروه آبیدر از کردستان، گروه میسان خوزستان و گروه هایی از کرمانشاه، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد در مجموعه گنجعلی خان به روی صحنه رفتند.

اقدام شایسته توجه به جوان

یکی از بخشهای مشخص شده برای دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی، توجه ویژه به برگزیدگان جشنواره ملی جوان است که در بخش موسیقی اقوام جشنواره موسیقی جوان خوش درخشیده بودند که در روز سوم این جشنواره هنرمندان برگزیده جشنواره موسیقی جوان از فارس، مازندران، سیستان و بلوچستان و خوزستان اجراهای خود را پیشکش مخاطبان کردند.


ایستگاه آخر

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از ۱۶ آبان در کرمان و ۱۰ شهرستان این استان آغاز و شب گذشته در کاروانسرای گنجعلی خان به پایان رسید.
آیین اختتامیه این جشنواره امشب در مجموعه گنجعلی خان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.