خلیل حیدری روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این میزان واردات کالا نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ۱۳۶ درصد و از حیث وزن ۱۲۶ درصد افزایش داشته است.

وی اظهارداشت: از مجموع واردات، گمرک پرویزخان با ۲۲ میلیون و ۸۹۹ هزار و ۴۰۶ دلار کالای وارداتی به وزن ۱۵ هزار و ۶۰۳ تن، بیشترین حجم کالاهای وارداتی استان را به خود اختصاص داده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ از لحاظ وزن ۲۳۰ درصد و از حیث ارزش ۷۸۷ درصد رشد داشته است.

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک کرمانشاه در ادامه گفت: از طریق گمرک کرمانشاه ۱۴ میلیون و ۶۹۲ هزار و ۵۵۶ دلار کالا به وزن ۲ هزار و ۴۵۸ تن به داخل کشور وارد شده است که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۱۳ درصد کاهش و از حیث ارزش ۱۲ درصد افزایش داشته است.

وی آمار واردات گمرک خسروی را ۲۳۵ هزار و ۹۰۴ دلار کالا به وزن ۳۷۹ تن عنوان کرد و افزود: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ۱۳ درصد و از حیث وزن ۳۷ درصد کاهش داشته است.

حیدری با تاکید بر اینکه در مجموع کالاهای وارداتی به استان از ۱۵ کشور وارد می‌‏شود، تصریح کرد: کشور عراق با ۲۳ میلیون و ۹۴۴ هزار و ۵۰۹ دلار کالا به وزن ۱۴ هزار و ۲۷۳ تن جایگاه اول را در بین کشورهای طرف معامله واردات قطعی گمرکات استان کرمانشاه در هفت ماه سپری شده از سال جاری را به خود اختصاص داده است.

به گفته او، در مدت یاده شده کشور چین با پنج میلیون و ۷۶۴ هزار و ۷۲۱ دلار کالا به وزن ۷۳۰ تن و  کشور کره جنوبی با یک میلیون و ۵۵۶ هزار و ۹۱۹ دلار کالا به وزن ۱۲۲ تن در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک کرمانشاه بیشتر کالاهای وارد شده از طریق گمرکات استان را آلیاژهای آلومینیوم کارنشده، جعبه فرمان برای سواری سواری کاری وانت و تراکتور کشاورزی، تایر بادی نو از کائوچو برای اتوبوس و باری و آلومینیوم به صورت کار نشده غیرممزوج را از جمله کالاهای وارداتی به استان ذکر کرد.

به گفته او اجزاء و قطعات ماشین آلات و دستگاه‌ها برای کار کردن روی خمیر کاغذ کاغذ یا مقوا، مخلوط هیدروکربورهای بودار، ماشین‌ها برای مخلوط کردن، ورزدادن، خُرد کردن و سائیدن دیگر کالاهای وارداتی به استان کرمانشاه بوده است.

استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب‌نشین عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می‌دهد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.