اخبار مرتبط

محمد رحیمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ملخ شاخک بلند با سابقه بیش از 10 سال بومی این شهرستان است که برخی سال ها به علت شرایط خاص محیطی از جمله آب و هوا، پوشش گیاهی و عوامل دیگر طغیان کرده و خسارت زیادی به اراضی کشاورزی وارد می کند.
وی افزود: اراضی 32 روستای شهرستان سروآباد اینک گرفتار طغیان ملخ شاخک بلند هستند که بیشترین اراضی زراعی، باغی و مراتع جنگلی آلوده به این آفت در دهستان دزلی بخش مرکزی در روستاهای دمیو، درکی و دزلی با 17 هزار هکتار است.
مدیر جهاد کشاورزی سروآباد یادآور شد: عملیات مبارزه با ملخ شاخک بلند در سطح یک هزار و 600 هکتار آغاز شده و ادامه عملیات مبارزه با این آفت نیازمند همیاری و همکاری روستاییان، دهیاران و شوراهای اسلامی است.
وی اضافه کرد: تعداد پنج شبکه پیش آگاهی بخش دولتی و خصوصی مشغول عملیات مبارزه با این آفت هستند که در این راستا 2 دستگاه خودروی بخش دولتی و چهار دستگاه تراکتور بخش خصوصی با 234 نوع سمپاش را بکارگیری کرده ایم.
رحیمی با بیان اینکه تاکنون یک هزار و 50 لیتر سم در بین باغداران، کشاورزان و روستاییان توزیع شده است، گفت: در تهیه سم برای مبارزه با آفت ملخ شاخک بلند هیچ محدویتی نداریم و به اندازه کافی سم در انبار موجود است.
ملخ شاخک بلند بومی با نام علمی Uvarovistia Zebra یکی از آفات مهم اراضی مرتعی و جنگلی، باغی و زراعی به ویژه سبزی و صیفی در ایران الخصوص رشته کوه های زاگرس بوده که در سال های اخیر به دلیل عواملی نظیر تغییر اکوسیستم زیستگاه های آن، تخریب مراتع و پوشش گیاهی و از بین رفتن دشمنان طبیعی تراکم جمعیت آفت روبه افزایش بوده و به حالت طغیانی در آمده که سبب خسارت شدید و جبران ناپذیری به مراتع شهرستان و محصولات زراعی و باغی شده است.
ملخ شاخک بلند تک نسلی بوده و ظهور پوره های سنین اول بسته به شرایط محیطی از اوایل اسفند ماه آغاز می شود، این آفت دارای پنج سن پوره گی بوده و طول دوره رشد و نمو پوره گی تقریبا 2 تا سه ماه است.
حشرات کامل نسل جدید از اوایل خرداد ماه در مناطق گرمسیر و اواسط تا اواخر خرداد ماه در مناطق سردسیر ظاهر می شوند، زمستان گذرانی به صورت تخم در عمق 20 سانتیمتری خاک زیر بوته های مرتعی است.
تغذیه آفات از سنین دوم و سوم پوره گی شروع می شود که در این سنین مقدار تغذیه کم بوده اما از سنین سوم به بعد میزان تغذیه بسیار بالا رفته و خسارت شروع می شود. اوج خسارت آفت با ظهور حشرات بالغ و همزمان با دوره رشدی محصولات سبزی و صیفی است.
بهترین زمان مبارزه با آفت سنین دوم و سوم پوره گی است چرا که در این مرحله پراکنش آفت بسیار کم بوده و تاثیر سم بر آفت بسیار خوب است، همچنین به دلیل استفاده از سموم با دوره کارنس بالا برای مبارزه شیمیایی با آفت در این مرحله با توجه به اینکه محصولات سبزی و صیفی در مراحل اولیه رشدی هستند، باقی مانده سموم بسیار کم و ناچیز است.
شهرستان سروآباد با 2 بخش مرکزی و هورامان و جمعیتی بیش از 50 هزار نفر در فاصله 90 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
7354/9102
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.