life

فهرست خلاقیت جهانی ۲۰۱۷ منتشر شد. طبق گزارش‌ ارائه شده‌ی سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) ایران در فهرست ۱۲۷ کشور دنیا جایگاه ۷۵ را در میان کشورهای نوآور دنیا کسب کرد. ایران با وجود رشد دو پله‌ای در این فهرست نسبت به فهرست ۲۰۱۶، هنوز جایگاه مناسبی در منطقه ندارد. سوئیس، سوئد و هلند صدرنشین این فهرست هستند.

به گزارش جی پلاس، سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) پنجشنبه (۲۵ خرداد) در ژنو تازه‌ترین گزارش خود را منتشر کرد. در بخشی از این  گزارش مفصل که به نام “فهرست خلاقیت جهانی ۲۰۱۷” منتشرشده؛ جدولی شامل نام ۱۲۷ کشور جهان آمده که ایران در آن با ۰۹/ ۳۲ امتیاز (از ۱۰۰) در مکان هفتاد و پنجم قرار گرفته است.

وایپو یکی از نهادهای زیرمجموعه‌ی سازمان ملل متحد است و مقر آن در ژنو سوئیس قرار دارد. این سازمان شاخص‌هایی همچون شمار اختراعات ثبت‌شده، میزان سرمایه‌گذاری در آموزش، ارتباط دانشگاه‌ها با بخش صنعت و کیفیت آثار علمی منتشرشده را در ۱۳۰ کشور بررسی می‌کند.

در فهرست سال جاری سوئیس با ۶۹/ ۶۷ امتیاز خلاق‌ترین کشور خوانده شده است؛ سوئد (۸۲/ ۶۳)، هلند (۳۶/ ۶۳)، آمریکا (۴۰/ ۶۱) و بریتانیا (۸۹/ ۶۰) هم در مکان‌های دوم تا پنجم قرار دارند. آلمان با ۳۹/ ۵۸ امتیاز و یک پله صعود نسبت به سال گذشته (۲۰۱۶) در مکان نهم نشسته است. چین نیز بیست‌ودوم است.

در میان ۲۵ کشور برتر فهرست وایپو ۱۵ کشور اروپایی هستند. بنا بر گزارش وایپو، سرمایه‌ی انسانی، تحقیقات و زیرساخت‌های قوی نقاط قوت کشورهای اروپایی هستند.

آمریکا ( رتبه ۴)، سنگاپور (۷)، کره جنوبی (۱۱)، ژاپن (۱۴)، هنگ‌کنگ (۱۶)، اسرائیل (۱۷)، کانادا (۱۸)، نیوزیلند (۲۱)، چین (۲۲) و استرالیا (۲۳) هم دیگر کشورهای اول تا بیست و پنجم هستند.

موقعیت ایران در منطقه

امارات عربی متحده از میان کشورهای اطراف ایران بالاترین رتبه را به خود اختصاص داده است. این امیرنشین حاشیه‌ی خلیج فارس با امتیاز ۲۴/ ۴۳ در رتبه‌ی ۳۵ جهانی قرار گرفته است. ترکیه (رتبه ۴۳)، روسیه (۴۵)، قطر (۴۹)، عربستان سعودی (۵۵)، کویت (۵۶)، ارمنستان (۵۹)، بحرین (۶۶) و گرجستان (۶۸) هم بالاتر از ایران قرار دارند.

وایپو در عین حال در بخشی از گزارش خود به “پیشرفت‌های قابل توجه” در مرکز و جنوب آسیا اشاره می‌کند و در پیوند با آن نام جمهوری اسلامی ایران، قزاقستان و بنگلادش را مطرح می‌کند. سازمان جهانی مالکیت فکری همچنین تصریح می‌کند که ایران با سه پله صعود نسبت به سال گذشته میلادی در منطقه مرکز و جنوب آسیا از نظر رشد دوم بوده است. هند در این منطقه با شش پله صعود نسبت به پارسال، بیشترین رشد را تجربه کرده است.

در تازه‌ترین فهرست وایپو یمن با ۶۴/ ۱۵ امتیاز در مکان آخر قرار گرفته است. از میان همسایگان ایران، نام عراق، ترکمنستان و افغانستان در فهرست دیده نمی‌شود.

دبیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری همزمان با ارائه‌ی گزارش این نهاد در ژنو، خلاقیت را موتور رشد اقتصادی جهان کنونی دانست؛ جهانی که اقتصاد آن هر روز بیشتر به دانش متکی می‌شود. فرانسیس گری تأکید کرد که برای شکوفایی خلاقیت بشری و رشد اقتصادی سرمایه‌گذاری بیشتری لازم است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 677788
ارسال نظر

موضوعات داغ