بین سی و یک استان کشور، بدترین شرایط از نظر ورشکستگی آبی با فاصله به استان فارس می‌رسد. حالا در چنین شرایطی خبر می‌رسد که می‌خواهند آورد رودخانه مارگون - از سرشاخه‌های رودخانه کر - را با لوله‌هایی که می‌بینید انحراف مسیر داده تا بتوانند سیصدهکتار از اراضی دیم در روستاهای اسفیان و تُل‌زری را به فاریاب بدل کرده و برای هفتصدنفر اشتغال ایجاد کنند!

به گزارش جماران؛ محمد درویش، فعال محیط زیست: «1. تقریباً همه می‌دانند که ایران یکی از بحرانی‌ترین کشورهای دنیا از منظر استحصال آب شیرین و امنیت غذایی است و در بین سی و یک استان کشور، بدترین شرایط از نظر ورشکستگی آبی با فاصله به استان فارس می‌رسد - اسلاید سوم تراکم دشت‌های ممنوعه و ممنوعه بحرانی را در کشور با رنگهای نارنجی و قرمز نشان می‌دهد که بیشترین میزان در استان فارس است - که با کسری بیلان به میزان منفی دوهزار و ششصد‌درصد در طول فقط چهارده سال اخیر مواجه شده است. به نحوی که بالاترین رکورد ثبت‌شده نشست زمین در جهان به میزان پنجاه و چهارسانتی‌متر در سال - ۱۴۰برابر شرایطی که به عنوان حد بحران تعریف شده - به همین استان می‌رسد.

2. حالا در چنین شرایطی خبر می‌رسد که می‌خواهند آورد رودخانه مارگون - از سرشاخه‌های رودخانه کر - را با لوله‌هایی که می‌بینید انحراف مسیر داده تا بتوانند سیصدهکتار از اراضی دیم در روستاهای اسفیان و تُل‌زری را به فاریاب بدل کرده و برای هفتصدنفر اشتغال ایجاد کنند!

3. انگار نه انگار که همین الان هم سد درود‌زن با مشکل تامین آب شرب مردم شیراز روبروست و حوضه آبخیر دریاچه بختگان در معرض فروپاشی و مهاجرت دستکم پنجاه‌هزارنفر از ساکنان اطرافش به دلیل کاهش ورودی آب به بختگان است.

4. حتی اسراییل با فلسطینیان این کار را نکرد که مدیران جهاد کشاورزی شهرستان سپیدان می‌خواهند با هم‌استانی‌های خود در پایاب رودخانه مارگون و کُر انجام دهند!

5. اطلاعات بیشتر را در صفحه بهمن ایزدی مطالعه فرمایید و با اشتراک این یادداشت، صدای مظلومیت بختگان را به گوش مرکزنشینان برسانیم. مردم استان فارس نباید دربرابر چنین طرح‌های ویرانگری سکوت کنند.»

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.