گزارش جی پلاس

چرا فرانک لمپارد سرمربی خوبی نیست؟

سرمربی انگلیسی یک سال پس از حضور در اورتون از سمتش برکنار شد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، فرانک لمپارد دو روز پس از شکست مقابل وستهام از باشگاه اورتون اخراج شد. سرمربی انگلیسی در یک سالی که در این تیم حضور داشت هرگز نتوانست وضعیت آبی ها را بهتر کند و در نهایت به خاطر کسب نتایج ضعیف برکنار شد. تنها موفقیت لمپارد حفظ اورتون در لیگ برتر بود که در هفته های پایانی فصل گذشته (۲۲-۲۰۲۱) این اتفاق افتاد‌. 

لمپارد ژانویه ۲۰۲۲ جانشین رافائل بنیتس شد تا اورتون را از بحران نجات دهد. با این حال وضعیت تیم بهتر نشد، اورتون در همان رتبه های پایانی جدول باقی ماند و برای ماندن در لیگ برتر تلاش کرد. در نهایت با کسب ۳۹ امتیاز در رتبه شانزدهم جدول قرار گرفت. مدیران باشگاه همچنان به سرمربی انگلیسی اعتماد داشتند و تصور می کردند او می تواند در فصل بعد نتایج بهتری کسب کند. 

اورتون فصل جدید را با دو شکست مقابل چلسی و استون ویلا شروع کرد و اگر پیروزی شان مقابل تیم دسته پایینی فلیتوود در جام اتحادیه در نظر گرفته نشود نخستین برد تیم در ماه سپتامبر برابر وستهام رقم خورد. اورتون در ادامه فصل از جام اتحادیه و جام حذفی کنار رفت. آبی ها در لیگ برتر با کسب تنها ۱۵ امتیاز در ۲۰ بازی در رتبه نوزدهم قرار گرفتند و هم امتیاز با ساتهمپتون قعرنشین هستند. 

لمپارد در دوران حضورش در اورتون در ۴۴ بازی تنها ۱۲ پیروزی به دست آورد‌. هشت بازی را با تساوی به پایان رساند و ۲۴ شکست را تجربه کرد. سرمربی انگلیسی پیش از این در چلسی هم آمار مشابهی را به ثبت رسانده بود. به همین خاطر انتخاب او توسط باشگاه اورتون عجیب بود. سرمربی انگلیسی در تیم لندنی هم بازیکنان بهتری در اختیار داشت و هم در فصل و نقل و انتقالات می توانست هر بازیکنی را بخرد. 

اسطوره باشگاه چلسی در جولای ۲۰۱۹ کار خود را به عنوان سرمربی در  این تیم آغاز کار کرد. در نخستین فصل آبی های لندن در جایگاه چهارم قرار گرفتند و توانستند به فینال جام حذفی برسند. با این حال در تابستان ۲۰۲۰ با وجود ۲۵۰ میلیون یورو هزینه برای تقویت تیم و حضور بازیکنانی همچون کای هاورتس، تیمو ورنر، حکیم زیاش و چیلویل نتایج ضعیفی کسب کرد و در ژانویه ۲۰۲۱ اخراج شد. 

او در ۸۴ بازی ۴۴ پیروزی و ۱۵ مساوی کسب کرد. همچنین ۲۵ دیدار را با شکست پشت سر گذاشت. لمپارد لقب بدترین سرمربی دوران رومن ابراموویچ را به خود اختصاص داد. از سال ۲۰۰۳ هیچ یک از سرمربیان چلسی میانگین ۱.۶۷ امتیاز کمتر را در لیگ برتر به ثبت نرسانده بودند. لمپارد پیش از چلسی هدایت دربی کانتی را بر عهده داشت (نخستین تجربه مربیگیری) و در آنجا هم بیش از نیمی از بازی ها را یا با تساوی یا با شکست به پایان رساند. 

آمار سرمربی انگلیسی در سه تیمی که هدایتشان را بر عهده داشته است نشان می دهد نه تنها عملکرد برجسته ای نداشته است بلکه به خاطر کسب نتایج ضعیف اخراج  شده است. او که یکی از بهترین هافبک های تاریخ کشورش بود در دوران مربیگری هیچ جامی را بالای سر نبرد. اکنون باید دید تیم دیگری ریسک می کند و لمپارد را به عنوان سرمربی خود انتخاب می کند یا نه. اگر این اتفاق نیفتد لمپارد باید به دنبال شغل دیگری باشد. 

وبگردی

    دیدگاه تان را بنویسید