گزارش جی پلاس

لیگ قهرمانان اروپا 22-2021 از نگاه آمار| 380 گل در 125 بازی

در فصل ۲۲-۲۰۲۱ لیگ قهرمانان اروپا که با قهرمانی رئال مادرید به پایان رسید رکوردهای قابل توجهی به ثبت رسید.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، لیگ قهرمانان اروپا ۲۲-۲۰۲۱ با قهرمانی رئال مادرید به پایان رسید‌. سفیدپوشان با تک گل وینیسیوس جونیور در دقیقه ۵۹ برابر لیورپول پیروز شدند و چهاردهمین عنوان قهرمانی شان را در این رقابت ها به دست آوردند. در این فصل علاوه بر کامبک های به یادماندنی رئال مادرید، شگفتی سازی ویارئال (با صعود به نیمه نهایی) و بازی های تماشایی، آمار و رکوردهای قابل توجهی به ثبت رسید که در ادامه به آن ها اشاره می شود. 

بازی

۱۲۵ بازی با حضور ۳۲ تیم برگزار شد و تعداد کشورهای شرکت کننده در مرحله گروهی لیگ قهرمانان با حضور شریف به ۳۴ رسید‌.

روبرت لواندوفسکی، لوکا مودریچ، فرناندینیو، مارسلو و آلابا به رکورد ۱۰۰ بازی رسیدند و تعداد ۱۰۰ تایی ها به ۴۵ افزایش یافت. 

لیگ قهرمانان اروپا

کریستیانو رونالدو در هفته دوم از رکورد بیشترین بازی در تاریخ لیگ قهرمانان عبور کرد که به ایکر کاسیاس تعلق داشت (۱۷۷). ستاره پرتغالی سپس آمار خود را به ۱۸۳ بازی رساند. 

گل 

در ۱۲۵ دیدار ۳۸۰ گل به ثمر رسید و بایرن مونیخ بیش از دیگر تیم ها گلزنی کرد. باوارایایی ها با وجود حذف در یک چهارم نهایی (مقابل ویارئال) ۳۱ گل به ثمر رساندند. لیورپول (۳۰)، منچسترسیتی و رئال مادرید (۲۹) در رتبه های دوم و سوم قرار گرفتند. 

منچسترسیتی با پیروزی ۵ بر صفر برابر اسپورتینگ در یک هشتم نهایی با رکورد پرگل ترین برد در بازی رفت لیگ قهرمانان برابر شد. 

کریم بنزما ۱۵ گل به ثمر رساند و بهترین گلزن این بازی ها لقب گرفت. تنها رونالدو از او رکورد بهتری دارد که دو بار در فصل های ۱۴-۲۰۱۳ و ۱۶-۲۰۱۵ توانست ۱۷ بار گلزنی کند. مهاجم فرانسوی ۱۰ گل را در مرحله حذفی به ثمر رساند و به رکورد رونالدو در فصل ۱۷-۲۰۱۶ رسید.

لیگ قهرمانان اروپا

روبرت لواندوفسکی با ۱۳ گل در رتبه دوم بهترین گلزنان این فصل قرار گرفت. مهاجم بایرن مونیخ در پیروزی ۷ بر یک تیمش مقابل سالزبورگ در یازده دقیقه هت تریک کرد و سومین هت تریک سریع تاریخ این رقابت ها را به نام خود ثبت کرد. 

سباستین آلر (آژاکس) یازده گل در نخستین فصل حضورش در لیگ قهرمانان به ثمر رساند و در اولین بازی اش چهار بار گلزنی کرد. پیش از آن مارکو فان باستن در فصل ۱۹۹۲ در پیروزی ۵ بر یک آژاکس برابر اسپورتینگ چنین رکوردی را به ثبت رسانده بود. 

در فصل ۲۲-۲۰۱۲ لیگ قهرمانان شش هت تریک به ثبت رسید. کریستوفر انکونکو (لایپزیش)، آلر، بنزما (دو بار) و لواندوفسکی (دو بار) توانستند به چنین آماری دست یابند. 

برونو فرناندس از لحاظ پاس گل بهترین عملکرد را در میان دیگر بازیکنان داشت. بازیکن منچستریونایتد هفت پاس گل داد. جونیور و لروی زانه (بایرن مونیخ) با شش پاس گل در رتبه دوم جای گرفتند. 

مالکیت

بایرن مونیخ و لیورپول بیشترین مالکیت توپ را در اختیار داشتند و میانگین ۶۰.۱ درصد مالکیت را به ثبت رساندند. تیم انگلیسی در فینال هم نسبت به حریفش در این زمینه برتری داشت. در مقابل رئال مادرید با میانگین ۵۰.۴ درصد در رتبه سیزدهم قرار گرفت. 

مهار و توپ گیری

یکی از دلایل قهرمانی رئال مادرید درخشش تیبو کورتوا درون دروازه بود. او ۹ مهار را در دیدار برابر لیورپول داشت و توانست از رکورد هشت مهار ادوین فان درسار مقابل بارسلونا و آلیسون بکر برابر تاتنهام عبور کند. کورتوا در این فصل ۶۱ توپ را مهار کرد.

لیگ قهرمانان اروپا

رئال مادرید، بنفیکا و چلسی توانستند در پنج بازی دروازه خود را بسته نگه دارند و در این زمینه در میان ۳۲ تیم حاضر بهترین عملکرد را داشتند. 

لیورپول در توپ گیری از دیگر تیم ها عملکرد بهتری داشت و ۵۶۸ بار موفق به انجام این کار شد. در میان بازیکنان رینیلدو (اتلتیکومادرید) با ۷۶ توپ گیری در کنار ادر میلیتائو و کاسمیرو قرار گرفت. فابینیو با ۷۴ توپ گیری در رتبه بعدی جای گرفت. 

جام 

کارلو آنچلوتی برای ششمین بار فاتح لیگ قهرمانان شد. او دو بار به عنوان بازیکن میلان، دو بار به عنوان سرمربی تیم ایتالیایی و دو بار هم در رئال مادرید جام قهرمانی را بالای سر برد. 

گرت بیل، بنزما، دنی کارواخال، کاسمیرو، تونی کروس، مارسلو، مودریچ و ناچو هر یک پنج بار قهرمانی در لیگ قهرمانان را تجربه کردند‌. آن ها به اندازه بارسلونا در این رقابت ها جام بالای سر بردند. 

رکوردهای دیگر 

آژاکس، بایرن و لیورپول تمام دیدارهای مرحله گروهی را با پیروزی به پایان رساندند. برای نخستین بار در تاریخ لیگ قهرمانان سه تیم در یک فصل موفق به چنین کاری شدند. 

بارسلونا برای اولین بار در ۲۱ سال اخیر نتوانست از مرحله گروهی صعود کند و در لیگ اروپا به رقابت خود ادامه داد. 

باخت یک بر صفر بایرن مقابل ویارئال در یک چهارم نهایی به شکست ناپذیری باوارایی ها در ۲۲ بازی خارج از خانه پایان داد. پیش از آن بهترین رکورد ۱۶ دیدار بود. 

پپ گواردیولا که توانست منچسترسیتی را راهی نیمه نهایی کند یک رکورد به نام خود ثبت کرد. او برای نهمین بار حضور در این مرحله را تجربه کرد و در این زمینه بالاتر از دیگر سرمربیان قرار گرفت. 

لیگ قهرمانان اروپا

لیورپول به رکورد ۱۲ حضور منچستریونایتد در نیمه نهایی لیگ قهرمانان رسید. این تیم ۱۰ پیروزی در این مرحله به دست آورد و در مقابل یونایتد تنها پنج بار موفق به صعود شد. 

دیدگاه تان را بنویسید