جی پلاس

توصیه جالب کرامنیک به فیروزجا برای قهرمانی شطرنج جهان!

قهرمان اسبق شطرنج جهان توصیه های جالب توجهی به علیرضا فیروزجا برای رسیدن به قله شطرنج جهان ارائه داد.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ ولادیمیر کرامنیک، آخرین شطرنجباز روسی است که بر صندلی پادشاهی شطرنج جهان تکیه زده است. روس ها پس از او دیگر هرگز قهرمان جهان نداشته اند و سالهاست که مجدانه در تلاشند تا بتوانند بار دیگر تاج و تخت را به مهد شطرنج جهان بازگردانند. اقدامی که تاکنون نتیجه بخش نبوده است و دو سوپراستاد بزرگ روس ها یعنی کاریاکین و نپومنیشی در این زمینه ناکام مانده اند.

کرامنیک کسی بود که به چند دهه سلطه گری کاسپاروف بزرگ در شطرنج پایان داد و با شکست او قهرمان جهان شد. اما آناند هندی قهرمانی را از او گرفت و البته خودش هم دوامی نیاورد و عرصه را به کارلسن نروژی واگذار کرد و تا به امروز کسی نتوانسته او را پایین بکشد. حالا کرامنیک به فیروزجا که بالاترین بخت برای انقراض سلطنت کارلسن را دارد، توصیه های جالب توجهی کرده است.

کرامنیک درباره فیروزجا گفت: ریتینگ 2800 در 18 سالگی واقعا تاثیرگذار و شگرف است. او بزرگترین شطرنجباز نسل جدید حال حاضر جهان است. با این حال او هنوز باید چیزهای زیادی یاد بگیرد. بازی او هنوز کامل نیست و نمی توان با قطعیت گفت او کسی است که کارلسن را به چالش می کشد.

وی ادامه داد: بازی او نقص هایی دارد اما من کاملا تحت تاثیر بازی او قرار دارم و اطمینان دارم که او یک روز در مسابقه قهرمانی جهان بازی خواهد کرد. اما این که دقیقا در دوره آتی در کاندیداها قهرمان می شود و به این مسابقه می رسد یا نه را نمی دانم. البته شانس دارد اما صراحتا بگویم که شانسش کم است. البته او مطمئنا تمام تلاشش را می کند تا از این شانس خود استفاده کند. اما نکته مهم این است که حتی اگر این اتفاق نیفتد تراژدی رخ نداده است. بازی کردن در چنین سطحی تجربه بسیار بالایی طلب می کند و او هنوز تجربه کافی را ندارد.

قهرمان اسبق شطرنج جهان که در حال حاضر، به پرورش استعدادهای هندی مشغول است درباره این که چه توصیه ای به فیروزجا دارد، گفت: از نظر من مهم ترین مساله این است که او در رقابت های کاندیداها روی قهرمان شدن تمرکز نکند. او خیلی جوان و کم سن و سال است. در این جمع هشت نفره بازیکنانی هستند که دوران حرفه ای آنها رو به پایان است و دیگر فرصت چندانی برای موفقیت و پیشرفت ندارند، اما فیروزجا هنوز فرصت بسیار بسیار زیادی دارد پس نباید برای موفقیت عجله کند. البته شما به عنوان یک شطرنجباز علاقه دارید که در کمترین زمان و فورا به بیشترین موفقیت برسید.

کرامنیک پیش بینی کرد: از نظر من طی دو سال آینده او چیزهای بیشتری خواهد آموخت و آن موقع یک بازیکن کامل خواهد بود. شاید هم چهار سال دیگر کسی چه می داند تا آن موقع 22-23 سال خواهد داشت. اگر می خواهی قهرمان شوی نباید عجله کنی. ما قهرمان های زیادی نداریم پس حتی اگر 30 سالت هم شد اشکالی ندارد.

تحسین های اسطوره شطرنج جهان این گونه ادامه پیدا کرد: او یک موقعیت رویایی دارد. جوان است و با این حال تا همین حالا موفقیت های بسیاری به دست آورده است. در مسابقات کاندیداها بازی خواهد کرد و تجربه ارزشمندی به دست می آورد. اگر من جای او بودم فقط سعی می کردم که در مسابقه شرکت کنم، ریلکس باشم و به قهرمان شدن فکر نکنم. البته می توان این مساله را در پس ذهن داشته باشد اما نباید به خودش فشار بیاورد.

کرامنیک در ادامه گفت: حتی برای خود مگنوس تضمینی نیست که در این مسابقات شرکت کند و لزوما قهرمان شود در این صورت چرا روی فیروزجا باید چنین فشاری باشد؟ بازیکنان بسیار برجسته ای در جدول حاضر هستند. اگر به آخر تورنمنت رسید و شرایط جدول برایش خوب بود می تواند آن موقع فشار بیاورد که قهرمان شود و این بد نیست. اما اگر بخواهد از اول با چنین ذهنیتی وارد جدول شود. با این همه فشاری که رسانه ها و شطرنج دوستان می آورند و از همین حالا همه می گویند مسابقه قهرمانی جهان بین او و کارلسن است، قطعا با توجه به سن و سالی که دارد نتیجه مثبت حاصل نخواهد شد.

قهرمان اسبق شطرنج جهان در این مصاحبه تفصیلی درباره موضوعات دیگری مانند هدف گذاری کارلسن برای ریتینگ 2900، نسل جدید شطرنج جهان، درخشش عبدوستاروف ازبک در مسابقات سریع قهرمانی جهان و ... نیز صحبت کرد.

 

 

دیگر مطالب:

رفتارهای پوپولیستی مدیرعامل اسبق استقلال؛ چه کسی فتح الله زاده را ناجی می داند؟! +ویدیو

فوتبالیستی که می‌گوید مثل سگ غذا می خورد و قرار بود دزد شود!

  • ناشناس ارسالی در

    سلام.باعث افتخاره که نام اقای فیروز جا در میان شطرنج بازان حرفه ای جهان و در بهترین های جهان دیده میشه.جناب کرامنبک الکی از کسی تعریف نمیکنه.آرزوی سلامتی و موفقیت برای جناب فیروز جاه عزیز داریم.

  • حسین ارسالی در

    سلام فدراسیون شطرنج اول باید این اقا را حفظ می‌کرد که برای ایران بجنگد راه این است که این اقا ونظارت آنها را باید تافته جدا بافته بحساب آورد ‌از نظر مالی باید آنقدر تامین باشند که فقط به ورزش شطرنج فکر کنند ودیگر هیچ خواهش داریم همین الان داخلیها را حفظ نمایید از نظر تبلیغات برای کشورمان چهره موجه تری دارد

دیدگاه تان را بنویسید