جی پلاس

اعتراف شیرین قهرمان شطرنج جهان درباره علیرضا فیروزجا!

قهرمان نروژی شطرنج جهان، پیشرفت چشمگیر و بسیار سریع علیرضا فیروزجا را تهدیدی جدی برای صدرنشینی اش در رنکینگ فدراسیون جهانی دانست.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ مسابقه تعیین قهرمان جهان از جمعه بین مگنوس کارلسن و یان نپومنیشی از روسیه برگزار می شود تا پس از یک سلسله دیدار کلاسیک (سریع و برق آسا در صورت نیاز) قهرمان جدید جهان مشخص شود. کارلسن که پیش از این در سال 2016 و 2019 از عنوان قهرمانی جان در مقابل کاریاکین و کاروانا دفاع کرده، این بار در آستانه مصاف با سوپراستاد بزرگ روس، در گفتگو با روزنامه ال پایس درباره مساله گوناگونی از فلسفه و چرایی شطرنج گرفته تا رقیبان جدی اش از جمله فیروزجا صحبت کرده است.

کارلسن در بخشی از این مصاحبه در پاسخ به این سوال که پس از سلطنت 20 ساله کاسپاروف بر صدر رده بندی جهانی، آیا او هم می تواند رکورد فعلی 12 ساله اش را به همین اندازه استمرار ببخشد، عنوان کرد: تاکنون اختلاف قابل قبولی با نفر دوم داشته ام اما اخیرا علیرضا فیروزجا پیشرفت خیره کننده و فوق العاده ای داشته و شماره 2 جهان شده است. اگر او با همین سرعت بخواهد به پیشرفت ادامه دهد واضح است که وضعیت دیگر برای من به راحتی گذشته نخواهد بود.

وی ادامه داد: حتی اگر نتوانم قهرمان جهان بمانم، قصد دارم سالهای متمادی به شطرنج حرفه ای ادامه بدهم و در این صورت هدف من از آن به بعد این خواهد بود که شماره یک جهان باقی بمانم.

قهرمان نروژی و نفر اول رده بندی جهان در 12 سال اخیر در پاسخ به این سوال که آیا حریف بعدی اش در مسابقه قهرمانی جهان، را فیروزجا می داند یا نه، گفت: البته که همین طور است. فقط کافیست نگاهی به آمار و رکورد پیشرفتش بیندازید. البته سوای آمار و ارقام من خودم با او بازی های زیادی در همه فرمتها خصوصا در فرمت زمانی سریع انجام داده ام و می توانم با اطمینان کامل بگویم که استعداد او بی اندازه زیاد است.

دیدگاه تان را بنویسید